Radio Białystok | Wiadomości | Choroszcz: figura Światowida zniszczona

Choroszcz: figura Światowida zniszczona

3.07.2009, 08:26, akt. 08:26

Rzeźba pogańskiego boga Światowida stojąca na Babiej Górze nieopodal wsi Kościuki w gminie Choroszcz została uszkodzona. W miejscu styku głównej kolumny z wizerunkiem czterech głów widnieje ślad po użyciu piły. Wandal nie przeciął drewna do końca, dlatego głowa bożka trzyma się jeszcze na figurze.

Oprócz głowy naruszono także podstawę rzeźby: specjalne kamienne zabezpieczenie chroniące drewno przed gniciem zostało wydłubane z podłoża. Wygląda to tak, jakby ktoś chciał wyrwać Światowida z ziemi. Teraz figura narażona jest na bezpośrednie działanie wilgoci.

„To bezmyślny wandalizm” – mówi Jan Adamski, znawca i miłośnik lokalnej historii - „Światowid był ważnym symbolem, pamiątką po naszych przodkach, świadczył o ich duchowości. To od Światowida pochodzi nazwa „Światkowizna”, która później przekształciła się w „Sieśkowiznę”, a ta – w dzisiejszą „Szyszkowiznę”. Przede wszystkim jednak Światowid stanowi unikalną atrakcję turystyczną. Nie rozumiem, komu mogłoby zależeć na jego zdewastowaniu”.

Choroszczańska policja o wydarzeniu dowiedziała się od nas. Dyżurny komendy zapewnił, że jeszcze dziś (3.07.09) policjanci pojadą sprawdzić figurę.

Figura Światowida stoi na Babiej Górze w pobliżu wsi Kościuki nieopodal Choroszczy. Jest to kopia posągu słowiańskiego bóstwa znalezionego w Zbruczu na Ukrainie. Babia Góra była według historyków miejscem dawnych kultów pogańskich. Rzeźbę postawiono tu w 1998 r. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Sławomir Halicki, ówczesny dyrektor Centrum Kultury w Choroszczy, obecnie – burmistrz Suraża. Początkowo rzeźba stała krótko w siedzibie Centrum Kultury, była też ozdobą Jarmarku Dominikańskiego. (ida)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok