Radio Białystok | Wiadomości | "Horror na fermie w Zambrowie" - tak uważają inspektorzy Fundacji Viva

"Horror na fermie w Zambrowie" - tak uważają inspektorzy Fundacji Viva

autor: Adam Dąbrowski

15.11.2019, 06:51, akt. 08:52

"Horror na fermie w Zambrowie" - tak zatytułowali informację o swoim odkryciu inspektorzy Fundacji Viva. 7 listopada, rok po pierwszej wizycie, ponownie odwiedzili fermę zwierząt futerkowych na przedmieściach Zambrowa.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Inspektorzy Fundacji Viva ponownie odwiedzili fermę zwierząt futerkowych na przedmieściach Zambrowa - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Zwierzęta na fermie nie miały wody ani pożywienia"

"Zwierzęta na fermie nie miały wody ani pożywienia, w klatkach i domkach znajdowało się co najmniej 10 zwłok zwierząt w zaawansowanym stadium rozkładu, jeden z martwych jenotów był rzucony pod klatkę, w stertę odchodów" - opisali zastaną tam sytuację inspektorzy Fundacji Viva.

Prokuratura Rejonowa w Zambrowie prowadzi postępowanie

Prokuratura Rejonowa w Zambrowie prowadzi postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzętami właściciela fermy zwierząt futerkowych z tego miasta. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli aktywiści Fundacji Viva, którzy weszli tydzień temu na teren fermy, skąd - w towarzystwie kamer telewizji - zabrali dwa chore zwierzęta.

W informacji o tej interwencji przekazanej mediom, sytuację jaką tam zastali nazwali "horrorem" i "piekłem", dlatego postanowili skierować sprawę na drogę prawną.

- Wpłynęło do prokuratury zawiadomienie złożone przez przedstawicielkę fundacji zajmującej się ochroną zwierząt. Funkcjonariusze policji nadesłali akta z przeprowadzonych czynności. Można dodać, że w oględzinach miejsca zgłoszenia brali udział przedstawiciele Powiatowego Lekarza Weterynaryjnego. Postępowanie jest prowadzone, toczy się - mówi prokurator Rejonowy w Zambrowie Marek Mioduszewski.

Członkowie fundacji poinformowali, że zamierzają dochodzić konsekwencji prawnych także wobec Powiatowego Lekarza Weterynarii, który - ich zdaniem - niewłaściwe nadzorował hodowle i odmówił udziału w ich interwencji na miejscu.

Oczywiście, że była pod nadzorem i uważam, że program ten został przedstawiony tendencyjnie. Pokazano dwa chore lisy, ale w fermie, gdzie jest 400 sztuk, kilka procent zwierząt zawsze jest chorych. Dlaczego telewizja nie pokazała wszystkich klatek, również zdrowych zwierząt. Tylko te dwa chore lisy. Jestem przekonany, że na każdej fermie 2 czy 3 chore zwierzęta można znaleźć. O tej interwencji powiatowy lekarz w Zambrowie nie był poinformowany przez Fundację Viva. A z minuty na minutę nie jesteśmy w stanie brać udziału w takich interwencjach

- mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zambrowie dr Zygmunt Dąbrowski.

Jak poinformował Prokurator Rejonowy doniesienie o możliwości znęcania się nad zwierzętami przez właściciela jest na razie jedynym doniesieniem, jakie wpłynęło po tej interwencji. Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje za takie przestępstwo karę do trzech lat pozbawienia wolności.

Ze względu na dobro postępowania prokurator na razie nie udziela więcej informacji, a decyzja co do dalszych czynności zostanie podjęta w najbliższym czasie. 

Prokurator Marek Mioduszewski poinformował, że doniesienie o podejrzeniu znęcania się właściciela nad zwierzętami jest na razie jedynym, jakie wpłynęło w tej sprawie do Prokuratury w Zambrowie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że właściciel fermy zamierza złożyć skargę na kradzież zwierząt z prywatnej posesji.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obrońcy praw zwierząt protestowali w centrum Białegostoku

16.10.2019, 19:44

Tą akcją chcieli m.in. zachęcić do weganizmu. Obrońcy praw zwierząt protestowali w centrum Białegostoku.


Białostocki sąd orzekł łagodniejszą karę w procesie dot. znęcania się nad kotami

28.03.2019, 07:18

Na 10 miesięcy ograniczenia wolności poprzez obowiązek pracy społecznej po 30 godz. miesięcznie skazał w czwartek (28.03) Sąd Okręgowy w Białymstoku młodego mężczyznę za znęcanie się nad kotami. Złagodził tym samym karę pół roku więzienia orzeczoną w I instancji. Wyrok jest prawomocny.


Tańsza kastracja i sterylizacyjna kotów

20.02.2019, 18:45

Można zaoszczędzić i zrobić coś dobrego dla swojego pupila. Mieszkańcy Białegostoku, którzy mają koty mogą wykonać zabiegi kastracji i sterylizacji zwierząt po niższej cenie.


Policja w Sokółce bada okoliczności zabicia rysia

1.02.2019, 17:35

Truchło chronionego zwierzęcia odnaleziono na jednej z posesji w Puszczy Knyszyńskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok