Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie, studenci i absolwenci z regionu mogą zgłaszać swoje pomysły do konkursu "Technotalent"

Uczniowie, studenci i absolwenci z regionu mogą zgłaszać swoje pomysły do konkursu "Technotalent"

10.09.2019, 14:32, akt. 14:55

Młodzi uczniowie, studenci, naukowcy z ciekawymi pomysłami na wdrożenia, w których stosowane są nowoczesne technologie, mogą się zgłaszać do rozpoczętej szóstej edycji konkursu "Technotalent" - poinformowano we wtorek (10.09) na konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej.

źródło: PB, fot. Katarzyna Cichoń
źródło: PB, fot. Katarzyna Cichoń

Główny cel konkursu to - jak podkreślał prezes zarządu Fundacji "Technotalenty" Adam Walicki - działanie na rzecz tworzenia potencjału regionu poprzez identyfikację i wsparcie młodych, zdolnych ludzi.

Przewodniczący Rady Fundacji Marek Siergiej dodał, że chodzi o wspieranie młodych, zdolnych ludzi w realizacji och pomysłów na nowe produkty, usługi, a przez to tworzenie młodych przedsiębiorstw i zasilanie już istniejących w młode, zdolne, kreatywne kadry.


To jest interes, który jest obopólny, bo dzięki naszym partnerom, dzięki przedsiębiorstwom, dzięki temu, że mamy zaangażowaną Izbę Przemysłowo-Handlową, jako partnera fundacji, to istnieje bardzo określony przepływ kadr z konkursu "Technotalent" do białostockich przedsiębiorstw

 - mówił Siergiej.


Projekty do konkursu można zgłaszać od 10 września do 15 października 2019 r. Lista finalistów będzie ogłoszona 9 listopada. Pod koniec listopada będą przeprowadzone finały konkursu. Uroczystą galę zaplanowano na 10 grudnia.


Konkurs odbywa się w tym roku w kategoriach: technika, wyzwanie społeczne, biznes, design, Technotalent Politechniki Białostockiej 2019, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Mogą się do niego zgłaszać osoby w wieku 18-35 lat, które - jak podają organizatorzy - albo realizują, albo już zrealizowały "innowacyjne projekty techniczne lub biznesowe".


Adam Walicki mówił, że ważna jest obecność w konkursie "Technotalent" regionalnych firm, ale także instytucji finansowych, bez zaangażowania których konkurs nie mógłby się odbywać. 


Nie boimy się promować młodych ludzi, a przede wszystkim robimy to skutecznie

 - dodał Walicki.


Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej powiedział, że konkurs jest szansą na współpracę uczelni z młodymi ludźmi, całymi zespołami. Dodał, że powstało już kilka spółek zależnych we współpracy z uczelnią, jest realizowanych kilka projektów komercyjnych.


Zdając sobie sprawę, że współpraca z biznesem jest kluczem do obopólnego rozwoju, nie tylko do przetrwania, ale też osiągania fajnych wyników zarówno naukowych, jak i biznesowych, z miłą chęcią angażujemy się w tę inicjatywę i widzimy tam dla nas, jako dla uczelni, korzyść i dla naszych studentów i naukowców, którzy zgłaszają tam swoje projekty

 - dodał Stypułkowski.


Dr Andrzej Małkowski, kierownik Biura Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaznaczył, że także ta uczelnia widzi wielką korzyść ze współpracy z przedsiębiorcami, biznesem, bo jedną z misji uczelni jest transfer wiedzy uczelnianej, naukowej do społeczeństwa. Konkurs w tym pomaga, bo "identyfikuje, ośmiela i zachęca" te osoby, które mają pomysły do ich realizacji w praktyce.


Laureatka dwóch nagród z 2018 r. Ewelina Brzozowska podkreśliła, że konkurs "Technotalent" to szansa na realizację marzeń, na np. stworzenie prototypu wymyślonego, projektowanego urządzenia, "sprawdzenia, czy to faktycznie działa tak, jak powinno". Zaznaczyła, że droga do wprowadzenia produktu na rynek jest niełatwa, ale konkurs to miejsce spotkań ludzi, którzy w tym mogą pomóc.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konkurs Technotalent 2019

10.12.2019, 18:10

Od 10 września rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń do udziału w szóstej edycji konkursu Technotalent.


Czy Białystok jest dobrym miejscem do rozwoju talentów?

25.01.2019, 12:28

W audycji o ciekawych projektach nagrodzonych w konkursie Technotalenty. Naszymi gośćmi są młodzi naukowcy z Politechniki Białostockiej. Zastanawiamy się nad tym, czy Białystok jest dobrym miejscem dla talentów.


W Białymstoku rozdano nagrody w konkursie "Technotalent 2018"

11.12.2018, 18:04

Pełzak rehabilitacyjny, krzesło pomagające osobom starszym wstawać oraz urządzenie dbające o bezpieczeństwo seniorów - to niektóre z projektów, które zdobyły główne nagrody w konkursie "Technotalent 2018" na innowacyjne wynalazki z Podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok