Radio Białystok | Wiadomości | Przed sądem administracyjnym spór o studium zagospodarowania miasta

Przed sądem administracyjnym spór o studium zagospodarowania miasta

autor: Marta Nazarko

21.11.2019, 08:27, akt. 18:50

Przed miejscowym sądem administracyjnym zakończyło się w czwartek (21.11) postępowanie w sprawie skargi rady miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego, który unieważnił uchwałę w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku. Orzeczenie ma być wydane za dwa tygodnie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Białostocki sąd zajął się sporem ws. studium zagospodarowania przestrzennego - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Studium, którego dotyczy  rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, to najważniejszy dokument wskazujący, jak ma rozwijać się Białystok np. pod względem zabudowy czy przyszłego układu drogowego, które tereny pozostaną chronione itp. Studium stanowi później bazę do szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego danej części miasta, np. części któregoś z osiedli.

W czerwcu rada miasta obecnej kadencji takie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku uchwaliła. W drugiej połowie lipca wojewoda podlaski, który pełni nadzór prawny nad działalnością uchwałodawczą samorządów, swoim rozstrzygnięciem nadzorczym uchwałę tę jednak unieważnił.

Jego prawnicy uznali bowiem, że w pracach rady doszło do "istotnego" naruszenia ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W uzasadnieniu była mowa m.in. o tym, że bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę został sporządzony bez zachowania ustawowych wymogów (zbyt ogólnie) oraz że nie zachowano procedury w pracach nad uwagami do studium, w trakcie ich przyjmowania przez radnych.

W ocenie urzędu wojewódzkiego, jedną uchwałą radni odnieśli się bowiem i do uwag, i do całego studium.

Magistrat stoi na stanowisku, że nie było żadnych podstaw prawnych, by stwierdzić nieważność. Zwraca też uwagę, że taki sposób głosowania procedury planistycznej jest stosowany od 2003 roku, w tym czasie sądy administracyjne wielokrotnie badały uchwały planistyczne przy takiej samej formie głosowania i jej nie zakwestionowały. Stanowisko to poparła większość rady miasta, decydując pod koniec sierpnia o zaskarżeniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody.

W czwartek (21.11) przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku pełnomocnicy samorządu wnieśli o uwzględnienie skargi. W ich ocenie, dokument został przygotowany zgodnie z procedurą wymaganą prawem, zawiera wszystkie niezbędne dane, które zostały szczegółowo, w obszernym dokumencie, rozpisane.

Pełnomocnicy wojewody chcą oddalenia skargi rady miasta. W ich ocenie, cały proces przygotowania studium i zbierania do nich danych nie był do końca transparentny (np. dotyczący bilansu zapotrzebowania na nową zabudowę) i nie wiadomo, w jaki sposób autorzy dokumentu doszli do takich, a nie innych wniosków dotyczących rozwoju Białegostoku.


| red: sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Sejny biorą się za plany miejscowe. Inwestycje mają być łatwiejsze

8.11.2019, 07:07

Uporządkowanie terenów inwestycyjnych, ograniczenie obszarów objętych opieką konserwatora i nowy układ komunikacyjny. Takie rozwiązania chcą wkrótce wprowadzić władze Sejn.


Prywatny inwestor chce wybudować bloki na terenie po dawnej chłodni w Białymstoku

7.11.2019, 12:15

To pierwszy taki wniosek rozpatrywany przez białostockich urzędników. Jeden z prywatnych inwestorów chce wybudować bloki na dawnym terenie przemysłowym i skorzystać ze specustawy mieszkaniowej, tzw. lex deweloper.


Rada miejska zaskarży do sądu rozstrzygnięcie wojewody ws. studium zagospodarowania

23.08.2019, 16:03

Sąd administracyjny powinien rozstrzygnąć, czy zasadne było unieważnienie przez wojewodę podlaskiego uchwały w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku - zdecydowali w piątek (23.08) miejscy radni.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc

Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok