Radio Białystok | Wiadomości | Sąd w Białymstoku aresztował Tomasza K. na trzy miesiące

Sąd w Białymstoku aresztował Tomasza K. na trzy miesiące

20.02.2020, 14:05, akt. 19:05

Białostocki sąd uwzględnił w czwartek (20.02) wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące b. posła PiS i b. agenta CBA Tomasza K., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Postanowienie nie jest prawomocne.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

O decyzji Sądu Rejonowego w Białymstoku poinformowała dziennikarzy żona Tomasza K. i jego obrońca. 

Obawa matactwa, prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu przestępstw, zagrożenie surową karą - tak białostocki sąd uzasadnił zastosowanie w czwartek (20.02) aresztu wobec Tomasza K.


Sąd: obawa matactwa i zagrożenie surową karą wśród przesłanek aresztu Tomasza K.

Chodzi o dodatkowe zarzuty dotyczące tzw. prania brudnych pieniędzy, które Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła mu w minioną środę w śledztwie dotyczącym działalności stowarzyszenia Helper. Po zakończeniu tych czynności skierowała do sądu wniosek o 3-miesięczny areszt.

Rzecznik sądu sędzia Beata Wołosik powiedziała dziennikarzom prezentując uzasadnienie postanowienia o areszcie, że zebrane przez prokuraturę dowody "w dużym stopniu uprawdopodabniają", iż podejrzany popełnił zarzucane mu czyny. Sąd uznał też, że jest zagrożenie matactwem. "Ta obawa, zdaniem sądu wynika stąd, że pan podejrzany zna inne osoby występujące w przedmiotowej sprawie i mógłby się z nimi kontaktować, konsultować, uzgadniać wersję wspólnych wyjaśnień" - mówiła dziennikarzom sędzia Beata Wołosik.

Dodała, że sąd wziął też pod uwagę wysokie zagrożenie karne, przy postawionych Tomaszowi K. zarzutach. "Już sama grożąca, surowa kara jest wystarczającą, samodzielną przesłanką pozwalającą sądowi na zastosowanie tymczasowego aresztowania" - mówiła sędzia.

Przyznała, że sąd rozważał tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, ale wziął pod uwagę, iż stosowane dotychczas poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł, nawet w części nie zostało wpłacone. "A zdaniem sądu, ten fakt świadczy o tym, że wolnościowe środki zapobiegawcze nie będą zabezpieczały prawidłowego toku śledztwa" - mówiła sędzia Beata Wołosik.Agent Tomek zatrzymany na polecenie prokuratury w BiałymstokuW połowie listopada Tomasz K., który przez pewien czas kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie), usłyszał zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł. Ponadto zarzuty dotyczyły oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy. Teraz w tym ostatnim wątku zarzuty rozszerzono.

Głównym wątkiem postępowania, które w Białymstoku prowadzone jest od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Według ustaleń śledztwa, część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Agent Tomek zatrzymany na polecenie prokuratury w Białymstoku

19.02.2020, 21:47

Nowe zarzuty, brak wpłaty poręczenia majątkowego i próby wyzbycia się majątku - tak prokuratura uzasadnia swój wniosek o areszt tymczasowy Tomasza K., byłego posła PiS i byłego agenta CBA, podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.


Na polecenie białostockiej prokuratury, CBA weszło do mieszkań Mariana Banasia

19.02.2020, 11:59

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze CBA prowadzą w środę (19.02) przeszukania dla potrzeb śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia.


Agent Tomek z zarzutami m.in. prania brudnych pieniędzy

21.11.2019, 18:36

Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła sześć zarzutów byłemu posłowi PiS i byłemu agentowi CBA Tomaszowi K. znanemu jako Agent Tomek. Zarzucono mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy w kwocie 2 mln zł - poinformował rzecznik tej prokuratury.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Bogdan Zając po meczu z Lechem Poznań - źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
28.11.2020, 18:57, akt. 22:37

Zając: rywal nas pogrążyłFotolia.com
CERKIEW
28.11.2020, 07:08, akt. 07:14

Początek Postu Filipowego w Cerkwi

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok