Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód apelują o wsparcie

Przedsiębiorcy z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód apelują o wsparcie

autor: Ryszard Minko

15.05.2024, 14:45, akt. 16:04

Czują się pominięci, choć jak mówią także ponieśli ogromne straty w związku z ograniczeniem ruchu z Białorusią. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Porozumieniu Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód na konferencji przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim po raz kolejny apelowali o wsparcie.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Przyznane rekompensaty z powodu zamknięcia przejść granicznych trafią tylko do kilkunastu firm działających bezpośrednio przy granicy. 


My, kupcy z Białegostoku, którzy także ponieśliśmy ogromne straty, zostaliśmy pozostawieni sami sobie - mówi Mateusz Grygoruk z Porozumienia Zjednoczony Wschód.


Właścicielka sklepu na bazarze przy ulicy Kawaleryjskiej Dorota Domaradzka zwróciła uwagę, że w ostatnich miesiącach z bazaru ubyło ponad 500 sklepów, bo po zamknięciu przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach drastycznie ubyło klientów z Białorusi. Dlatego kupcy domagają się albo objęcia ich wsparciem albo przywrócenia ruchu granicznego przynajmniej na jednym przejściu granicznym.

Otwarcie granic w tej chwili jest niemożliwe z uwagi na napiętą sytuację geopolityczną i presję migracyjną - odpowiada wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Dodaje, że niedawno udało mu się uzyskać finasowanie na przedłużenie wypłacania rekompensat firmom działającym bezpośrednio w gminach przygranicznych. Natomiast odpowiadając na postulaty białostockich handlowców wyjaśnia, że przesłał je do odpowiednich resortów.

Tymczasem w poniedziałek (13.05) wojewoda podlaski wydał rozporządzenie, zgodnie z którym rekompensaty z powodu zamknięcia przejść granicznych mogą otrzymać jedynie firmy działające w kilku przygranicznych gminach. Na podobne wsparcie nie mogą natomiast liczyć liczni przedsiębiorcy między innymi z Białegostoku, którzy także ponieśli straty z powodu ograniczenia ruchu klientów z Białorusi.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Program rekompensat dla przygranicznych firm będzie kontynuowany

13.05.2024, 11:13

Przedsiębiorcy z gmin położonych przy zamkniętych polsko-białoruskich przejściach granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach mogą ponownie starać się o rekompensaty. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wydał w poniedziałek (13.05) rozporządzenie w tej sprawie.


Wicemarszałek Senatu interweniuje w sprawie otwarcia przejścia granicznego z Białorusią w Podlaskiem

26.04.2024, 18:52

O rozważenie, czy przywrócić ruch na choćby jednym w Podlaskiem przejściu granicznym z Białorusią wystąpi do MSWiA wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050 Trzecia Droga). W piątek (26.04) poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku, że złoży interwencję w tej sprawie.


Przedsiębiorcy chcą przywrócenia ruchu na granicy z Białorusią, rekompensat i programu pomocy

25.04.2024, 17:38

Przywrócenia ruchu na co najmniej jednym polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym oraz rekompensat i programu pomocowego domagają się przedsiębiorcy z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód". W czwartek (25.04) w Białymstoku przedstawili swoje postulaty przed biurem poselskim marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok