Radio Białystok | Gość | abp Tadeusz Wojda - metropolita białostocki

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki

24.12.2018, 08:51, akt. 09:48

"W moim dzieciństwie mówiło się, że na czas Bożego Narodzenia nawet wojny na świecie ustawały, przynajmniej na ten jeden czy dwa dni, żeby przeżyć to wielkie wydarzenie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj może tak nie jest i to jest właśnie przykre" - mówi abp Tadeusz Wojda.

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda
abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

Z abp Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Święta Bożego Narodzenia zawsze były czasem celebrowania wartości takich jak pokój, porozumienie i dobro, a także zawieszenia walk i sporów. Czy tak samo celebrujemy je dzisiaj? Co czeka naszą archidiecezję i Kościół w nadchodzącym roku? O tym z metropolitą białostockim abp Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska.


Dominika Dębska: Święta Bożego Narodzenia to jest taki czas, który nas przenosi wspomnieniami bardzo często do dzieciństwa, przypominają nam te najmłodsze lata. Jakie wspomnienia w tym czasie w księdzu arcybiskupie odżywiają?


Abp Tadeusz Wojda: Przede wszystkim tego klimatu rodzinnego, wspomnienia świąt, kolęd, wieczerzy wigilijnej, wspomnienia przede wszystkim mszy świętej o północy. Myśmy zawsze czekali z wielkim napięciem na te święta dlatego, że przez cały czas adwentu przygotowywaliśmy się do tego. Nas było sześcioro dzieci, czterech chłopców, dwie dziewczynki, więc od samego początku jakoś tej radości nigdy nie brakowało. Myślę, że to jest trochę cecha charakterystyczna wszystkich rodzin, gdzie jest więcej niż jedno dziecko, bo wiadomo, że przeżywa się ,dzieli się tą radością, uczestniczy się w radości drugiego. Przede wszystkim wieczerza wigilijna - to był taki ostatni etap przygotowania. Cały dzień był obowiązkowo post, myśmy nigdy nic nie jedli cały dzień, więc troszeczkę się czuło głodu. Natychmiast po wieczerzy wigilijnej, którą się rozpoczynało zaraz po pojawieniu się pierwsze gwiazdy na niebie, wszyscyśmy zasiadali, gdzieś około godziny śpiewaliśmy kolędy. To był taki czas radosny. 


Decyzja o oddaniu się na służbę kościołowi zawsze wiąże się z rozluźnieniem kontaktów rodzinnych. Czy ksiądz arcybiskup ma okazję do tego, żeby się spotykać ze swoim rodzeństwem?


Tak zawsze utrzymywaliśmy kontakt i nawet kiedy już wyemigrowałem z domu, to jednak zawsze w okresie Bożego Narodzenia starałem się zajechać przynajmniej na 1 czy na 2 dni i w tym czasie było zawsze spotkanie rodzinne, wszystkich braci i sióstr i do dzisiejszego dnia to jest. Na święta biskup musi być w diecezji, ale zaraz po świętach też pojadę na 2 dni żeby się spotkać. Będziemy jak zwykle wspominać rodziców świętej pamięci, którzy zawsze byli takim ogniskiem gromadzącym wszystkich. Zawsze się mile wracało do domu rodzinnego. Potrafię w tym momencie się naładować tymi pozytywnymi wartościami na długi czas.


Święta Bożego Narodzenia przypadają blisko tego przełomu roku, zawsze dokonuje się pewnych podsumowań, myśli o zbliżającym się nowym roku. Jakie nowe wyzwania przed księdzem arcybiskupem, przed naszą archidiecezją?


Myślę, że tych wyzwań jest zawsze dużo, bo wiadomo, że tylko ten komu się nie chce pracować, to tych wyzwań nie ma. Przede wszystkim chcemy się pochylić nad młodzieżą, też potrzeba powołań, chcemy rozwijać dalej duszpasterstwo powołaniowe, przede wszystkim też stała formacja kapłanów diecezji, bo wiadomo, że każdy z nas potrzebuje tej odnowy duchowej, która pozwoli mu działać dobrze, bo kapłan ma uobecniań nieustannie Jezusa Chrystusa.


Miniony rok wiele zmienił w życiu części wiernych, bo w ich parafiach zmienili się proboszczowie. Czy w najbliższym roku też będą takie szerzej zakrojone zmiany? 


Tak, oczywiście, dokonaliśmy już pewnych zmian. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego będzie nowy proboszcz, w Jurowcach będzie nowy proboszcz, w Czarnej Wsi będzie nowy proboszcz, jeszcze gdzie indziej, plus jakieś zmiany wikariuszy. 


Wychodząc poza ten kontekst lokalny, ksiądz arcybiskup przewodzi też pracy polskiej sekcji takiej organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Wydaje nam się, że te problemy, z którymi my się tutaj zmagamy, one urastają do jakiejś wielkiej rangi, ale tak naprawdę kościół można powiedzieć, że znajduje się w dosyć trudnym czasie, w tym sensie, że bardzo wielu chrześcijan mówi się, że na niespotykaną dotąd skalę, staje się świadkami wiary i oddaje swoje życie w sensie dosłownym. 


Jak nigdy, to są setki tysięcy ludzi. My sobie czasem nie zdajemy sprawy. Przede wszystkim w krajach, gdzie chrześcijaństwo jest mniejszością, gdzie są inne religie, w wielu krajach czy to Bliskiego Wschodu czy gdzieś w Azji czy nawet w Afryce, odbiera się prawa chrześcijanom, gdzie się mówi, że to są ludzie, którzy nie powinni funkcjonować w społeczeństwie z racji nie wiadomo jakich, bo to trudno nazwać racjami, ale też w naszej Europie, gdzie się odbiera korzenie naszej kulturze chrześcijańsko-rzymsko-greckiej, kiedy się zakazuje robienia szopek, przecież to nasza tradycja, nasza kultura. Na całym świecie dzisiaj chrześcijanie są prześladowani, każdego roku ginie około 30-40 kapłanów, sióstr zakonnych, nie mówiąc o wiernych świeckich, to są tysiące. Kiedyś mówiło się, że wieki pierwsze to były najcięższe prześladowania, ale to wcale nieprawda, to wiek XX-XXI są wiekami największych prześladowań wierzących w Jezusa Chrystusa na całym świecie. 


Święta Bożego Narodzenia to jest taki czas, kiedy życzymy sobie pokoju, i właśnie w tym kontekście te życzenia nabierają szczególnej mocy. 


Tak, oby tak zawsze było, bo kiedyś przynajmniej w moim dzieciństwie czy moim młodzieńczym wieku, mówiło się, że na czas Bożego Narodzenia nawet wojny na świecie ustawały, przynajmniej na ten jeden czy drugi dzień, żeby przeżyć to wielkie wydarzenie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj może tak nie jest i to jest właśnie przykre, że dochodzi do głosu tak wielki subiektywizm wszystkich ludzi, że te prawdy obiektywne gdzieś się całkowicie zatracają. Każdy kto mówi, kto wyraża swoją myśl, swoją opinię uważa, że to jest jedyna prawda, a gdzie każdy uważa, że ma receptę i panaceum na prawdę, to tam trudno dojść do czegoś wspólnego, tam coraz bardziej się dzielimy, tam coraz bardziej się oddalamy jeden od drugiego, a wtedy to wiadomo do czego to prowadzi. Dlatego ważne, żebyśmy w czasie tych świąt pomyśleli, zastanowili się, zbudzili w sobie refleksje, że przecież musimy mieć wspólne punkty odniesienia, musimy mieć wspólne wartości, musimy mieć wspólne dobro, które nie będzie dzielić, ale będzie łączyć, tego nam tak bardzo potrzeba.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Bernard Zabielski, fot. Monika Kalicka

Bernard Zabielski

przewodniczący zjazdu absolwentów 50-lecia matury w Liceum Ogólnokształcącego w Knyszynie 1968-2019
26.06.2019

"Jesteśmy o 50 lat mądrzejsi niż wtedy, kiedy zdawaliśmy maturę" - mówi Bernard Zabielski.

Janusz Cieszyński, fot. Marcin Mazewski

Janusz Cieszyński

wiceminister zdrowia
25.06.2019

"Już prawie 50 gabinetów w województwie podlaskim wystawia swoim pacjentom e-recepty" - mówi Janusz Cieszyński.


Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
21.06.2019

"Samo centrum ma się przekształcić przede wszystkim w miejsce, po którym będziemy spacerować, poruszać się transportem miejskim, autobusami, rowerami. Ono ma być taką strefą bardziej wypoczynkową" - mówi Adam Musiuk.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

z Rugby Białystok
20.06.2019

"Doping jak zawsze jest nam bardzo potrzebny - do tej pory jesteśmy niepokonani na naszym terenie, w tym sezonie jak i w zeszłym. Kibice naprawdę nam pomagają, to tak naprawdę 16. zawodnik" - mówią sportowcy.

ks. Józef Grygotowicz

z archidiecezji białostockiej
20.06.2019

Ich życie kapłańskie to niemal epoka w polskim Kościele. Diamentowy jubileusz święceń obchodziło pięciu księży archidiecezji białostockiej - wśród nich wieloletni duszpasterz i nauczyciel katechetów, ks. Józef Grygotowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.06.2019

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grażyna Dworakowska, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2019

"Najważniejszym wydarzeniem jest koncert na Rynku Kościuszki, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Gwiazdy to trzy kobiety, 3 pokolenia" - mówi Grażyna Dworakowska.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Monika Kalicka

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
19.06.2019

"Na wystawie są kopie bardzo popularnych tematów, jak Matka Boska Ostrobramska, Częstochowska, Jan Paweł II, Jezus Miłosierny, ale w wydaniu autorki, naznaczone troszeczkę jej duchem" - mówi kustosz muzeum.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru, Polskie Radio Białystok
19.06.2019

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.06.2019

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.


Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok