Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 50 żołnierzy WOT złożyło w Brańsku ślubowanie

Ponad 50 żołnierzy WOT złożyło w Brańsku ślubowanie

autor: Michał Buraczewski

15.02.2020, 07:30, akt. 18:41

Ponad 50 nowych żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy od końca stycznia przechodzili szkolenie podstawowe, w sobotę (15.02) złożyło w Brańsku wojskową przysięgę. To pierwsza w tym roku taka uroczystość w tej brygadzie.

Ponad 50 żołnierzy WOT złożyło w Brańsku ślubowanie, fot. Michał Buraczewski
Ponad 50 żołnierzy WOT złożyło w Brańsku ślubowanie, fot. Michał Buraczewski


0:00
0:00
Ponad 50 żołnierzy WOT złożyło w Brańsku ślubowanie - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ostatni etap podstawowego szkolenia

Przysięga to ostatni etap podstawowego szkolenia, które trwało szesnaście dni. Po niej żołnierze zaczną trzyletni cykl szkolenia w pododdziałach w Białymstoku, Łomży, Hajnówce i Suwałkach.

Oprócz nowych żołnierzy i ich bliskich, w uroczystościach na placu miejskim w Brańsku wzięli udział m.in. szef resortu edukacji, podlaski poseł PiS Dariusz Piontkowski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Szef rządu w liście skierowanym do nowych żołnierzy podkreślił, że z każdym zdobytym doświadczeniem i każdym dniem ćwiczeń umacniają oni bezpieczeństwo swego regionu i Polski.

"Wojska Obrony Terytorialnej, które współtworzycie, są coraz silniejsze i sprawniejsze. W całym kraju grupy ochotników szkolą się i doskonalą, by wypełniać postawione przed nimi zadania" - napisał Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że dzięki wyposażeniu i szkoleniu, ale przede wszystkim dzięki "pełnym pasji ludziom" WOT stają się "realną siłą, która stoi na straży naszych małych ojczyzn".

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" (PBOT) została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, na początku 2017 roku. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie, które jest regionem granicznym, z wewnętrzną (Litwa) i zewnętrzną (Białoruś) granicą UE. Na północy województwa leży tzw. przesmyk suwalski – obszar o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp - z siedzibą w Hajnówce. Jej obecny stan osobowy, to ponad 2,3 tys. żołnierzy; docelowo ma to być 3 tys. Wśród planowanych tegorocznych szkoleń jest np. udział brygady w największych ćwiczeniach sił zbrojnych RP "Anakonda".

Wojska Obrony Terytorialnej, to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały z początkiem 2017 r. Zakończenie formowania WOT planowane jest na rok 2021, kiedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie ma być realizowane m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT powinien być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią ma stanowić siłę wiodącą.

źródło: PAP | red: rbon, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kandydaci na żołnierzy WOT rozpoczęli podstawowe szkolenie

1.02.2020, 12:33

Po dwóch tygodniach szkolenia zaczną służbę w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.


140 żołnierzy WOT wróciło z USA - w grupie byli również terytorialsi z województwa podlaskiego

19.11.2019, 10:06

Mieli okazję szkolić się u boku armii amerykańskiej. 140 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wróciło właśnie z USA, gdzie przez ponad dwa tygodnie brali udział w ćwiczeniu "Ridge Runner". W tej grupie byli również żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Największa w tym roku przysięga podlaskich żołnierzy obrony terytorialnej [zdjęcia, wideo]

28.09.2019, 11:10

Około 190 żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę (28.09) po południu w Białymstoku przysięgę na sztandar, który w piątek (27.09) w Warszawie brygada odebrała od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok