Radio Białystok | Wiadomości | Baner z wizerunkiem "Łupaszki" na wieżowcu przy ul. Kopernika w Białymstoku

Baner z wizerunkiem "Łupaszki" na wieżowcu przy ul. Kopernika w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

5.02.2020, 12:26, akt. 12:48

Ma pełnić funkcję edukacyjną i przypominać o zasługach żołnierza podziemia niepodległościowego. Na jednym z wieżowców w Białymstoku przy ul. Kopernika zawisł ogromny plakat promujący Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko".

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Na jednym z wieżowców w Białymstoku przy ul. Kopernika zawisł ogromny plakat promujący Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". Ma to związek z 69. rocznicą śmierci majora i Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, który obchodzimy 1 marca.

Jak mówi naczelnik biura edukacji narodowej białostockiego IPN Urszula Gierasimiuk, to element akcji edukacyjnej skierowanej do mieszkańców Białegostoku i regionu.

Major "Łupaszko" walczył o niepodległą, wolną Polskę. Cały czas w sercu miał dobro ojczyzny i to chcemy upamiętniać i pokazać. Ten baner pojawił się tuż przed rocznicą zamordowania majora w więzieniu warszawskim przez UB 

- tłumaczy Urszula Gierasimiuk.

I dodaje, że wkrótce w Białymstoku pojawi się drugi podobny baner poświęcony majorowi Szendzielarzowi.

Przyjęliśmy formę, żeby było to widoczne z daleka. Gdy jedziemy ul. Zwierzyniecką, wjeżdżamy już na Kopernika, to z daleka widać ten plakat. Taki był zamysł, żeby rzucał się w oczy. Taki plakat z majorem też pojawi się na wieżowcu przy ulicy Branickiego. Również w formie dużej, widocznej - dodaje Urszula Gierasimiuk.

Powierzchnia baneru na wieżowcu przy ul. Kopernika to ponad 250 metrów kwadratowych. Drugi, który w czwartek (6.02) zawiśnie na bloku przy ul. Branickiego, będzie nieco mniejszy.

Ekspozycje promujące majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko to wspólna inicjatywa zarządu woj. podlaskiego, białostockiego IPN i Podlaskiego Instytutu Kultury.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga samorządu ws. ulicy Łupaszki

27.01.2020, 18:00

Do miejscowego sądu administracyjnego wpłynęła skarga Rady Miasta Białystok na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" . W listopadzie wojewoda stwierdził nieważność uchwały, o zmianie nazwy tej ulicy w mieście na Podlaską.


Kolejny akt wandalizmu związany z "Łupaszką" w Białymstoku

24.01.2020, 11:11

"Ulica zbrodniarza", "Zmieńcie adres" czy "Nikt nie chce mieszkać na ulicy zbrodniarza" - takiej treści napisy pojawiły się na garażach i ogrodzeniu placu budowy przy ul. Warmińskie w Białymstoku. Ta znajduje się na osiedlu Skorupy, tuż przy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".


Białostocka rada miasta skierowała do sądu skargę ws. nazwy ulicy im. "Łupaszki"

8.01.2020, 15:24

Rada Miasta Białystok skierowała do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W listopadzie wojewoda stwierdził nieważność uchwały, o zmianie nazwy tej ulicy w mieście na Podlaską.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok