Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zaczął się ONCOweek - o profilaktyce i leczeniu raka

W Białymstoku zaczął się ONCOweek - o profilaktyce i leczeniu raka

2.12.2019, 11:46, akt. 11:57

Powszechnej edukacji o tym, że zdrowy tryb życia – od najmłodszych lat – to jedna z najlepszych metod zapobiegania chorobom nowotworowym służy rozpoczęty w poniedziałek (2.12) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych ONCOweek.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Od poniedziałku do niedzieli (2-8.11) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku specjaliści będą spotykać się dziećmi i młodzieżą, studentami, pacjentami i ich rodzinami, a także z mieszkańcami miasta, by przekonywać, że zapobieganie chorobom nowotworowym to najtańsza metoda w walce z nimi. Spotkania służą też szerokiej edukacji o metodach leczenia, ale także będzie mowa o tym, jak żyć po nowotworze.


Główny temat - nowotwór płuca i rak piersi

"Tegoroczna edycja jest poświęcona profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka płuc, nowotworów wieku dziecięcego oraz nowotworów piersi" – poinformowali organizatorzy ONCOweek z Fundacji Rozwoju Profilaktyki Diagnostyki i Leczenia Chorób Klatki Piersiowej Thorax. Nowotwór płuca czy rak piersi to jedne z najczęściej występujących nowotworów, dlatego ta tematyka jest jedną z głównych, która będzie poruszana w trakcie ONCOweek.

Przewodnicząca Komitetu Naukowego ONCOweek, onkolog, dr hab. Ewa Sierko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Białostockiego Centrum Onkologii powiedziała, że wiele programów profilaktyki zdrowia jest skierowanych do społeczeństwa ogółem, a – według niej – należy je kierować konkretnie, np. właśnie do młodego pokolenia, metodami i sposobami, które są dla nich przeznaczone.


Wydaje mi się, że trzeba kierunkować dlatego, że młode pokolenie ma kompletnie inny pogląd na świat, to pokolenie chce samo o sobie stanowić i do tego pokolenia trzeba zupełnie inaczej dotrzeć. Wydaje mi się, że współudział młodych ludzi w dotarciu do swoich kolegów jest tutaj najważniejszym elementem – powiedziała Ewa Sierko.


Dlatego powstały np. tematyczne filmiki, które będą pokazywane młodym, będzie też debata oxfordzka z udziałem młodzieży o paleniu papierosów i e-papierosów.


Młodzi ludzie za mało wiedzą o nowotworach

Ewa Sierko przyznała, że młodzi ludzie, na zajęciach w szkole zbyt mało słyszą o nowotworach, często też bagatelizują profilaktykę, a informacje o tym są – w jej ocenie – wciąż za mało powszechne wśród młodych ludzi. "A wiadomo, że najbardziej skuteczne leczenie choroby nowotworowej i najtańsze to jest właśnie zapobieganie, czyli profilaktyka pierwotna" – podkreśliła Ewa Sierko.

Onkolog zaznaczyła, że 80-90 proc. nowotworów wynika z naszego stylu życia i ze sposobu odżywiania się. Ewa Sierko podała, że prowadząc zdrowy, aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiając, można zapobiec 50-60 proc. nowotworów.


Złe żywienie odpowiada za 30 proc. chorób nowotworowych, kolejne 30 proc. wynika z palenia papierosów. W związku z tym niepalenie, przeciwstawienie się tej modzie, tym ciągotom do palenia papierosów, jest bardzo istotnym elementem – powiedziała Ewa Sierko.


Przewodniczący obradom konferencji uczniowskiej podczas ONCOweek Mariusz Łupiński ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO) i dyrektor Zespołu Szkół STO powiedział, że profilaktyka kierowana do młodych jest ważna, bo na raka choruje coraz więcej, coraz młodszych ludzi i trzeba uświadamiać młodzież, że ich to również może spotkać. Dodał, że do tego potrzebna jest wiedza, uświadamianie problemów, ale też działanie.

Konrad Zuzda z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przewodniczący komisji studenckiej ONCOweek, dodał, że spotkania poświęcone zdrowiu w ramach tego tygodnia profilaktyki to także okazja do zdobycia sprawdzonej wiedzy, którą przekazują fachowcy i specjaliści. Dzieci i młodzież będą mogli poznać objawy nowotworów, przyczyny chorób i dowiedzą się, jak diagnozuje się raka. Będzie też mowa o metodach leczenia.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Coraz młodsze pacjentki chorują na nowotwory zewnętrznych narządów rodnych

27.11.2019, 14:31

Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.


Świąteczna Paczka dla Dzieci i Dorosłych chorych na nowotwory

28.11.2019, 18:30

Świąteczna Paczka dla Dzieci i Dorosłych chorych na nowotwory - to jedno z działań przedświątecznych fundacji "Naszpikowani".


Kampania społeczna promująca zdrowy tryb życia w Podlaskiem

20.11.2019, 19:34

Szeroka promocja zdrowego trybu życia, informacja o skutkach niewłaściwego odżywiania czy braku aktywności fizycznej dla zdrowia mieszkańców - to główne cele zainaugurowanej w środę w Białymstoku kampanii społecznej Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.


Szpital Wojewódzki w Suwałkach kupił sprzęt do diagnostyki nowotworowej za 1,8 mln zł

14.11.2019, 12:30

Szpital Wojewódzki w Suwałkach kupił za 1,8 mln zł sprzęt do diagnostyki nowotworowej na oddział onkologiczny, Dzięki nowym urządzeniom będzie można wcześniej wykrywać nowotwory.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiufot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok