Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Domanowa uczcili pamięć przedwojennych nauczycieli szkoły powszechnej [zdjęcia]

Mieszkańcy Domanowa uczcili pamięć przedwojennych nauczycieli szkoły powszechnej [zdjęcia]

autor: Agnieszka Czarkowska

11.11.2019, 08:51, akt. 19:48

We wsi Domanowo k. Brańska odsłonięto w poniedziałek (11.11) tablice upamiętniające dwóch przedwojennych nauczycieli szkoły powszechnej w tej miejscowości, którzy jako oficerowie rezerwy w 1940 r. zostali zamordowani w Katyniu i Charkowie.

W Domanowie odsłonięto tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, fot. Agnieszka Czarkowska
W Domanowie odsłonięto tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Mieszkańcy Domanowa uczcili pamięć przedwojennych nauczycieli szkoły powszechnej - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tablice upamiętniają porucznika Emila Gładysiewicza i podporucznika Franciszka Grissbacha. Odsłonięto je z inicjatywy mieszkańców przy szkole w Domanowie, obok pomnika-nagrobka żołnierzy poległych 13 września 1939 r. w bitwie z Niemcami pod tą miejscowością. Wartę honorową pełnili żołnierze 1. Podlaskiej Brygady WOT.

W uroczystości stanowiącej część obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wzięły udział rodziny zmarłych, mieszkańcy wsi, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Poprzedziła ją msza św. odprawiona w miejscowym kościele przez biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.

Uczestniczący w odsłonięciu tablic minister edukacji, podlaski poseł Dariusz Piontkowski podkreślał znaczenie takich inicjatyw. "To jest wielka historia, która może nie ma wielu setek tysięcy widzów, ale tych kilkaset osób lokalnej społeczności, które uczestniczyły w uroczystościach, to równie wielka sprawa, jak uroczystości w Warszawie, czy innych wielkich miastach" - mówił szef MEN.


Biogramy:


Emil Wiktor Gładysiewicz urodził się 2 grudnia 1901 roku  w Skawinie. W 1920 r. walczył w Wojsku Polskim w wojnie z bolszewikami w stopniu kaprala podchorążego, następnie ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Krośnie w roku 1921,  po czym rozpoczął pracę nauczyciela w szkołach powiatu bielskiego. W 1936 został skierowany na stanowisko kierownika szkoły powszechnej w Domanowie, którą to pełnił do czasu mobilizacji do 71-go Pułku Piechoty w Zambrowie w stopniu porucznika rezerwy latem 1939 roku. W czasie wojny obronnej trafił do niewoli sowieckiej i wiosną 1940 roku został zamordowany strzałem w tył głowy w Katyniu. Żona i córka zostały w kwietniu 1940 roku zesłane  przez Sowietów do Kazachstanu.


Franciszek Józef Grissbach, syn Edwarda i Michaliny z Baczyńskich, urodził się 25 XI 1898 w Przemyślu. W Wojsku Polskim od 1918 - ochotnik w wojnie polsko- ukraińskiej, a następnie polsko-bolszewickiej. Odznaczony odznakami  „Gwiazda Przemyśla”  i „Orlęta” oraz „Medal pamiątkowy za wojnę 1918-1921”. Po przeniesieniu do rezerwy rozpoczął pracę nauczyciela w szkołach powiatu bielskiego, między innymi w Domanowie i Kleszczelach.  W 1939 roku został zmobilizowany do 80 Pułku Strzelców Nowogródzkich w stopniu podporucznika rezerwy. W czasie wojny obronnej trafił do niewoli sowieckiej i wiosną 1940 roku został zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie. W tym czasie jego najbliżsi byli deportowani przez Sowietów na Sybir.

| red: maj, wsz, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak kulturalnie spędzić 11 listopada - spacer śladami Piłsudskiego, spektakl i koncerty

10.11.2019, 11:55

Już jutro (11.11) przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jedni pobiegną dla Niepodległej inni pospacerują śladami marszałka Józefa Piłsudskiego po Białymstoku, a jeszcze inni pośpiewają.


Pikniki wojskowe "Służymy Niepodległej" w Suwałkach i w Łomży

10.11.2019, 10:06

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach i Łomży odbyły się pikniki wojskowe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok