Radio Białystok | Wiadomości | Lepsza opieka nad pacjentami w Podlaskiem ma być rezultatem pilotażu onkologicznego

Lepsza opieka nad pacjentami w Podlaskiem ma być rezultatem pilotażu onkologicznego

10.01.2020, 14:46, akt. 15:23

Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Pilotaż rozpoczął się w regionie 1 grudnia 2019 r. Potrwa do końca maja 2021 r. – poinformowano w piątek (10.01) na konferencji prasowej w BCO.


O włączeniu regionu do pilotażu zadecydowało Ministerstwo Zdrowia. Obejmuje on pięć nowotworów: piersi, jajnika, jelita grubego, gruczołu krokowego (prostaty) i płuca. Jest elementem Krajowej Sieci Onkologicznej.


Objęto już nim w regionie pierwszych 37 pacjentów z BCO. Każdy taki pacjent ma – jak wyjaśnia BCO – wyznaczonego koordynatora leczenia onkologicznego, który się nim zajmuje, odciąża lekarza, umawia na wizyty, umawia z lekarzem, gdy są już np. wykonane badania. W pilotażu pacjenci wypełniają ankiety z oceną systemu. Na koniec zostaną wyciągnięte wnioski.


Chcielibyśmy stworzyć taką strukturę medyczną i organizacyjną, która w sposób kompleksowy i skoordynowany zapewni naszemu pacjentowi jak najlepszą opiekę, oczywiście opartą na jednolitych standardach diagnostycznych i leczniczych

 – wyjaśniła dyrektor BCO Magdalena Borowska.


Szpital BCO (podległy samorządowi woj. podlaskiego) jest w pilotażu tzw. wojewódzkim ośrodkiem koordynującym w zakresie leczenia raka piersi, jajnika, jelita grubego i prostaty. W zakresie raka płuca jednostką koordynującą jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny prowadzony przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


Pilotaż odbywa się we współpracy ze szpitalami wojewódzkimi w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach oraz ze szpitalem MSWiA w Białymstoku. UMB zajmuje się w pilotażu biobankowaniem, czyli zbieraniem do badań nad rakiem materiału biologicznego, głównie od pacjentów z rakiem płuca.


Magdalena Borkowska poinformowała, że w 2019 r. w BCO udzielono pomocy lekarskiej 95 tys. pacjentów i było to o 20 tys. więcej niż w 2017 r. Dr Dorota Kazberuk z BCO dodała, że liczba chorych na nowotwory stale rośnie, a pięć objętych pilotażem rodzajów raka to choroby nowotworowe, które występują najczęściej i stają się chorobami cywilizacyjnymi.


Dlatego celem pilotażu onkologicznego jest ocena jakości oraz efektów opieki onkologicznej

 – powiedziała Dorota Kazberuk. 


Objaśniła, że w praktyce wygląda to w ten sposób, że w BCO działa call center (nr tel. 85-664-68-88), dla pacjentów, gdzie udzielane są informacje o standardzie postępowania od wykrycia nowotworu w badaniu histopatologicznym i umawiani pacjenci.


Od września 2019 r. call center przyjęło od pacjentów ponad 11,8 tys. połączeń. Dr Dorota Kazberuk podkreślała, że sposób postępowania z pacjentem jest kluczowy, bo osoba z chorobą nowotworową nie może czekać.


Naszym zadaniem jest współpraca, porozumienie, które ma doprowadzić do tego, że wypracujemy nasze własne standardy związane z naszymi możliwościami organizacyjnymi po to, żeby ścieżka diagnostyki leczenia pacjenta była jak najkrótsza

 – podkreśliła dr Dorota Kazberuk.


Ze względu na biobankowanie i związane z tym badania naukowe BCO i Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) mają w pilotażu ten sam status i zdarzyło się to pierwszy raz w Polsce – wyjaśnił dyrektor USK Marek Karp.


Prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko podkreślił, że uczelnia ma już spore doświadczenia w ramach prowadzonego biobanku tkanek i komórek, bo do prowadzonych badań nad rakiem płuca od dawna zbiera i analizuje materiał biologiczny, np. z guzów nowotworowych czy z tkanek od chorych. Przypomniał, że główny cel badań z wykorzystaniem danych zebranych w biobanku to np. odkrywanie nowych metod leczenia w przyszłości czy dobieranie pacjentom indywidualnych, innowacyjnych terapii. Dodał, że w ramach pilotażu głównie będą zbierane materiały dotyczące raka płuca, ale liczy, że poszerzy się zbieranie materiału z innych nowotworów.


Traktuję ten pilotaż jako wyróżnienie naszego województwa i docenienie kadry medycznej, która zajmuje się leczeniem chorób onkologicznych 

– powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Dodał, że to też szansa na lepsze leczenie chorób nowotworowych, które są utrapieniem XXI w.


Dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński poinformował, że szpitale w pilotażu mogą liczyć na więcej pieniędzy – do 30 proc. więcej na nowotwory w pilotażu w porównaniu z tym, co mają obecnie. Konkretnych kwot nie podał.


BCO poinformowało, że od lutego 2019 r. w pilotażu onkologicznym uczestniczą województwa dolnośląskie i świętokrzyskie, a razem z podlaskim od grudnia 2019 r. – pomorskie.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad tysiąc kobiet w Podlaskiem przebadanych w programie profilaktyki raka piersi

3.01.2020, 15:36

Ponad tysiąc kobiet skorzystało w Podlaskiem z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Projekt jest dofinansowany z UE.


CBA kontroluje Białostockie Centrum Onkologii

23.12.2019, 07:15

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - dowiedziała się PAP. Informację potwierdziła rzeczniczka prasowa Centrum Monika Mróz.


Coraz młodsze pacjentki chorują na nowotwory zewnętrznych narządów rodnych

27.11.2019, 14:31

Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok