Radio Białystok | Wiadomości | W podlaskich gminach zmienią się zasady gospodarowania odpadami

W podlaskich gminach zmienią się zasady gospodarowania odpadami

autor: Ryszard Minko

14.01.2020, 14:22, akt. 16:58

Część zmian już obowiązuje, cześć stanie się faktem w najbliższych miesiącach. Do września władze gmin muszą znacznie zmienić zasady gospodarowania odpadami, które dotkną nie tylko przedsiębiorców, ale właściwie każdego z mieszkańców.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Władze podlaskich gmin muszą znacznie zmienić zasady gospodarowania odpadami - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obowiązkowa segregacja odpadów

- Jedną z zasad jest wprowadzona obowiązkowa segregacja odpadów, czyli osoby które się do tego nie zastosują mogą spodziewać się kar nawet czterokrotnie wyższych niż opłaty za odbiór posegregowanych śmieci – mówi dyrektor Departamentu Ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Anna Krysztopik.

Pozostałe zmiany to między innymi konieczność 50 procentowego odzysku surowców wtórnych z całości odbieranych śmieci, po drugie gmina będzie się rozliczała z firmą wywozową nie ryczałtowo, ale od ilości odebranych odpadów, co będzie wymagało znalezienia sposobu na weryfikację tych ilości, po trzecie mieszkańcy deklarujący kompostowanie odpadów biodegradowalnych będą płacili nieznacznie mniej, a po czwarte firmy wywozowe będą mogły zagospodarowywać odpady w dowolnym miejscu w Polsce, a nie jak dotychczas w jednej z najbliższych instalacji.

Gminy mają 9 miesięcy na dostosowanie się do wymogów

Gminy mają niespełna 9 miesięcy na dostosowanie się do nowych wymogów. Pojawiają się jednak obawy wzrostu cen i powiększania się dzikich wysypisk śmieci.

Jak mówi przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć, już teraz w niektórych podlaskich gminach stawki za odbiór śmieci wzrosły kilkukrotnie. Wójt zwraca też uwagę, że problemem może być zmiana zasad rozliczania się z firmą wywozową z ryczałtowej na ilościową, bo gminy nie dysponują systemami weryfikacji ilości wytwarzanych na ich terenie odpadów. Zdaniem Grzegorza Jakucia w takiej sytuacji mogą się pojawić pokusy niewłaściwego obrotu odpadami, a uzależnienie stawek dla mieszkańców od ilości przekazywanych odpadów może doprowadzić do powiększania się dzikich wysypisk śmieci.

Wyzwania czekają także na mieszkańców dużych miast, gdzie dominuje zabudowa wielorodzinna. Jednym z większych problemów będzie opracowanie sposobu weryfikacji prawidłowej segregacji odpadów, która stała się obowiązkiem. Na przykład w przypadku, kiedy część z mieszkańców bloku nie będzie segregować odpadów niewykluczone jest wprowadzenie podwyższonej stawki dla wszystkich mieszkańców nieruchomości – mówi rzecznik białostockiej spółki "Lech” Zbigniew Gołębiewski. Rzecznik od razu zaznacza, że to tylko przykładowe rozwiązanie problemu, bo szczegóły postępowania będą jeszcze w tym roku musieli uchwalić radni.

Obecnie w branży odpadowej panuje też wyczekiwanie na konkretne rozwiązania. Na razie funkcjonujemy "od przetargu do przetargu” – mówi pełnomocnik łomżyńskiej spółki Błysk Andrzej Marczyk. Dodaje jednak, że nie oznacza to wcale, ze znowelizowana ustawa jest zła, bo widać w niej troskę o środowisko naturalne. Niepokojące natomiast jest to, że zmiany w tym segmencie są dość częste i nie pozwalają na stabilne planowanie przedsięwzięć – podkreśla Andrzej Marczyk.

Jak wynika ze znowelizowanej ustawy stawki opłat za odbiór śmieci nie mogą przekraczać 1 procenta  przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę za pojemnik o pojemności o pojemności 120 litrów. W 2018 roku przeciętny dochód rozporządzalny wynosił niecałe 1700 złotych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Bielska Podlaskiego zapłacą więcej za wywóz śmieci

1.01.2020, 08:27

Od marca wzrośnie opłata za wywóz śmieci w Bielsku Podlaskim.


Znaczna podwyżka opłat za wywóz śmieci w gminie Michałowo

22.12.2019, 07:50

To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Michałowo. Na ostatniej sesji, radni zdecydowali o znacznej podwyżce opłat za wywóz śmieci.


Duże podwyżki za śmieci w gminie Supraśl

5.12.2019, 10:11

Opłaty wzrosną nawet trzykrotnie. Mieszkańcy gminy Supraśl od nowego roku zapłacą zdecydowanie więcej za odbiór śmieci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok