Radio Białystok | Wiadomości | Czy doszło do przestępstwa w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce? Sprawdzą to śledczy

Czy doszło do przestępstwa w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce? Sprawdzą to śledczy

autor: Renata Reda

16.12.2019, 09:06, akt. 09:44

Brak faktur za wynajem sprzętu i ośrodka czy też przepisywanie rachunków i wstawianie niższych sum pieniędzy. Między innymi takie nieprawidłowości wykryto podczas audytu Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, który podlega pod Urząd Gminy w Narewce.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kontrolę Urzędu Gminy i podległych mu jednostek zlecił zewnętrznej firmie nowy wójt Jarosław Gołubowski. Teraz o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił hajnowską prokuraturę. Wykryte nieprawidłowości sprawdzi też Rzecznik Finansów Publicznych.  

Z wynikami audytu radni gminy Narewka zapoznali się na ostatniej sesji. Kontrolerzy mówili m.in. o tym, że od kilku lat w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce miały być niszczone oryginały faktur i tworzone nowe, opiewające na niższe kwoty. Rocznie różnice mogły wynosić 150 tysięcy złotych. Dodatkowo ośrodek w ogóle nie wystawiał faktur za organizację różnych bankietów i imprez okolicznościowych. Brakowało wielu dokumentów, nie było skrzynki mailowej i adresu mailowego, bo zostały skasowane. Nie było wiadomo kto i kiedy korzystał z ośrodka.

Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej kierowała żona duchownego z parafii prawosławnej w Narewce. Teraz jest na wypowiedzeniu. Wypowiedzenie złożyła też p.o. kierowniczki - córka proboszcza tej parafii.


Śledczy sprawdzą czy doszło do przestępstwa 

Jak mówi szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk, policja razem z tą sprawą prowadzi też postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem o niedopełnieniu obowiązków służbowych przez poprzedniego wójta Mikołaja Pawilcza. Miał on m.in. niewłaściwie nadzorować pracę podległych mu urzędników. Wątpliwości audytorów wzbudził m.in. sposób przyznania dotacji Klubowi Sportowemu LZS Narewka i wydatkowanie tych pieniędzy.

Sam Mikołaj Pawilcz, który rządził gminą 34 lata, jest przekonany o uczciwości działaczy sportowych. Odnosząc się zaś do działalności Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce powiedział, że gdyby wiedział o nieprawidłowościach jakie wykryli audytorzy, to sam zawiadomiłby prokuraturę. Mówi, że nie miał żadnych informacji które wskazywałyby na to, że coś złego dzieje się w ośrodku.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


8 osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym przetargów w szpitalach

11.12.2019, 10:01

Białostocka delegatura Prokuratury Krajowej postawiła ośmiu osobom zarzuty korupcyjne w śledztwie dotyczącym komisji przetargowych w placówkach służby zdrowia w całym kraju.


10 wniosków o areszt w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę

28.11.2019, 10:44

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu dziesięć wniosków o aresztowanie osób podejrzanych, w wielowątkowym śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę - poinformował PAP w czwartek (28.11) rzecznik tej prokuratury Paweł Sawoń.


Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Drozdowie będzie gotowy we wrześniu

30.08.2012, 13:15

Do końca zbliża się budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Drozdowie. Powstanie obiektu na terenie tamtejszego Muzeum Przyrody finansowane jest ze środków unijnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok