Radio Białystok | Wiadomości | Wpłynął protest wyborczy w sprawie startu Marka Komorowskiego na senatora

Wpłynął protest wyborczy w sprawie startu Marka Komorowskiego na senatora

autor: Adam Janczewski

21.10.2019, 19:02, akt. 19:38

Czy senator z województwa podlaskiego został wybrany niezgodnie z prawem? Ma to rozstrzygnąć Sąd Najwyższy, do którego wpłynął już pierwszy protest wyborczy.

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda
Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Sprawa dotyczy Marka Komorowskiego z PiS wybranego w okręgu nr 59. Wątpliwości wyborców - m.in. z Suwałk i Łomży budzi termin jego zgłoszenia na kandydata - po śmierci zgłoszonego wcześniej Kornela Morawieckiego.

Analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec, który pomagał wyborcom przygotować treść protestu uważa, że Marka Komorowskiego zgłoszono za późno.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku nie mogła przyjąć zgłoszenia pana Marka Komorowskiego i zarejestrować go jako nowego kandydata na senatora z listy Prawa i Sprawiedliwości. To wynika z jednoznacznego brzmienia art. 265a Kodeksu Wyborczego.

 - wyjaśnia Patryk Wachowiec

Art. 265a brzmi następująco:

Jeżeli, w przypadku, o którym mowa w art. 222 § 1, skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, komisja zawiadamia osobę zgłaszającą kandydata o możliwości zgłoszenia nowego kandydata. Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów; w takim przypadku przepisu art. 265 § 1 nie stosuje się.

Jak podkreśla Patryk Wachowiec, w tym przypadku śmierć nastąpiła w 13. dniu przed dniem wyborów (30 września).

Wobec tego w naszej ocenie należałoby uznać, że rejestracja i zawiadomienie pełnomocnika komitetu Prawa i Sprawiedliwości są prawnie nieskuteczne i to rzutuje na proces wyborczy i wynik głosowania.

 - dodaje analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju

Według Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku i przedstawicieli PiS, zgłoszenia dokonano zgodnie z prawem, ponieważ termin 15 dni przed wyborami wypadał w weekend, a zgłoszenia dokonano w pierwszym możliwym dniu roboczym.

Gdyby Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzył protest wyborczy, mogłoby dojść do powtórnego głosowania na senatora w okręgu nr 59 - z pominięciem kandydatury Marka Komorowskiego.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czy wybory do Senatu w okręgu suwalsko-łomżyńskim zostaną powtórzone? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

21.10.2019, 14:56

W polityce, jak w sporcie. Trzeba umieć przegrywać. Tymczasem pewna gazeta doniosła w końcu minionego tygodnia, że bliżej nieokreślona grupa obywateli złoży w Sądzie Najwyższym protest dotyczący wyboru Marka Komorowskiego z Prawa i Sprawiedliwości na funkcję senatora z okręgu suwalsko-łomżyńskiego.


Marek Komorowski

15.10.2019, 08:03

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.


Posłowie i senatorowie z województwa podlaskiego

15.10.2019, 06:40

W Podlaskiem (okręg nr 24) najwięcej mandatów w wyborach do Sejmu - 8 zdobyło PiS, 3 Koalicja Obywatelska i po jednym PSL, SLD i Konfederacja - podała w poniedziałek (14.10) wieczorem Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku. W tym okręgu do podziału było 14 mandatów.


Senat: Marek Komorowski z PiS wygrywa w okręgu nr 59

14.10.2019, 09:33

Marek Komorowski z PiS wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 59 (Podlaskie) - podała oficjalnie w poniedziałek po południu PKW. Zdobył 58,17 proc. głosów w tym okręgu. Komorowski na niespełna dwa tygodnie przed wyborami zastąpił zmarłego Kornela Morawieckiego.


Zmarł kandydat PiS na senatora w okręgu suwalsko-łomżyńskim. O mandat powalczy ktoś inny

1.10.2019, 07:18

Kornel Morawiecki od dłuższego czasu chorował na raka. Miał 78 lat


Marek Komorowski nowym kandydatem PiS na senatora w okręgu nr 59

30.09.2019, 15:07

Doświadczony samorządowiec, w obecnej kadencji wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Marek Komorowski jest kandydatem PiS na senatora w okręgu nr 59. To nowa kandydatura, zgłoszona przez tę partię w poniedziałek po południu, po śmierci Kornela Morawieckiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok