Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zorganizowano konsultacje dot. programu "Stop suszy"

W Białymstoku zorganizowano konsultacje dot. programu "Stop suszy"

autor: Ryszard Minko

6.11.2019, 13:49, akt. 15:47

Kompleksowy dokument z planem różnorakich działań - od edukacji po inwestycje - zapobiegających skutkom suszy, konsultuje w całym kraju Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Konsultacje w Białymstoku

W środę (06.11) jedne z ostatnich takich konsultacji zorganizowano w Białymstoku. 13 listopada odbędą się w Łodzi, a ostatnie - w lutym 2020 r. - w Warszawie - poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Wyjaśnił, że powstający program ma charakter dokumentu strategicznego, który w jednym miejscu będzie zbierał działania związane z przeciwdziałaniem skutkom suszy, która jest problemem, zwłaszcza w rolnictwie.

Małgorzata Bogucka-Szymalska z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dodała, że chodzi o jak najszersze skonsultowanie programu w całym kraju, ale też wypracowanie rozwiązań najlepszych dla danego regionu.

W programie są informacje na temat zasobów wody w kraju

Dr Małgorzata Stolarska, kierownik naukowy programu "Stop suszy" wyjaśniła, że są w nim zawarte m.in. informacje na temat zasobów wody w Polsce i możliwości ich powiększania, propozycje budowy i przebudowy różnych urządzeń wodnych, zmiany w korzystaniu z wody także związane z jej retencją oraz katalog 25. różnych działań przeciwdziałających skutkom suszy: od edukacyjnych po inwestycyjne czy ubezpieczenia.

Województwo podlaskie jest regionem rolniczym, w który rozwinięta jest hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka, dlatego problemem jest susza rolnicza - podkreślał dyrektor RZGW Wody Polskie w Białymstoku Mirosław Markowski. Zaznaczył, że na terenie działania RZGW jest ok. 15 tys. rowów melioracyjnych, "dziesiątki tysięcy" różnych budowli piętrzących wodę. Wody Polskie w regionie eksploatują 450 jazów do nawodnień w rolnictwie, działa 95 spółek wodnych. - Wszystko to wpływa na produkcję rolną naszego terenu, dlatego przeciwdziałanie skutkom suszy jest tak ważne na naszym terenie - dodał.

W Podlaskiem, choć jest dużo wody, występuje susza rolnicza

Prezes Przemysław Daca dodał, że w regionie jest stosunkowo dużo wody, są rzeki, pojezierze, to jednak występuje susza rolnicza którą zostały dotknięte niemal wszystkie gminy w regionie.

W Podlaskiem kończą prace komisje w gminach, które szacowały straty związane z tegoroczną suszą w rolnictwie. Wicewojewoda podlaski Jan Zabielski poinformował, że w regionie było powołanych 176 komisji, kilka z nich jeszcze pracuje. Do urzędu wojewódzkiego wpłynęło ponad 27 tys. protokołów z szacowania strat, może wpłynąć jeszcze ok. 3 tys. Rolnicy mogą się na ich podstawie ubiegać w ARiMR o wypłatę odszkodowania - dodał Jan Zabielski.

W ocenie prezesa Wód Polskich, Podlaskie to region, gdzie, aby przeciwdziałać skutkom suszy można realizować różne inwestycje - jak powiedział -"stosunkowo niskim kosztem" ze względu na dużą dostępność wody. Wymienił takie działania jak: poprawa melioracji, modernizacja jazów, śluz, odtwarzanie zabagnień, inwestycje, które zatrzymają spływ wód powierzchniowych.

Jan Kojło z Podlaskiej Izby Rolniczej powiedział, że aby przeciwdziałać skutkom suszy, rolnikom najbardziej potrzebne są odpowiednie zastawki na rowach melioracyjnych, które spowodują, że spłynie nadmiar wody, ale nie będzie dochodziło do zastojów wody w tych rowach. Mówił, że rolnikom potrzebne są pieniądze na odtwarzanie mniejszych zbiorników wodnych, które są często zarośnięte, a rowy melioracyjne nie działają tak jak trzeba.

Województwo podlaskie to także liczne tereny chronione

Województwo podlaskie to także liczne tereny chronione. Jedne z największych i najcenniejszych mokradeł w Europie chroni Biebrzański Park Narodowy. Wicedyrektor tego parku Mariusz Siłakowski powiedział dziennikarzom, że susza, która jest widoczna także w parku, szkodzi bioróżnorodności przyrody.

- W tym roku rzeczywiście sytuacja jest bardzo, bardzo zła. Nawet na dotąd dobrze nawodnionych torfowiskach mechowiskowych wystąpiły drastyczne spadki głębokości wód gruntowych - powiedział Mariusz Siłakowski. Podkreślił, że park liczy na możliwość odtwarzania na jego terenie naturalnych cieków wodnych, mokradeł w ramach specjalnych programów renaturyzacji (park realizował i realizuje takie projekty) i - jak to określił - "sensowną politykę" zatrzymania wody na gruntach rolnych.

Konsultacje projektu przeciwdziałania skutkom suszy są już na ukończeniu, ale może w nich wziąć udział każdy za pomocą strony internetowej www.stopsuszy.pl lub konsultacjesusza.pl.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wpisanie Kanału Augustowskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO mogłoby zwiększyć jego atrakcyjność turystyczną

5.11.2019, 18:40

Co zrobić, aby Kanał Augustowski stał się jeszcze większą atrakcją turystyczną? Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci oraz samorządowcy z Polski i Białorusi podczas wtorkowej (5.11) konferencji w Augustowie.


W Augustowie skończą się problemy z niskim ciśnieniem w miejskich wodociągach

11.10.2019, 06:48

Po raz pierwszy od osiemnastu lat uruchomiono tam bowiem nową studnię. Ratusz zapewnia, że teraz można pić wodę prosto z kranu.


Woda a zmiany klimatu

6.09.2019, 13:18

Polska wysycha - ostrzegają naukowcy. Susza dziesiątkuję plony i może powodować kłopoty z produkcją zielonej energii. W niektórych miejscach wysychają rzeki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok