Radio Białystok | Wiadomości | 30 nowatorskich projektów w finałach konkursu "Technotalent"

30 nowatorskich projektów w finałach konkursu "Technotalent"

26.11.2019, 17:23, akt. 18:43

Elementy ubioru drukowane w 3D, bioreaktor do hodowli glonów czy koncepcja Centrum Terapii Autyzmu - to niektóre projekty prezentowane na rozpoczętych we wtorek (26.11) finałach tegorocznego konkursu "Technotalent" na innowacyjne rozwiązania.

foto: Michał Heller
foto: Michał Heller


0:00
0:00
30 nowatorskich projektów w finałach konkursu "Technotalent" - relacja Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To szósta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty. Ma on wspierać młodych ludzi tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach.


W tegorocznych finałach, które potrwają do środy, prezentowane są projekty w czterech głównych kategoriach: technika, design, wyzwanie społeczne, biznes a także dwóch uczelnianych: Technotalent Politechniki Białostockiej i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W sumie prezentowanych jest 30 projektów zakwalifikowanych ze 130 zgłoszonych pomysłów.


Jak powiedział prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki, to jedyny i największy konkurs w północno-wschodniej Polsce wspierający pomysły młodych ludzi. W jego ocenie z roku na rok są one coraz lepiej przygotowane. Zauważył, że wśród uczestników konkursu są też wykładowcy akademiccy i doktoranci, co wpływa na poziom zgłaszanych prac. Choć - jak zauważył - w finałach nie brakuje projektów przygotowanych przez młodzież licealną.


We wtorek o swoich pomysłach przed kapitułą składającą się z naukowców i przedstawicieli biznesu opowiadali autorzy projektów z Politechniki Białostockiej. To m.in. projekt architektki Pauliny Łysik dotyczący Centrum Terapii Autyzmu. Jak mówiła, centrum łączyłoby diagnostykę i terapię w jednym miejscu. Dodała, że w Polsce nie ma takiego ośrodka, który łączyłby te dwa bloki. Łysik mówiła, że na osoby z autyzmem bardzo źle działa zmiana miejsca, stąd pomysł, by powstało jedno centrum. Miałoby się mieścić na jednej z działek w Białymstoku, wśród zieleni, a cały budynek miałby się wtapiać w otoczenie. Na razie nie wyliczono ile osób mogłoby korzystać dziennie z takiego centrum ani jaki byłby koszt budowy. "To na razie koncepcja" - dodała.


Swój pomysł wykorzystania glonów m.in. jako biomasy prezentowali przed kapitułą studenci Politechniki Białostockiej Paweł Kondzior i Damian Izbicki. Opowiadali, że bioreaktor do hodowli glonów, służy tak naprawdę do hodowli biomasy. Izbicki dodał, że glony mogą mieć też zastosowanie w kosmetologii, farmacji, mogą służyć do produkcji bioplastiku. Studenci instalację mają już gotową, aby wyhodować glony - jak mówili - potrzeba około tygodnia. Kondzior powiedział, że podczas warsztatów przygotowujących do finałów znaleźli też nowe rozwiązanie dla swojego wynalazku, z którego mogłyby korzystać szkoły do celów edukacyjnych.


Inny pomysł z wykorzystaniem druku 3D przedstawiła projektantka mody Aneta Popławska. Mówiła przed komisją, że szuka w swoich projektach nowych rozwiązań, a nowe technologie dają nowe możliwości. Zainteresował ją druk 3D, bo - jak mówiła - jest łatwo dostępny, tani, daje ogromne możliwości, a przy zastosowaniu biodegradowalnych materiałów także ekologiczny. Podczas prezentacji pokazała swoje projekty, w których wykorzystała wydrukowane ażurowe guziki. Dodała, że aspekt technologiczny otwiera ją na nowe rynki, nie tylko modowe.


W środę będzie można zapoznać się z projektami zakwalifikowanymi w kategoriach biznes i technika. Gala rozdania nagród odbędzie się natomiast 10 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Pula nagród wynosi w tym roku 53 tys. zł.


Do poprzednich edycji konkursu zgłoszono w sumie ponad 400 projektów. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. pełzak rehabilitacyjny, krzesło pomagające osobom starszym wstawać, urządzenie dbające o bezpieczeństwo seniorów, specjalna przystawka do wózka inwalidzkiego, robot, który ma opiekować się dziećmi w szpitalu czy interaktywne zabawki do terapii.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Finał Konkursu Technotalent 2019

10.12.2019, 14:01

Znanych jest już 10 najlepszych projektów w każdej z 6 kategorii Konkursu Technotalent 2019: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Design, Technotalent PB 2019 i Technotalent UMB 2019.


Finał konkursu białostockiej Fundacji Technotalenty

16.10.2019, 14:53

Pokaż swój pomysł na biznes w 3 minuty i przekonaj, by ktoś w to zainwestował - takie motto przyświecało organizatorom konkursu białostockiej Fundacji Technotalenty.


Technotalenty

13.09.2019, 13:36

Przez 5 edycji w konkursie "Technotalenty" wzięło udział 850 uczestników z 430 oryginalnymi projektami.


Uczniowie, studenci i absolwenci z regionu mogą zgłaszać swoje pomysły do konkursu "Technotalent"

10.09.2019, 14:32

Młodzi uczniowie, studenci, naukowcy z ciekawymi pomysłami na wdrożenia, w których stosowane są nowoczesne technologie, mogą się zgłaszać do rozpoczętej szóstej edycji konkursu "Technotalent" - poinformowano we wtorek (10.09) na konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok