Radio Białystok | Gość | abp Tadeusz Wojda - metropolita białostocki

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki

24.12.2018, 08:51, akt. 09:48

"W moim dzieciństwie mówiło się, że na czas Bożego Narodzenia nawet wojny na świecie ustawały, przynajmniej na ten jeden czy dwa dni, żeby przeżyć to wielkie wydarzenie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj może tak nie jest i to jest właśnie przykre" - mówi abp Tadeusz Wojda.

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda
abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

Z abp Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Święta Bożego Narodzenia zawsze były czasem celebrowania wartości takich jak pokój, porozumienie i dobro, a także zawieszenia walk i sporów. Czy tak samo celebrujemy je dzisiaj? Co czeka naszą archidiecezję i Kościół w nadchodzącym roku? O tym z metropolitą białostockim abp Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska.


Dominika Dębska: Święta Bożego Narodzenia to jest taki czas, który nas przenosi wspomnieniami bardzo często do dzieciństwa, przypominają nam te najmłodsze lata. Jakie wspomnienia w tym czasie w księdzu arcybiskupie odżywiają?


Abp Tadeusz Wojda: Przede wszystkim tego klimatu rodzinnego, wspomnienia świąt, kolęd, wieczerzy wigilijnej, wspomnienia przede wszystkim mszy świętej o północy. Myśmy zawsze czekali z wielkim napięciem na te święta dlatego, że przez cały czas adwentu przygotowywaliśmy się do tego. Nas było sześcioro dzieci, czterech chłopców, dwie dziewczynki, więc od samego początku jakoś tej radości nigdy nie brakowało. Myślę, że to jest trochę cecha charakterystyczna wszystkich rodzin, gdzie jest więcej niż jedno dziecko, bo wiadomo, że przeżywa się ,dzieli się tą radością, uczestniczy się w radości drugiego. Przede wszystkim wieczerza wigilijna - to był taki ostatni etap przygotowania. Cały dzień był obowiązkowo post, myśmy nigdy nic nie jedli cały dzień, więc troszeczkę się czuło głodu. Natychmiast po wieczerzy wigilijnej, którą się rozpoczynało zaraz po pojawieniu się pierwsze gwiazdy na niebie, wszyscyśmy zasiadali, gdzieś około godziny śpiewaliśmy kolędy. To był taki czas radosny. 


Decyzja o oddaniu się na służbę kościołowi zawsze wiąże się z rozluźnieniem kontaktów rodzinnych. Czy ksiądz arcybiskup ma okazję do tego, żeby się spotykać ze swoim rodzeństwem?


Tak zawsze utrzymywaliśmy kontakt i nawet kiedy już wyemigrowałem z domu, to jednak zawsze w okresie Bożego Narodzenia starałem się zajechać przynajmniej na 1 czy na 2 dni i w tym czasie było zawsze spotkanie rodzinne, wszystkich braci i sióstr i do dzisiejszego dnia to jest. Na święta biskup musi być w diecezji, ale zaraz po świętach też pojadę na 2 dni żeby się spotkać. Będziemy jak zwykle wspominać rodziców świętej pamięci, którzy zawsze byli takim ogniskiem gromadzącym wszystkich. Zawsze się mile wracało do domu rodzinnego. Potrafię w tym momencie się naładować tymi pozytywnymi wartościami na długi czas.


Święta Bożego Narodzenia przypadają blisko tego przełomu roku, zawsze dokonuje się pewnych podsumowań, myśli o zbliżającym się nowym roku. Jakie nowe wyzwania przed księdzem arcybiskupem, przed naszą archidiecezją?


Myślę, że tych wyzwań jest zawsze dużo, bo wiadomo, że tylko ten komu się nie chce pracować, to tych wyzwań nie ma. Przede wszystkim chcemy się pochylić nad młodzieżą, też potrzeba powołań, chcemy rozwijać dalej duszpasterstwo powołaniowe, przede wszystkim też stała formacja kapłanów diecezji, bo wiadomo, że każdy z nas potrzebuje tej odnowy duchowej, która pozwoli mu działać dobrze, bo kapłan ma uobecniań nieustannie Jezusa Chrystusa.


Miniony rok wiele zmienił w życiu części wiernych, bo w ich parafiach zmienili się proboszczowie. Czy w najbliższym roku też będą takie szerzej zakrojone zmiany? 


Tak, oczywiście, dokonaliśmy już pewnych zmian. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego będzie nowy proboszcz, w Jurowcach będzie nowy proboszcz, w Czarnej Wsi będzie nowy proboszcz, jeszcze gdzie indziej, plus jakieś zmiany wikariuszy. 


Wychodząc poza ten kontekst lokalny, ksiądz arcybiskup przewodzi też pracy polskiej sekcji takiej organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Wydaje nam się, że te problemy, z którymi my się tutaj zmagamy, one urastają do jakiejś wielkiej rangi, ale tak naprawdę kościół można powiedzieć, że znajduje się w dosyć trudnym czasie, w tym sensie, że bardzo wielu chrześcijan mówi się, że na niespotykaną dotąd skalę, staje się świadkami wiary i oddaje swoje życie w sensie dosłownym. 


Jak nigdy, to są setki tysięcy ludzi. My sobie czasem nie zdajemy sprawy. Przede wszystkim w krajach, gdzie chrześcijaństwo jest mniejszością, gdzie są inne religie, w wielu krajach czy to Bliskiego Wschodu czy gdzieś w Azji czy nawet w Afryce, odbiera się prawa chrześcijanom, gdzie się mówi, że to są ludzie, którzy nie powinni funkcjonować w społeczeństwie z racji nie wiadomo jakich, bo to trudno nazwać racjami, ale też w naszej Europie, gdzie się odbiera korzenie naszej kulturze chrześcijańsko-rzymsko-greckiej, kiedy się zakazuje robienia szopek, przecież to nasza tradycja, nasza kultura. Na całym świecie dzisiaj chrześcijanie są prześladowani, każdego roku ginie około 30-40 kapłanów, sióstr zakonnych, nie mówiąc o wiernych świeckich, to są tysiące. Kiedyś mówiło się, że wieki pierwsze to były najcięższe prześladowania, ale to wcale nieprawda, to wiek XX-XXI są wiekami największych prześladowań wierzących w Jezusa Chrystusa na całym świecie. 


Święta Bożego Narodzenia to jest taki czas, kiedy życzymy sobie pokoju, i właśnie w tym kontekście te życzenia nabierają szczególnej mocy. 


Tak, oby tak zawsze było, bo kiedyś przynajmniej w moim dzieciństwie czy moim młodzieńczym wieku, mówiło się, że na czas Bożego Narodzenia nawet wojny na świecie ustawały, przynajmniej na ten jeden czy drugi dzień, żeby przeżyć to wielkie wydarzenie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj może tak nie jest i to jest właśnie przykre, że dochodzi do głosu tak wielki subiektywizm wszystkich ludzi, że te prawdy obiektywne gdzieś się całkowicie zatracają. Każdy kto mówi, kto wyraża swoją myśl, swoją opinię uważa, że to jest jedyna prawda, a gdzie każdy uważa, że ma receptę i panaceum na prawdę, to tam trudno dojść do czegoś wspólnego, tam coraz bardziej się dzielimy, tam coraz bardziej się oddalamy jeden od drugiego, a wtedy to wiadomo do czego to prowadzi. Dlatego ważne, żebyśmy w czasie tych świąt pomyśleli, zastanowili się, zbudzili w sobie refleksje, że przecież musimy mieć wspólne punkty odniesienia, musimy mieć wspólne wartości, musimy mieć wspólne dobro, które nie będzie dzielić, ale będzie łączyć, tego nam tak bardzo potrzeba.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.


Maciej Cylwik i Albert Żukowski, fot. Joanna Szuzbda

Maciej Cylwik i Albert Żukowski

z The Bumpers
15.03.2019

Od kiedy grają, zawsze na wieczór św. Patryka mają koncert. Zespół The Bumpers wystąpi w sobotę w białostockiej Zmianie Klimatu - transmisja na naszej antenie.

Maciej Bukłaga, fot. Joanna Szubzda

Maciej Bukłaga

z grupy improwizacyjnej Luźny Mankiet
15.03.2019

- Na 45. Trójzębie Komediowym zagramy kilka improwizowanych scenek w oparciu o sugestie publiczności. Będzie też kabaret z krwi i kości Kałasznikof.

Rafał Rudnicki, fot. Joanna Szubzda

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2019

- Nie dziwię się, że nauczyciele protestują. Oczywiście, zawsze tutaj poszkodowanymi będą dzieci, młodzież i dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie sztabu, żeby te negatywne skutki starać się minimalizować w Białymstoku.


dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
14.03.2019

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku
13.03.2019

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Martyna Łyko, fot. Monika Kalicka

Martyna Łyko

reżyserka teatralna i operowa
13.03.2019

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok