Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie referendum w sprawie podziału gminy Supraśl

Nie będzie referendum w sprawie podziału gminy Supraśl

autor: Grzegorz Pilat

15.05.2024, 16:16, akt. 16.05.2024, 09:42

Nie będzie referendum lokalnego w sprawie podziału gminy Supraśl. Wojewoda podlaski uchylił dwie uchwały rady miejskiej w Supraślu dotyczące m.in. przeprowadzenia takiego głosowania.

Wybory 2023, fot. Sylwia Krassowska
Wybory 2023, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Nie będzie referendum w sprawie podziału gminy Supraśl - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W obu uchwałach urzędnicy znaleźli błędy formalne, które uniemożliwiają przeprowadzenie referendum. Chodzi m.in. błędy na karcie do głosowania, ale nie tylko.


Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły dwie uchwały. Pierwsza - uchwała rady miejskiej w Supraślu w sprawie powołania komisji referendalnej. Ze względu na uchybienia w tej uchwale, a konkretnie o tym, że w składzie komisji znaleźli się inicjatorzy referendum, co było naruszeniem art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, ona w trybie nadzorczym została uchylona. Wpłynęła też druga uchwała rady miejskiej, już konkretnie o referendum lokalnym. W związku z tym, że naruszono tam przepisy kodeksu wyborczego w dwóch konkretnych obszarach, tzn. załącznik nr 1 dotyczący kalendarza referendalnego posiadał bardzo konkretne błędy formalne i załącznik nr 2, czyli karta referendalna także z błędami formalnymi, wprost wynikającymi z przepisów kodeksu wyborczego w dniu dzisiejszym została także uchylona w trybie nadzorczym. W związku z tym referendum lokalne nie odbędzie się - wyjaśnia wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski uważa, że gdyby wojewoda zwrócił uwagę na błędy, te zostałyby poprawione i referendum odbyłoby się.


Wojewoda biorąc pod uwagę nieistotne kwestie polegające na definiowaniu, m.in. co to jest znak "X" albo czepiając się innych kwestii mało istotnych, zadecydował o zakwestionowaniu referendum, a mógł, kierując się zasadą demokracji i dobra publicznego, stwierdzić, że są według niego drobne formalne błędy, ale które nie rzutują na kwestie przeprowadzenia referendum. I tego byśmy się spodziewali, żeby wojewoda raczej wskazał te błędy, a nie blokował referendum. Poprzez taką decyzję wojewoda bierze na siebie los ludzi, którzy będą pokrzywdzeni poprzez możliwy podział gminy Supraśl - wyjaśnia Radosław Dobrowolski.


Burmistrz Supraśla mówi, że przygotowuje zarządzenie ws. przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie referendum. Zapowiedział też odwołanie się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przeciwnicy podziału gminy Supraśl protestowali - zwolennicy zorganizowali konferencję prasową

29.04.2024, 13:28

Przeciwnicy podziału gminy Supraśl protestowali w poniedziałek (29.04) utrudniając przejazd na rondzie w Zaściankach. Chcą referendum ws. podziału gminy. Zwolennicy nowej gminy Grabówka uważają, że przy organizacji referendum były nieprawidłowości i chcą, by sprawdził to wojewoda.


Radni Supraśla zdecydowali o referendum ws. podziału gminy

18.04.2024, 20:49

Będzie referendum ws. podziału gminy Supraśl. Decyzję o jego przeprowadzeniu podjęli radni na czwartkowej (18.04) sesji. Za tym wnioskiem głosowało 8 radnych, 4 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.


MSWiA wznowiło proces tworzenia gminy Grabówka - przeciwnicy tego rozwiązania chcą referendum

4.04.2024, 07:33

MSWiA wznowiło prace nad utworzeniem gminy Grabówka. Ma być ona wydzielona z podbiałostockiej gminy Supraśl i powstać z początkiem 2025 r. Przeciwnicy tego rozwiązania chcą referendum jako formy wyrażenia opinii przez mieszkańców.


Wznowiono prace nad wydzieleniem z gminy Supraśl nowego samorządu - gminy Grabówka

2.04.2024, 15:51

Gmina Grabówka powstanie - zapowiedział w Białymstoku minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.


Do burmistrza Supraśla trafił wniosek o przeprowadzenie referendum ws. podziału gminy Supraśl

21.03.2024, 15:13

Około 2100 osób spośród blisko 15 tysięcy mieszkańców podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie lokalnego referendum dotyczącego podziału gminy Supraśl. To odpowiedź na niedawne informacje ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wznowieniu procedury podziału gminy, na gminę Supraśl i gminę Grabówka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok