Radio Białystok | Wiadomości | W marcu 2020 r. premiera filmu fabularnego "Czarna Dama"

W marcu 2020 r. premiera filmu fabularnego "Czarna Dama"

18.11.2019, 14:59, akt. 24.11.2019, 09:12

Premierę pełnometrażowego filmu pt. "Czarna Dama", kryminalnej opowieści rozgrywającej się w przedwojennym Białymstoku, zaplanowano na 26 marca 2020 r. - poinformowali w poniedziałek (18.11) na konferencji prasowej w Białymstoku twórcy tego przedsięwzięcia.

W marcu 2020 r. premiera filmu fabularnego "Czarna Dama", fot. Olga Gordiejew
W marcu 2020 r. premiera filmu fabularnego "Czarna Dama", fot. Olga Gordiejew

Trwają jeszcze zdjęcia do pełnometrażowego filmu "Czarna Dama" - relacja Olgi Gordiejew

W marcu 2020 r. premiera filmu fabularnego "Czarna Dama" - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Film realizują twórcy związani z regionem podlaskim (scenariusz i reżyseria Krzysztof Szubzda), produkcja była realizowana w wielu miejscach w regionie, np. w Białymstoku, Supraślu i Drohiczynie, dzięki nowym technologiom odtwarzano też nieistniejące już obiekty historyczne.


Kim była Czarna Dama? 

Krzysztof Szubzda poinformował, że początkiem opowieści jest - jak mówił - białostocka autentyczna historia, "choć mglista i niejasna", o tajemniczej kobiecie, "czarnej damie" z 20-lecia międzywojennego, którą usłyszał od historyka. 


Na kanwie tych niejasnych wydarzeń budujemy historię dziewczyny, która wróciła z Warszawy do Białegostoku i z nieznanych przyczyn zaczęła się mścić, robić nerwowe, gwałtowne, zbrodnicze rzeczy. Łączymy to z kilkoma innymi zjawiskami, nie chcę ich zdradzać" - opowiadał Krzysztof Szubzda.


Odtwórczyni tytułowej roli Izabela Maria Wilczewska (aktorka Białostockiego Teatru Lalek) powiedziała, że jej postać to "dramatyczny charakter z tragiczną historią". "To jest smutna postać o skomplikowanej przeszłości" - zdradziła.

"Białystok gra tu na pewno główną rolę, ale pokazaliśmy też miejsca wokół" - mówił Krzysztof Szubzda. Wymienił Supraśl, Drohiczyn. Drugi reżyser filmu Łukasz Seweryński dodał, że dzięki technikom cyfrowym publiczność będzie mogła zobaczyć Hotel Ritz, który kiedyś istniał w mieście czy Wielką Synagogę.

Produkcję filmu dofinansowano z budżetu miasta Białegostoku z funduszu filmowego oraz samorządu województwa podlaskiego (kwoty odpowiednio 80 i 90 tys. zł).Trwają zdjęcia do pełnometrażowej wersji "Czarnej Damy"Zastępca dyrektora wydziału kultury, promocji Urzędu Miejskiego w Białymstoku Agnieszka Brulińska przypomniała, że miasto wspiera "Czarną Damę" od 2016 r., od początku realizacji tego pomysłu, gdy pojawił się pierwotny scenariusz. Zrealizowano pierwszy odcinek serialu, bo "Czarna Dama" miała być w początkowych zamierzeniach twórców serialem, potem producenci zwrócili się o wsparcie pełnometrażowego filmu.


Pomysł nam się bardzo spodobał, nie tylko dlatego, że mówi on o przedwojennym Białymstoku, wskrzesza tego ducha, atmosferę przedwojennego Białegostoku, ale też dlatego, ze mamy okazję wyeksponować nasze lokalne środowisko twórcze, artystów, aktorów. Na tym też miastu Białystok zawsze zależy - powiedziała Agnieszka Brulińska.


Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło dodał, że samorząd jest zadowolony, że w filmie pojawia się region, a film jest "świetną" promocją województwa robioną przy wsparciu rodzimych twórców. 


To jest kierunek, w którym na pewno będziemy zmierzali. Nie ukrywam, że trwają prace w zarządzie województwa w tej chwili, żeby móc wspierać takie inicjatywy stale, żeby powołać specjalny fundusz na wspieranie właśnie inicjatyw filmowych - powiedział Stanisław Derehajło.


źródło: PAP | red: sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trwają zdjęcia do pełnometrażowej wersji "Czarnej Damy"

3.10.2018, 06:47

Ma być filmem o Białymstoku wyprodukowanym w całości przez białostoczan, ale ambicją jego twórców jest pokazanie go w całej Polsce.


Premiera "Czarnej Damy" w kinie Forum

26.04.2018, 08:26

"Czarna Dama" - to kryminał, którego akcja dzieje się w latach 30. XX wieku w Białymstoku.


Hubert Buharewicz i Krzysztof Szubzda

22.04.2018, 10:10

W tym filmie pojawiają się dawne Chanajki, hotel Metropol, a nawet zrekonstruowany cyfrowo hotel Ritz.


W studiu Polskiego Radia Białystok powstała ścieżka dźwiękowa do "Czarnej Damy"

20.04.2018, 11:18

To jeden z ostatnich elementów przygotowań do wielkiej premiery. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok powstała ścieżka dźwiękowa do filmu "Czarna Dama".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok