Radio Białystok | Wiadomości | Komiks, wystawa i konkurs wiedzy z okazji 100. rocznicy urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Komiks, wystawa i konkurs wiedzy z okazji 100. rocznicy urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

21.11.2019, 11:44, akt. 12:34

Komiks wydany przez Muzeum Wojska czy wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku złożą się na białostockie obchody setnej rocznicy urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Konferencja prasowa w Muzeum Wojska w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik
Konferencja prasowa w Muzeum Wojska w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik

Ryszard Kaczorowski pochodził z Białegostoku, jest honorowym obywatelem tego miasta. Urodził się 26 listopada 1919 r., zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Miał 91 lat.

Plan obchodów setnej rocznicy urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej w Muzeum Wojska w Białymstoku. Ryszard Kaczorowski jest jednym z patronów roku 2019 w Białymstoku.


To wybitna osoba w dziejach miasta i kraju

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślił, że Ryszard Kaczorowski to wybitna osoba w dziejach miasta i kraju. 


Osoba, która zawsze odwoływała się i przypominała, że pochodzi z Białegostoku i ten Białystok był zawsze dla prezydenta Kaczorowskiego niezwykle ważny - mówił Rafał Rudnicki.


Komiks, spektakl i konkurs wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim

Obchody zaczną się mszą św. w intencji Ryszarda Kaczorowskiego 24 listopada w kościele Św. Anny, który znajduje się przy ul. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku. 25 listopada zaplanowano promocję komiksu "Ostatni prezydent" oraz spektakl "Nasz Prezydent Ryszard Kaczorowski", który przygotowali uczniowie szkoły podstawowej nr 11. 26 listopada - w dniu rocznicy urodzin - na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się gabinet Ryszarda Kaczorowskiego będzie otwarta wystawa "Tu się urodził, wychował i tu pracował..." oraz odbywać się będzie konkurs wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim.

W uroczystościach ma wziąć udział córka prezydenta Kaczorowskiego Jagoda Kaczorowska.

Wiceprezydent Rudnicki mówił, że obchody mają przypomnieć postać prezydenta Kaczorowskiego, choć - jak zaznaczył - wielu białostoczan doskonale ją zna.

Najmłodszym mieszkańcom postać Ryszarda Kaczorowskiego prezentuje komiks "Ostatni prezydent", który powstał w Muzeum Wojska pod nadzorem merytorycznym historyka prof. Adama Dobrońskiego, przyjaciela rodziny Kaczorowskich. Autorem komiksu jest Witold Tkaczyk, rysunki wykonała Katarzyna Babis. Komiks prezentuje życie Ryszarda Kaczorowskiego.

Dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski powiedział, że w osobie Ryszarda Kaczorowskiego ukazane są losy Polaków od XX-lecia międzywojennego, historia Polski. 


Tu jest wszystko: od wychowania patriotycznego (...), a potem te losy czyli wojna, Sybir, polska armia na zachodzie, emigracja w Londynie no i zakończenie przekazaniem insygniów prezydenckich (...), tragiczny koniec, czyli katastrofa smoleńska - powiedział Robert Sadowski.


Komiks będą mogli otrzymać mieszkańcy miasta, trafi też do bibliotek w kraju.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" [zdjęcia]

22.11.2019, 18:57

Wystawę poświęconą życiu i działalności Seweryna Nowakowskiego, przedwojennego prezydenta Białegostoku, można od piątku (22.11) oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.


Na UwB wspominano byłego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego

9.04.2019, 14:41

To jedna z najbardziej znanych postaci w historii Białegostoku. Byłego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego wspominano na Uniwersytecie w Białymstoku.


Wystawa o Karolinie Kaczorowskiej - żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

26.11.2018, 14:37

Postać Karoliny Kaczorowskiej, żony ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ma przybliżyć wystawa otwarta w poniedziałek (26.11) w gabinecie Kaczorowskiego znajdującego się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Prezentowane są m.in. rzeczy osobiste, dokumenty i zdjęcia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 28.10.2020, 09:42

Zmarł ksiądz Czesław Gładczuk
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok