Radio Białystok | Gość | abp Tadeusz Wojda - metropolita białostocki

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki

24.12.2018, 08:51, akt. 09:48

"W moim dzieciństwie mówiło się, że na czas Bożego Narodzenia nawet wojny na świecie ustawały, przynajmniej na ten jeden czy dwa dni, żeby przeżyć to wielkie wydarzenie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj może tak nie jest i to jest właśnie przykre" - mówi abp Tadeusz Wojda.

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda
abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

Z abp Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Święta Bożego Narodzenia zawsze były czasem celebrowania wartości takich jak pokój, porozumienie i dobro, a także zawieszenia walk i sporów. Czy tak samo celebrujemy je dzisiaj? Co czeka naszą archidiecezję i Kościół w nadchodzącym roku? O tym z metropolitą białostockim abp Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska.


Dominika Dębska: Święta Bożego Narodzenia to jest taki czas, który nas przenosi wspomnieniami bardzo często do dzieciństwa, przypominają nam te najmłodsze lata. Jakie wspomnienia w tym czasie w księdzu arcybiskupie odżywiają?


Abp Tadeusz Wojda: Przede wszystkim tego klimatu rodzinnego, wspomnienia świąt, kolęd, wieczerzy wigilijnej, wspomnienia przede wszystkim mszy świętej o północy. Myśmy zawsze czekali z wielkim napięciem na te święta dlatego, że przez cały czas adwentu przygotowywaliśmy się do tego. Nas było sześcioro dzieci, czterech chłopców, dwie dziewczynki, więc od samego początku jakoś tej radości nigdy nie brakowało. Myślę, że to jest trochę cecha charakterystyczna wszystkich rodzin, gdzie jest więcej niż jedno dziecko, bo wiadomo, że przeżywa się ,dzieli się tą radością, uczestniczy się w radości drugiego. Przede wszystkim wieczerza wigilijna - to był taki ostatni etap przygotowania. Cały dzień był obowiązkowo post, myśmy nigdy nic nie jedli cały dzień, więc troszeczkę się czuło głodu. Natychmiast po wieczerzy wigilijnej, którą się rozpoczynało zaraz po pojawieniu się pierwsze gwiazdy na niebie, wszyscyśmy zasiadali, gdzieś około godziny śpiewaliśmy kolędy. To był taki czas radosny. 


Decyzja o oddaniu się na służbę kościołowi zawsze wiąże się z rozluźnieniem kontaktów rodzinnych. Czy ksiądz arcybiskup ma okazję do tego, żeby się spotykać ze swoim rodzeństwem?


Tak zawsze utrzymywaliśmy kontakt i nawet kiedy już wyemigrowałem z domu, to jednak zawsze w okresie Bożego Narodzenia starałem się zajechać przynajmniej na 1 czy na 2 dni i w tym czasie było zawsze spotkanie rodzinne, wszystkich braci i sióstr i do dzisiejszego dnia to jest. Na święta biskup musi być w diecezji, ale zaraz po świętach też pojadę na 2 dni żeby się spotkać. Będziemy jak zwykle wspominać rodziców świętej pamięci, którzy zawsze byli takim ogniskiem gromadzącym wszystkich. Zawsze się mile wracało do domu rodzinnego. Potrafię w tym momencie się naładować tymi pozytywnymi wartościami na długi czas.


Święta Bożego Narodzenia przypadają blisko tego przełomu roku, zawsze dokonuje się pewnych podsumowań, myśli o zbliżającym się nowym roku. Jakie nowe wyzwania przed księdzem arcybiskupem, przed naszą archidiecezją?


Myślę, że tych wyzwań jest zawsze dużo, bo wiadomo, że tylko ten komu się nie chce pracować, to tych wyzwań nie ma. Przede wszystkim chcemy się pochylić nad młodzieżą, też potrzeba powołań, chcemy rozwijać dalej duszpasterstwo powołaniowe, przede wszystkim też stała formacja kapłanów diecezji, bo wiadomo, że każdy z nas potrzebuje tej odnowy duchowej, która pozwoli mu działać dobrze, bo kapłan ma uobecniań nieustannie Jezusa Chrystusa.


Miniony rok wiele zmienił w życiu części wiernych, bo w ich parafiach zmienili się proboszczowie. Czy w najbliższym roku też będą takie szerzej zakrojone zmiany? 


Tak, oczywiście, dokonaliśmy już pewnych zmian. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego będzie nowy proboszcz, w Jurowcach będzie nowy proboszcz, w Czarnej Wsi będzie nowy proboszcz, jeszcze gdzie indziej, plus jakieś zmiany wikariuszy. 


Wychodząc poza ten kontekst lokalny, ksiądz arcybiskup przewodzi też pracy polskiej sekcji takiej organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Wydaje nam się, że te problemy, z którymi my się tutaj zmagamy, one urastają do jakiejś wielkiej rangi, ale tak naprawdę kościół można powiedzieć, że znajduje się w dosyć trudnym czasie, w tym sensie, że bardzo wielu chrześcijan mówi się, że na niespotykaną dotąd skalę, staje się świadkami wiary i oddaje swoje życie w sensie dosłownym. 


Jak nigdy, to są setki tysięcy ludzi. My sobie czasem nie zdajemy sprawy. Przede wszystkim w krajach, gdzie chrześcijaństwo jest mniejszością, gdzie są inne religie, w wielu krajach czy to Bliskiego Wschodu czy gdzieś w Azji czy nawet w Afryce, odbiera się prawa chrześcijanom, gdzie się mówi, że to są ludzie, którzy nie powinni funkcjonować w społeczeństwie z racji nie wiadomo jakich, bo to trudno nazwać racjami, ale też w naszej Europie, gdzie się odbiera korzenie naszej kulturze chrześcijańsko-rzymsko-greckiej, kiedy się zakazuje robienia szopek, przecież to nasza tradycja, nasza kultura. Na całym świecie dzisiaj chrześcijanie są prześladowani, każdego roku ginie około 30-40 kapłanów, sióstr zakonnych, nie mówiąc o wiernych świeckich, to są tysiące. Kiedyś mówiło się, że wieki pierwsze to były najcięższe prześladowania, ale to wcale nieprawda, to wiek XX-XXI są wiekami największych prześladowań wierzących w Jezusa Chrystusa na całym świecie. 


Święta Bożego Narodzenia to jest taki czas, kiedy życzymy sobie pokoju, i właśnie w tym kontekście te życzenia nabierają szczególnej mocy. 


Tak, oby tak zawsze było, bo kiedyś przynajmniej w moim dzieciństwie czy moim młodzieńczym wieku, mówiło się, że na czas Bożego Narodzenia nawet wojny na świecie ustawały, przynajmniej na ten jeden czy drugi dzień, żeby przeżyć to wielkie wydarzenie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj może tak nie jest i to jest właśnie przykre, że dochodzi do głosu tak wielki subiektywizm wszystkich ludzi, że te prawdy obiektywne gdzieś się całkowicie zatracają. Każdy kto mówi, kto wyraża swoją myśl, swoją opinię uważa, że to jest jedyna prawda, a gdzie każdy uważa, że ma receptę i panaceum na prawdę, to tam trudno dojść do czegoś wspólnego, tam coraz bardziej się dzielimy, tam coraz bardziej się oddalamy jeden od drugiego, a wtedy to wiadomo do czego to prowadzi. Dlatego ważne, żebyśmy w czasie tych świąt pomyśleli, zastanowili się, zbudzili w sobie refleksje, że przecież musimy mieć wspólne punkty odniesienia, musimy mieć wspólne wartości, musimy mieć wspólne dobro, które nie będzie dzielić, ale będzie łączyć, tego nam tak bardzo potrzeba.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.


Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?


Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.


fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.


Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.

fot. Tomasz Kubaszewski

Paweł Włodarczyk

Stowarzyszenie Woda-Las
11.01.2019

- Na pewno nie jest to bieg dla amatorów, zdajemy się na matkę naturę - mówi Paweł Włodarczyk.

Adam Chojnowski i Marcin Moczulski, fot. Joanna Szubzda

Adam Chojnowski, Marcin Moczulski i Elżbieta Lichanów

I wicemister i mister Best Body konkursu Mister Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Mister Podlasia
11.01.2019

- Nie wystarczy być tylko przystojnym. Ci najbardziej przystojni odpadają, jeżeli się nie umieją zachować - mówi organizatorka konkursu Mister Podlasia Elżbieta Lichanów.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok