Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie Galeria Sportu Białostockiego - będzie tam można zobaczyć m.in. medale i setki zdjęć

Powstanie Galeria Sportu Białostockiego - będzie tam można zobaczyć m.in. medale i setki zdjęć

autor: Wojciech Szubzda

18.11.2019, 09:55, akt. 13:09

Będzie tam można zobaczyć m.in. medale, puchary, setki zdjęć i historycznych dokumentów. Na stadionie miejskim w Białymstoku ma powstać Galeria Sportu Białostockiego. Władze miasta w przyszłorocznym budżecie zarezerwowały na to 5 mln zł.

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa, 13.09.2019, fot. Joanna Szubzda
Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa, 13.09.2019, fot. Joanna Szubzda

Powstanie Galeria Sportu Białostockiego - będzie tam można zobaczyć m.in. medale i setki zdjęć - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Placówka ma być nowoczesna i pełna multimediów

Placówka ma być nowoczesna i pełna multimediów, a także z niewielką salą kinową. Najwięcej miejsca będzie poświęcone historii Jagiellonii Białystok, która w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie powstania, dlatego w prace zaangażowali się m.in. kibice Jagi.

Jeden z fanów żółto-czerwonych, historyk i jednocześnie posiadacz wielu pamiątek związanych z drużyną - Jarosław Dunda mówi, że zarówno kibicom i władzom miasta zależy, żeby Galeria była pełna nowoczesnych, multimedialnych rozwiązań. - Chodzi o to, żeby to trafiało do współczesnej młodzieży - mówi Jarosław Dunda.

Podobne rozwiązania w innych krajach kibice Jagi mogli zobaczyć m.in. dzięki występom żółto-czerwonych w europejskich pucharach. Jarosław Dunda przywołuje m.in. grę Jagi w pucharach z portugalskim Rio Ave, którego siedziba mieści się niedaleko Porto.


- W muzeum klubu FC Porto wygląda to imponująco, dlatego, że są tam użyte nowe technologie, które dają bardzo duże możliwości. Byliśmy też w Gruzji, ale tam było muzeum w starym stylu. Pamiątki są piękne, ale trzeba je ciekawie wyeksponować i tego tam właśnie brakowało - mówi Jarosław Dunda.


Galeria ma powstać w przyszłym roku. Właśnie w 2020 roku Jagiellonia Białystok będzie obchodziła jubileusz 100-lecia postania.


Zależy nam bardzo na tym, żeby 100-lecie Jagiellonii uczcić tym, że powstania Galeria Białostockiego Sportu, w której Jagiellonia z racji sukcesów i osiągnięć będzie szczególnie wyróżniona. Wierzę, że ten projekt uda się doprowadzić do szczęśliwego końca już w przyszłym roku

- mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Teraz, wyłoniona w przetargu firma opracowuje dokumentację techniczną inwestycji. Wcześniej powstała koncepcja, która zakłada przede wszystkim wyeksponowanie sukcesów Jagiellonii, ale będzie również miejsce na pokazanie innych dyscyplin sportowych. Będzie to m.in. lekka atletyka, short track, boks czy też gry zespołowe.

Na nowoczesne rozwiązania zwraca uwagę również inny z kibiców zaangażowanych w powstanie tego miejsca - Andrzej Jakubowski z portalu jagiellonia.net.


- Chcemy, żeby to było coś co, pozostawi wrażenia na bardzo długo i że będzie pozwalało na to, żeby tam wracać. Chcemy, żeby to był wyjątkowy projekt już nie tylko w Białymstoku, ale i w Polsce - mówi Andrzej Jakubowski.


Odwiedzający będą mogli m.in. odpowiadać na pytania dotyczące historii sportu

Dlatego odwiedzający będą mogli m.in. rozwiązywać zadania, odpowiadać na pytania dotyczące historii sportu. Jak można przeczytać w projekcie koncepcyjnym Galerii: "W oznaczonych miejscach, przy aktywnościach, zwiedzający zbliża swoją kartę do czytnika. Powoduje to uruchomienie aktywności - wyświetlenie ekranu startowego z zasadami zadania. Po jego wykonaniu zwiedzający ponownie zbliża kartę do czytnika, co pozwala na zapisanie wyniku aktywności. Gdy nikt nie korzysta z danej aktywności, na ekranie wyświetlane są aktualne rekordy".

Galeria Sportu Białostockiego znajdzie się pod trybunami stadionu od strony ul. Ciołkowskiego.

| red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Joanna Fiodorow otrzymała tytuł najlepszej lekkoatletki minionego sezonu

16.11.2019, 08:45

Lekkoatletka otrzymała nagrodę "Złote Kolce" podczas gali 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.


Hala sportowo-widowiskowa Suwałki Arena zostanie oficjalnie otwarta 23 listopada

14.11.2019, 07:42

Tego dnia swój pierwszy mecz w PlusLidze przed własną publicznością zagra Ślepsk Malow. Zmierzy się z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Wydarzenie poprzedzi uroczyste otwarcie obiektu.


Wojciech Nowicki zaczyna przygotowania do igrzysk olimpijskich w Tokio

13.11.2019, 12:14

Za kilka dni ruszają przygotowania do sezonu olimpijskiego i startu w Tokio młociarza Wojciecha Nowickiego. Białostoczanin, który półtora miesiąca temu był trzeci na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dausze, z igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku również przywiózł brąz.


Coraz bliżej do powstania Galerii Sportu Białostockiego

20.06.2019, 11:55

O tym pomyśle mówi się od lat, teraz ma szansę na realizację. Radni zdecydowali o przekazaniu 400 tysięcy złotych na Galerię Sportu Białostockiego. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


Procesja wodna z Nowodworców do Wasilkowa, fot. Joanna Szubzda
WASILKÓW
15.08.2020, 12:43, akt. 18:06

Kajakowa procesja po rzece Supraśl

Dwudniowy Jarmark Wigierski, fot. Marta Sołtys
WARTO TAM BYĆ
15.08.2020, 08:35, akt. 16:28

Dwudniowy Jarmark Wigierskiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok