Radio Białystok | Wiadomości | To czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie - w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent

To czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie - w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent

autor: Dominika Dębska

1.12.2019, 08:22, akt. 2.12.2019, 13:57

W Kościołach pojawiły się wieńce z czterema świecami - zapalanymi po kolei w każdą z czterech niedziel adwentu oraz świece roratnie - symbolizujące Maryję przygotowującą się na przyjście Jezusa.

fotolia.com
fotolia.com

To czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie - w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Aby przeżyć prawdziwą radość świąt warto już teraz pomyśleć, co jest ich sensem - radzi ks. Karol Godlewski z parafii Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie.

Jezus przychodzi w znaku małego dziecka. Nikt o zdrowych zmysłach w małym dziecku narodzonym w nędznej szopie nie szukałby Boga. Trzeba mocno się wyciszyć i nastroić na Boże fale, by w takim znaku Boga dostrzec. Temu służy Adwent

- mówi ks. Karol Godlewski, który dodaje, że recepta na dobre przygotowanie do świąt jest prosta. Według księdza, to czytanie słowa Bożego, dobra spowiedź, modlitwa i milczenie.

Podczas Adwentu w kościołach odprawia się specjalne msze o świcie - roraty. W wielu parafiach księża, aby zachęcić do uczestnictwa w porannym nabożeństwie po zakończeniu zapraszają wiernych na śniadanie.

Tak jest między innymi w białostockiej katedrze, parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, parafii Opatrzności Bożej w Michałowie.  

Pierwsza niedziela Adwentu to jednocześnie początek nowego roku kościelnego.


Księża zachęcają do spowiedzi


Białostoccy księża zachęcają do adwentowej spowiedzi - w niekonwencjonalnym miejscu, bo w przykościelnych salach. Akcja ma ukazać bardziej przyjazną stronę sakramentu - wyjaśnia ks. Karol Godlewski z Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Białostockiej.

Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek Adwentu w godzinach późnopopołudniowych. - Chcemy zachęcić do udziału szczególnie tych, którzy dawno już się nie spowiadali - dodaje ks. Karol Godlewski.

"Spotkania z Miłosiernym," odbywają się przy białostockiej katedrze, pierwsze już w poniedziałek (2.12). Jeden z dyżurów w ramach akcji pełnić będzie metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda.

| red: rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


abp Tadeusz Wojda

24.12.2018, 08:51

"W moim dzieciństwie mówiło się, że na czas Bożego Narodzenia nawet wojny na świecie ustawały, przynajmniej na ten jeden czy dwa dni, żeby przeżyć to wielkie wydarzenie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj może tak nie jest i to jest właśnie przykre" - mówi abp Tadeusz Wojda.


Początek Adwentu w Kościele katolickim

2.12.2018, 08:11

To czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W Kościele Katolickim rozpoczyna się Adwent.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Wypadek na wjeździe do Białegostoku, fot. KMP Białystok
WYPADEK
28.09.2020, 08:02, akt. 08:23

Wypadek na wjeździe do Białegostoku

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydoraźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok