Radio Białystok | Wiadomości | Do korzystania z elektrobudek zachęcają białostoczan lokalne władze - w mieście jest prawie 100 takich pojemników

Do korzystania z elektrobudek zachęcają białostoczan lokalne władze - w mieście jest prawie 100 takich pojemników

autor: Ryszard Minko

14.05.2024, 17:05, akt. 17:29

128 ton elektrośmieci udało się zebrać w ubiegłym roku w Białymstoku dzięki nowemu systemowi ich odbioru. Chodzi o 93 specjalne pojemniki, które od kilkunastu miesięcy stoją na wszystkich białostockich osiedlach.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Do korzystania z elektrobudek zachęcają białostoczan lokalne władze - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dziś władze Białegostoku zachęcały mieszkańców do korzystania z elektrobudek, dzięki którym niebezpieczne odpady nie trafiają na zwykłe wysypiska.


Chcemy być liderem w zakresie poziomu recyklingu i dbania o środowisko - mówił wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.


Podkreślał, że zainstalowane pod koniec 2022 roku specjalistyczne kosze na elektrośmieci znacznie poprawiają ich odzysk i mieszkańcy dość chętnie z nich korzystają.

Stare urządzenia elektryczne można w pełni poddać recyklingowi i co ważne odzyskać z nich cenne surowce, jak na przykład złoto - mówi Robert Magolon z MB Recykling. Jako przykład podaje tonę smartfonów, z których odzyskuje się 340 gram złota, przy czym z tony rudy złota pozyskuje się zaledwie kilka gram kruszcu.


Wrzucając odpady do specjalnych pojemników Białystok ma szanse na tytuł "Polskiej Stolicy Recyklingu” - mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.


Rywalizacja jest prosta, miasto w którym w przeliczeniu na mieszkańca zbierze się najwięcej takich odpadów wygrywa. W ubiegłym roku zwycięzcą została Biała Podlaska.

Do 93 elektrobudek można wrzucać tylko niewielkie elektrośmieci. Te o większych gabarytach także można oddać firmie recyklingowej, która za darmo odbierze je z naszego domu. Wystarczy wysłać zgłoszenie poprzez stronę elektrycznesmieci.pl

Zgodnie z przepisami w tym roku 35 procent wszystkich śmieci powinno być poddawane recyklingowi. Za dwa lata odzysk musi sięgać już 55 procent. Do tej pory białostoczanie wypełniali rygorystyczne normy.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Segregowanie śmieci

15.10.2021, 18:31

Gdzie należy wrzucić butelkę po oleju? Czy karton po mleku powinien znaleźć się w pojemniku na papier? Czy to prawda, że plastik trzeba umyć przed wyrzuceniem?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok