Radio Białystok | Wiadomości | Przetarg ws. budowy pierwszego w Podlaskiem odcinka S19 ogłoszony

Przetarg ws. budowy pierwszego w Podlaskiem odcinka S19 ogłoszony

24.02.2020, 13:09, akt. 14:34

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła w poniedziałek (24.02) przetarg na projekt i budowę pierwszego w Podlaskiem 5-kilometrowego odcinka drogi S19 Via Carpatia - od Dobrzyniewa do węzła Białystok Zachód.

Przetarg ws. budowy pierwszego w Podlaskiem odcinka S19 ogłoszony, fot. Wojciech Szubzda
Przetarg ws. budowy pierwszego w Podlaskiem odcinka S19 ogłoszony, fot. Wojciech Szubzda

Przetarg ws. budowy pierwszego w Podlaskiem odcinka S19 ogłoszony - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O ogłoszeniu przetargu poinformowano w poniedziałek (24.02) na konferencji prasowej w białostockim oddziale GDDKiA z udziałem m.in. wojewody podlaskiego.Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski poinformował, że w poniedziałek do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zostało wysłane ogłoszenie w sprawie tego przetargu. Wyjaśnił, że to początek realizacji pierwszego zadania S19 w Podlaskiem. Formalnie przetarg będzie ogłoszony 28 lutego, a oferty będzie można składać do 14 kwietnia 2020 r. Budowa ma się zacząć w 2022 i potrwać do 2024 r. - podała GDDKiA.

Odcinek z Dobrzyniewa (bez węzła) do węzła Białystok Zachód (z węzłem) będzie miał 5,3 km długości; zostanie też przebudowany ok. 2-kilometrowy fragment trasy S8.


To jeden z ważniejszych węzłów w Podlaskiem 

Wojciech Borzuchowski poinformował, że węzeł, który powstanie na przecięciu z drogą S8, będzie ważnym miejscem komunikacyjnym - będą tam się krzyżować trasy zarówno w stronę krajów nadbałtyckich, do granicy z Białorusią oraz dalej na południe, w stronę Lublina. GDDKiA podała, że w miejscu skrzyżowania tych tras S8 ma przebiegać pod drogą S19.

Wojciech Borzuchowski zaznaczył, że ta inwestycja jest także przygotowaniem do budowy tzw. północnej obwodnicy Białegostoku, ale potrwa to jeszcze kilka lat. Chodzi o budowę na odcinku od Dobrzyniewa do Sochoni; na ten fragment nie ma jeszcze złożonego wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.


Rok przetargów 

Dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA wskazał, że ten rok będzie rokiem przetargów jeżeli chodzi o trasę S19 w regionie. Zapowiedział, że będzie ich łącznie 12 i będą sukcesywnie ogłaszane do września. Zapewnił, że jest zabezpieczone finansowanie budowy trasy S19, która ma być finansowana ze środków budżetu państwa, z programu budowy dróg krajowych i autostrad oraz UE.

Do końca roku ma być ogłoszony przetarg na odcinek Kuźnica-Sokółka Północ. Przypomniano, że cały odcinek od Sokółki przez Czarną Białostocką - Wasilków - Sochonie ma biec po tzw. starodrożu obecnej drogi krajowej nr 19. Trasa S19 będzie się zaczynać w Kuźnicy i dalej biec w kierunku Białegostoku, a stamtąd na południe w stronę Bielska Podlaskiego, Siemiatycz do Chlebczyna (woj. mazowieckie).


Tiry znikną z śródmieścia Białegostoku 

Szef regionalnych struktur PiS w regionie, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski mówił, że inwestycja doprowadzi do tego, że ruch tranzytowy powinien zniknąć z ulic śródmiejskich Białegostoku.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaznaczył, że trasa S19 Via Carpatia to kolejna po S61 Via Baltica międzynarodowa trasa, której budowa zaczyna się w regionie. Przypomniał, że jeśli chodzi o budowę S61, to kończy się wydawanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych, trwa budowa kilku odcinków. Zaznaczył, że obie trasy mają tworzyć w regionie wspólny układ komunikacyjny.

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wojciech Borzuchowski [wideo]

21.02.2020, 08:29

"Zakładając, że nie byłoby żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to można mówić, że do końca 2025 roku jest realna szansa, że całą S19 będziemy mieli" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Przebieg S19 przez puszczę, budżet bez deficytu, zarobki w służbie zdrowia

17.02.2020, 12:00

Warszawa dała zielone światło na przebieg trady S19 w kierunku Kuźnicy po tzw. starodrożu, czyli przez Puszczę Knyszyńską. Czy to ostateczna decyzja, czy będzie sprzeciw ekologów?


Minister Andrzej Adamczyk zatwierdził plany budowy S19 w Podlaskiem

10.02.2020, 20:23

To oficjalne potwierdzenie planów budowy trasy ekspresowej S19 w województwie podlaskim. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził w rządowych dokumentach budowę ekspresówki w naszym regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok