Radio Białystok | Wiadomości | Uczestnicy III Kongresu Pamięci Narodowej poparli stanowisko dyrektora białostockiego IPN ws. ulicy im. "Łupaszki"

Uczestnicy III Kongresu Pamięci Narodowej poparli stanowisko dyrektora białostockiego IPN ws. ulicy im. "Łupaszki"

autor: Wojciech Szubzda

6.11.2019, 15:23, akt. 18:09

Podczas III Kongresu Pamięci Narodowej jego uczestnicy poparli stanowisko zaproponowane przez dyrektora białostockiego IPN w sprawie decyzji białostockich radnych o likwidacji ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku.

III Kongres Pamięci Narodowej w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
III Kongres Pamięci Narodowej w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

W stanowisku napisano: "My – uczestnicy III Kongresu Pamięci Narodowej negatywnie oceniamy i sprzeciwiamy się decyzji tych radnych miejskich Białegostoku, którzy głosowali za zniesieniem nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki”, gdyż dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK dobrze zasłużył się Ojczyźnie".

W kongresie wzięli udział m.in. wojewoda podlaski, samorządowcy, pracownicy IPN, żołnierze, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej oraz policjanci.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim można oglądać wystawę "Ukradzione dzieciństwo"

Na dużych planszach są fotografie m.in. kilkunastoletnich powstańców  warszawskich czy kilkuletnich sanitariuszek. Są też zdjęcia ofiar z obozów koncentracyjnych. Pokazujemy tragiczne losy dzieci - mówi współautorka wystawy dr Anna Adamus z warszawskiego oddziału Instytutu  Pamięci Narodowej.

Dzieciństwo zostało im zabrane, ale  musimy o tym pamiętać, że dzieciństwo nie zostało skradzione jednemu  pokoleniu. Badania psychologiczne dowodzą, że trauma przekazywana jest  nawet do czwartego pokolenia. Oprócz puli genów przekazywanych w  komórkach, również przekazywane nam są doświadczenia stresów, lęku,  agresji więc przez długi czas doświadczamy wojenne traumy

- mówi dr Anna Adamus.

Według szacunków IPN-u w czasie drugiej wojny światowej zginęło prawie 2 mln  polskich dzieci, z czego większość nie miała 15 lat. Wystawa pokazywana jest z okazji III Kongresu Pamięci Narodowej. - To okazja do mówienia o najnowszej historii Polski - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wystawę "Ukradzione dzieciństwo" można oglądać do 15 listopada. A w tym roku  przypada 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Patriotyczne Śpiewanie 2019

8.11.2019, 16:03

Patriotyczne Śpiewanie to uroczyste, wspólne, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.


Miejskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zambrowie

4.11.2019, 14:07

Wykładem Dariusza Marka Srzednickiego pt. "Droga Józefa Piłsudskiego do niepodległości” już w poniedziałek (4.11) rozpoczęły się w Zambrowie miejskie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


Patriotyczne odblaski dla białostoczan

31.10.2019, 15:06

Pracownicy IPN wspólnie z policjantami rozdają pieszym w Białymstoku biało-czerwone odblaski. Spotkać ich można przy największych cmentarzach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok