Radio Białystok | Wiadomości | Około 200 nietoperzy zimuje na Suwalszczyźnie

Około 200 nietoperzy zimuje na Suwalszczyźnie

13.02.2020, 11:39, akt. 14.02.2020, 09:19

Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego zakończyli liczenie nietoperzy, które zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się ponad 190 osobników.

Fotolia.com
Fotolia.com

Z powodu ciepłej zimy pracownicy SPK nie są w stanie policzyć wszystkich ssaków 

Podawane przez nas dane są wynikiem zliczenia tych zwierząt w wytypowanych 20 piwniczkach. Liczby nietoperzy zimujących na terenie parku nie jesteśmy w stanie ostatecznie określić. W tym roku jest ciepło, więc niektóre dalej mogą przebywać np. na strychach i poddaszach 

- poinformowała dyrektor SPK Teresa Świerubska.


Od 2012 roku liczba nietoperzy rosła, a od kilku lat oscyluje wokół 200 sztuk. Zima jest krytycznym okresem w życiu nietoperzy, gdyż będące ich pożywieniem owady są przez kilka miesięcy nieaktywne. By przetrwać do wiosny, mimo braku pokarmu, nietoperze zapadają w stan hibernacji. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30 st. C i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych, mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Nietoperze są liczone właśnie zimą, kiedy łatwo to zrobić. W parku zaobserwowano pięć gatunków hibernujących nietoperzy: gacek brunatny, mopek, nocek rudy, mroczek pozłocisty i nocek Natterera. Najliczniejszy jest nocek rudy, którego doliczono się 93 osobników, a najrzadszy nocek Natterera - 14 osobników. Pracownicy parku weszli do piwniczek również po to, by sprawdzić, w jakim stanie są nietoperze. W tym roku na Suwalszczyźnie nie ma zimy. 


Nie wszystkie nietoperze zapadły w hibernację 

- Obawialiśmy się tej pogody, ale okazało się, że większość tych ssaków jest jednak w stanie hibernacji. Zdarzało się, że pojedyncze sztuki były aktywne, gdy wchodziliśmy do piwniczek - powiedziała dyrektor SPK Teresa Świerubska. 


Pracownicy parku od lat dbają o zagrożone gatunki ssaków

SPK od kilkunastu lat prowadzi badania nad nietoperzami przebywającymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Suwalski Park Krajobrazowy i Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego "Kraina Hańczy" wyremontowało w tym czasie kilkanaście piwniczek. Pracownicy tych instytucji rozwiesili także ponad 50 budek, w których ssaki te przebywają latem.

Dyrektor parku dodała, że od lat miłośnicy nietoperzy dbają o to, by piwniczki spełniały wymogi do bytowania tych ssaków.

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego występują także nietoperze z takich gatunków jak nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. Część z nich bytuje tylko latem. Przed zimą odlatują.

Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje i osiedla się jedna z największych w Polsce kolonii nocka łydkowłosego (zagrożonego wyginięciem i rzadko spotykanego w Polsce nietoperza).

W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie nietoperze są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

źródło: PAP | red: sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Warsztaty, wykłady i ognisko - Noc Nietoperzy w Puszczy Białowieskiej

7.09.2019, 08:23

O nietoperzach będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy podczas nocy tych ssaków w Białowieży.


W Suwalskim Parku Krajobrazowym pojawią się nowe elementy znanej już ścieżki edukacyjnej "Opowieści Turtula"

25.06.2019, 08:14

Główną atrakcją będzie odrestaurowany dawny młyn wodny, w którym znajdą się nowe sale i wystawy edukacyjne.


Nietoperz nie taki straszny

10.11.2018, 13:52

Nietoperze nie mają dobrej opinii. A niesłusznie, bo to bardzo pożyteczne ssaki i to jedyne, które potrafią latać.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok