Radio Białystok | Wiadomości | Miasto zachęca do kupowania elektronicznych biletów BKM

Miasto zachęca do kupowania elektronicznych biletów BKM

13.02.2020, 16:39, akt. 17:45

Do kupowania elektronicznych biletów komunikacji miejskiej, co jest sposobem tańszym, łatwiejszym i wygodniejszym - zachęcają władze Białegostoku. Akcja informacyjna ma związek z podwyżkami cen biletów w mieście, które będą obowiązywać od 1 marca.

Miasto zachęca do kupowania elektronicznych biletów autobusowych, fot. Edyta Wołosik
Miasto zachęca do kupowania elektronicznych biletów autobusowych, fot. Edyta Wołosik

Miasto zachęca do kupowania elektronicznych biletów autobusowych - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za elektroniczny bilet zapłacimy mniej  

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Białystok od marca bilet normalny w wersji papierowej będzie kosztować 4 zł, o złotówkę mniej w wersji elektronicznej. Obecnie normalny bilet jednoprzejazdowy w pierwszej strefie w Białymstoku kosztuje 2,80 zł - o 10 groszy mniej w formie elektronicznej.


W najbliższych dniach rozpoczniemy akcję informacyjną wśród mieszkańców Białegostoku, która będzie zachęcała do kupowania biletów komunikacji miejskiej w cenie 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy - są to bilety elektroniczne - powiedział w czwartek (13.02) na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. 


Mówił, że elektroniczne płatności są obecnie bardzo popularne.


  

Bilety elektroniczne dostępne są w Białymstoku na kartach miejskich, można też na nie wpłacać środki i później wykorzystywać płacąc za bilety w elektronicznych kasownikach w autobusach. Bilety papierowe natomiast można kupić w punktach sprzedaży, a także u kierowcy autobusu.


Bilet można kupić także przez mobilną aplikację 

Zbigniew Nikitorowicz mówił, że bilety elektroniczne są dostępne nie tylko na karcie miejskiej, ale też w aplikacjach mobilnych na smartfony. "Ta operacja jest prosta, dlatego zachęcamy wszystkich do tego, żeby płacili 3 zł, a nie 4 u kierowcy" - mówił zastępca prezydenta. Dodał, że opcja kupienia biletu u kierowcy nie zostanie zniesiona, choć w ramach akcji chcą zachęcać do kupowania elektronicznych biletów, a tylko w wyjątkowych sytuacjach u kierowcy.

Zastępca prezydenta Białegostoku przypomniał, że ostatnie podwyżki cen biletów były w 2012 roku, a - jak dodał - ceny w Polsce w ostatnich miesiącach zdecydowanie wzrosły. "Także ta podwyżka jest umiarkowana i ma na celu zrekompensować podwyżkę cen, jaka następuje w otoczeniu, w jakim działa Białostocka Komunikacja Miejska" - mówił.

W ramach akcji informacyjnej m.in. w autobusach pojawią się tematyczne plakaty informujące o możliwości kupowania tańszych biletów.

Dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop przekonywał podczas konferencji, że nie ma potrzeby przepłacać za bilety, a wystarczy posługiwać się płatnościami elektronicznymi, żeby ten bilet był tańszy.


Warto wyrobić elektroniczną kartę miejską 

Przedstawił korzyści płynące z posiadania karty miejskiej i mówił, że obecnie taką kartę imienną posiada ponad 130 tys. mieszkańców. Zachęcał do wyrobienia jej tych, którzy jeszcze takiej karty nie mają. Mówił, że karty imienne służą przede wszystkim osobom, które korzystają z ulg, bo ulgi są zapisane na karcie. Natomiast karty na okaziciela, których - jak mówił Bogusław Prokop - wydano do tej pory ponad 70 tys., są opcją wygodniejszą i tańszą dla osób, które nieregularnie korzystają z komunikacji miejskiej.


W autobusach BKM będą biletomaty 

Nową opcją od kwietnia będzie możliwość zakupu biletów w biletomatach, które będą dostępne we wszystkich autobusach. Bogusław Prokop mówił, że w biletomatach będzie można kupić tańsze bilety, za które będzie płaciło się kartą płatniczą. Dodał, że bilety nie będą drukowane, a przy kontroli biletem będzie właśnie karta płatnicza.

W autobusach komunikacji miejskiej dostępnych jest kilka rodzajów biletów, oprócz jednoprzejazdowych także bilety okresowe i wieloprzejazdowe. Wskutek wprowadzonych zmian od 1 marca z puli biletów znikną najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania, które kosztują odpowiednio 2 zł i 2,8 zł. W ich miejsce pojawi się bilet 30-minutowy w cenie 3,6 zł (normalny).


Szczegóły na stronie. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski umorzył postępowanie nadzorcze ws. podwyżek cen biletów BKM

29.01.2020, 13:41

Nowa uchwała białostockich radnych nie wzbudza już wątpliwości, dlatego wojewoda podlaski umorzył postępowanie nadzorcze. To oznacza, że nie ma przeciwwskazań, by od 1. marca w Białymstoku zdrożały bilety komunikacji miejskiej.


Mimo podwyżki cen biletów BKM, jest jeszcze szansa, by kupić je taniej

21.01.2020, 11:17

Mimo podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku, jest szansa, by jeszcze kupić je taniej.


Od marca przyszłego roku w autobusach BKM będą biletomaty

11.07.2019, 13:09

W każdym autobusie pojawi się jedno takie urządzenie. Bilet będzie można kupić za gotówkę lub za pomocą karty płatniczej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok