Radio Białystok | Wiadomości | Szymon Hołownia: prezydent jest kimś, kto powinien stać na straży całej wspólnoty

Szymon Hołownia: prezydent jest kimś, kto powinien stać na straży całej wspólnoty

8.02.2020, 18:00, akt. 18:05

Prezydent RP powinien być kimś, kto powinien stać na straży całej wspólnoty - powiedział w sobotę (8.02) na konferencji prasowej w Bielsku Podlaskim kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który po piątkowej prezentacji w Warszawie rozpoczął spotkania i zbiórkę podpisów poparcia.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski

Szymon Hołownia na spotkaniu w Białymstoku - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ja zacząłem od Podlasia, bo nie mogłem nie zacząć. Moje życie zaczęło się od Podlasia więc i zbieranie podpisów i rozmowa w tak ważnym momencie mojego życia z ludźmi musiała się zacząć właśnie tutaj 

- wyjaśnił kandydat.


Mówił, że podpisy poparcia dla jego kandydatury zbiera w całym kraju kilka tysięcy osób. Dodał, że w sobotę będzie odwiedzał miejscowości na trasie z Bielska Podlaskiego do Białegostoku, gdzie wieczorem spotka się z mieszkańcami. Powiedział, że spotkania "door to door" z mieszkańcami to jedyny w jego ocenie skuteczny sposób na kontakt z ludźmi.


Prezydent jest kimś, kto powinien stać na straży całej wspólnoty, a więc Białostocczyzny i Lubuskiego i Pomorskiego i Zachodniopomorskiego i Opolskiego i robić absolutnie wszystko, żeby te regiony nie były podzielone, chociaż różne, tylko jak najbardziej zbliżały się do siebie jeśli chodzi o dobry poziom życia, jeśli chodzi o to jak się w Polsce żyje, jakie relacje między sobą budujemy

 - powiedział Szymon Hołownia.


Pytany o największy, w jego ocenie, istniejący problem w Polsce wskazał, że to "zupełnie nieuzasadniony podział, spór".


Przez 30 lat wybudowaliśmy dom, ale coraz trudniej wielu z nas jest w nim mieszkać. Kiedy pytamy Polaków, co najbardziej przeszkadza im w Polsce, to na pierwszym miejscu pojawiają się podziały, konflikty, spór polityczny. To jest chore. Polityka jest od załatwiania spraw, a nie od robienia wojny domowej. Tę zimną wojnę domową bardzo chciałbym skończyć

 - powiedział dziennikarzom Szymon Hołownia. 


Dodał, że chciałby doprowadzić do sytuacji, by energia trawiona na ten spór została "uwolniona" w działaniu. Szymon Hołownia powiedział, że w osobie prezydenta, w Polsce jest potrzebny "bezpartyjny bezpiecznik", dla którego będzie ważne to, czy dana ustawa jest dobra dla Polaków, a nie jej źródło partyjne.


Wśród kolejnych problemów w Polsce Szymon Hołownia wymienił ochronę zdrowia, bezpieczeństwo, kryzys klimatyczny, wodny i wiążącą się z tym suszę i jej konsekwencje w całej gospodarce.


Szymon Hołownia poinformował, że w trakcie kampanii będzie prezentował szczegółowe propozycje rozwiązań w różnych dziedzinach, takich jak ochrona zdrowia, demografia, wsparcie rodzin, przedsiębiorczość, wykluczenie komunikacyjne. Przekonywał, że interesuje go "prezydentura narodowego słuchania i rozmawiania" z Polakami i taka ma być cała jego kampania wyborcza.


Pytany o reformę sądownictwa w Polsce i pojawiające się informacje o konsekwencjach finansowych jakie mogą za to grozić Polsce, Szymon Hołownia powiedział, że należało przeprowadzić reformę związaną z aspektami administracyjnymi.


To jest absolutnie zrozumiałe, że trzeba było dokonać reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce przede wszystkim związanej z tym, że wymiar sprawiedliwości nie funkcjonował administracyjnie tak, jak trzeba, nie dowoził tych efektów, których oczekiwali ludzie jeśli chodzi o szybkość postępowań, czytelność, jasność, zrozumiałość. Ta reforma niczego nie naprawiła, ona tylko pogorszyła chaos. W tej chwili będziemy mieli, jeśli już nie mamy, dwa równoległe systemy wymiaru sprawiedliwości - można iść do tego sędziego, albo do innego, który jest z PiS, albo nie jest z PiS

 - mówił Szymon Hołownia.


Kandydat na prezydenta mówił również, że jest za tym, by w edukacji w Polsce nie prowadzić w najbliższych latach żadnych reform systemowych, "obłożyć ją kompresami i pozwolić dojść do siebie", działać na rzecz tego, by uczniowie mieli kompetencje do radzenia sobie w życiu i na rynku pracy, a nie rozwiązywania testów czy "wkuwania" dużej często - w jego ocenie - nieprzydatnej w życiu wiedzy.


Wybory prezydencie w Polsce odbędą się 10 maja.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostoczanin - Szymon Hołownia - będzie kandydował na prezydenta Polski

8.12.2019, 17:28

Powiem wprost, po raz pierwszy publicznie - na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone wybory prezydenckie, chcę w nich kandydować - powiedział w niedzielę (8.12) w Gdańsku dziennikarz Szymon Hołownia.


Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt - rozmowa z Szymonem Hołownią

6.10.2019, 10:39

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. O "Boskich zwierzętach" pisze też w swojej ostatniej książce Szymon Hołownia, który w poniedziałek (7.10) spotka się z czytelnikami w Czeremsze.


Szymon Hołownia

19.08.2019, 11:10

"W rolnictwie przemysłowym bardzo wyraźnie widać brak solidarności międzypokoleniowej. Dla naszych szyneczek, kurczaczków i różnych innych rzeczy zużywamy wodę i powietrze, które jest własnością naszych dzieci, wnuków i prawnuków, dla naszych dwóch sekund smaku" - mówi Szymon Hołownia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok