Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa "Sowiecki Hołodomor" w CWK Archidiecezji Białostockiej

Wystawa "Sowiecki Hołodomor" w CWK Archidiecezji Białostockiej

autor: Sławomir Sawczuk

20.11.2019, 10:38, akt. 19:32

Zdjęcia i dokumenty przedstawione na tej wystawie mogą szokować, ale jak twierdzą jej autorzy, dzięki temu świat nie zapomni o wielkiej zbrodni, która kosztowała życie milionów Ukraińców.

Fot: Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa
Fot: Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa

Historię Wielkiego Głodu - Hołodomoru, zbrodni dokonanej przez Związek Sowiecki na Ukraińcach w latach 1932-1933, przybliża wystawa otwarta w środę (20.11) w Białymstoku. Składają się na nią archiwalne materiały - fotografie i dokumenty.

Wystawa "Sowiecki Hołodomor – ludobójstwo na Ukrainie. Zostaliśmy zabici, ponieważ jesteśmy Ukraińcami…" przygotowana została przez Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie, a w Białymstoku prezentowana jest dzięki współpracy z miejscowym Muzeum Pamięci Sybiru.

"Wystawa, która mówi o sowieckim Wielkim Głodzie, o ludobójstwie na Ukrainie, po raz pierwszy prezentowana jest w Polsce" - mówił podczas otwarcia dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Jak dodał, zbrodnia, która miała miejsce w latach 1932-1933, dotknęła cały obszar ówczesnego Związku Sowieckiego, ale szczególnie wschodnią i centralną część Ukrainy. "Do dzisiaj nie wiemy tak naprawdę, ile osób zginęło. Mówimy o kilku milionach" - mówił Śleszyński i zauważył, że tylko latem 1933 roku każdego dnia umierało średnio 25. tys. osób, co - jak podkreślił - "daje wyobrażenie o skali tragedii".

"Ten projekt jest takim krótkim wprowadzeniem do historii Wielkiego Głodu i ukazuje najważniejsze elementy wprowadzające do tej historii" - mówiła dr Julia Kocur z Narodowego Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie. Zwróciła uwagę, że wystawa powstała z okazji obchodzonej w ubiegłym roku 85. rocznicy tej zbrodni, a ma przybliżać historię, o której przez lata nie można było mówić.

Dodała, że główne przesłanie tej wystawy opiera się o słowa sekretarza generalnego ONZ (1997–2006), laureata Pokojowej Nagrody Nobla Kofi Annana, który mówił, że "ludobójstwo zaczyna się od morderstwa jednej osoby za to, kim ona jest".

Kocur podała, że według ocen historyków Wielki Głód zabił na Ukrainie siedem milionów osób. "Dotknął on praktycznie każdej rodziny, w niektórych rodzinach połowa (członków) ucierpiała, w innych trzecia część, a niektóre rodziny w ogóle zniknęły" - pokreśliła.

"Wielki Głód był +dziełem+ sowieckich władz po to, aby zlikwidować pewną część społeczeństwa, a inną zamienić w niewolników" - mówiła. Zaznaczyła, że przez ponad 60 lat Ukraińcy nie mogli mówić o tej historii, nawet w gronie swoich rodzin i dlatego, dodatkowo istnieniu tej tragedii zaprzeczały najpierw Związek Radziecki, a następnie Rosja, przez co - jak podkreśliła - świat mało wie o Wielkim Głodzie.

Kocur mówiła, że byli sygnaliści, dziennikarze, którzy informowali o tej zbrodni, ale - jak dodała - odbyło się to kosztem ich karier, a jeden z nich Gareth Jones został zamordowany. Historię Garetha przypomina film Agnieszki Holland "Obywatel Jones". Kocur powiedziała, że film jest dobrym sposobem, aby dotrzeć do szerszego grona z tym tematem.

Przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce Vitalii Bily zauważył, że otwarcie wystawy ma miejsce w przeddzień 86. rocznicy tej tragedii, którą Ukraińcy obchodzą w każdą czwartą sobotę listopada, w tym roku będzie to 23 listopada. "Ta tragedia przeważa nie tylko liczbą ofiar, ta tragedia przeważa długim milczeniem" - dodał.

Podczas otwarcia ofiary Wielkiego Głodu upamiętniono minutą ciszy. Wystawa prezentowana jest w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Białymstoku. Jest ona częścią projektu Muzeum Pamięci Sybiru "Kierunek muzeum", którego druga część odbędzie się w piątek, kiedy z udziałem przedstawicieli muzeów z Rosji, Litwy, Ukrainy oraz Polski podejmujących temat terroru i historię systemu sowieckiego odbędą się dyskusje o tym jak mówić w muzeum o zbrodniach totalitarnych

źródło: PAP | red: sk, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni PiS apelują do wojewody o szybkie uchylenie uchwały ws. ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku

18.11.2019, 12:37

Były uchybienia regulaminowe przy podejmowaniu przez Radę Miasta Białystok uchwały o zmianie nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - uważają radni PiS, którzy są przeciwni tej zmianie. Apelują do wojewody podlaskiego, by jak najszybciej stwierdził nieważność tej uchwały.


"Hołodomor" - reportaż Jana Smyka

24.11.2019, 00:01

Emerytowana lekarka z Siemiatycz, pani Francesca Michalska, swojego dzieciństwa nie może nie pamiętać, choć może byłoby lepiej zapomnieć... Jako dziesięcioletnia dziewczynka przeżyła w latach trzydziestych Wielki Głód na Ukrainie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok