Radio Białystok | Wiadomości | Policja wyjaśnia czy doszło do popełnienia wykroczeń przez przeciwników marszu w Hajnówce

Policja wyjaśnia czy doszło do popełnienia wykroczeń przez przeciwników marszu w Hajnówce

25.02.2020, 11:48, akt. 12:28

Policja prowadzi postępowania o wykroczenia związane z Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w minioną niedzielę (23.02) odbył się Hajnówce. Chodzi o próbę jego zablokowania przez aktywistów ruchu Obywatele RP; w sumie policja wyjaśnia udział w tych wydarzeniach 60 osób.

V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska
V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska

Marsz przeszedł ulicami Hajnówki po raz piąty. Wzbudza w mieście emocje, bo jego uczestnicy wśród upamiętnianych wymieniają stale Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia zimą 1946 roku dokonał pacyfikacji kilku wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci.


Ok. 30 osób próbowało zablokować marsz 

W niedzielę po raz kolejny przeciwnicy marszu podjęli próbę jego zablokowania. Próbowała to zrobić grupa ok. 30 osób, które usiadły na trasie pod dużym banerem z hasłem "Bury nie jest naszym bohaterem" i logo ruchu Obywatele RP; protestujący mieli w rękach tablice z imionami, pierwszymi literami nazwisk, wiekiem i datą śmierci ofiar pacyfikacji sprzed 74 lat.

Po wezwaniu do zachowań zgodnych z prawem, policjanci usunęli na chodnik i otoczyli kordonem wszystkich protestujących, zanim w to miejsce doszedł marsz. Tylko kilka osób zeszło z ulicy dobrowolnie, resztę policjanci przenieśli. Po marszu zespół prasowy podlaskiej policji poinformował, że w stosunku do 60 osób policjanci "podjęli czynności w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia".


Aktywiści nie przyjęli mandatów 

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa powiedział we wtorek (25.02), że chodzi przede wszystkim o próbę przeszkodzenia w przebiegu niezakazanego zgromadzenia (art. 52 par. 2 pkt 1 Kodeksu wykroczeń). Dodał, że żadna z osób, które funkcjonariusze chcieli ukarać mandatami, takich mandatów nie przyjęła. "Analizujemy dokumentację, trwają czynności wyjaśniające" - powiedział Krupa dodając, że chodzi też o ustalenie, czy nie doszło do popełnienia innych wykroczeń.

Po ubiegłorocznym marszu policja skierowała do sądu ponad 70 wniosków o ukaranie uczestników podobnej kontrmanifestacji przeciwników marszu. Dotąd nie zapadł żaden prawomocny wyrok. Sąd w Hajnówce rozpoznał w trzech sprawach wnioski o ukaranie ok. dwudziestu osób.Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy WyklętychW każdej z nich w pierwszej instancji zapadło inne orzeczenie; w pierwszej sąd ukarał dziesięć osób mandatami w kwocie 180-200 zł, w drugiej siedmioro innych obwinionych sąd uniewinnił, zaś w trzeciej uznał pięć osób za winnych, ale odstąpił od wymierzenia im kary. Sprawy pozostałych obwinionych mają być rozpoznane przez hajnowski sąd rejonowy w kwietniu.

W czerwcu 2019 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił kilkunastu aktywistów ruchu Obywatele RP, obwinionych o próbę zakłócenia trzeciej edycji marszu, czyli zorganizowanego w 2018 roku. Protestujący również stanęli wtedy na trasie marszu z transparentami m.in. "Bury nie jest bohaterem" i "Moją ojczyzną jest człowieczeństwo". Policja usunęła demonstrantów, uznając, że doszło do próby zakłócenia legalnie zgłoszonej manifestacji. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Hajnówki modlili się i wspominali ofiary "Burego" [zdjęcia, wideo]

23.02.2020, 08:17

W Hajnówce w niedzielne (23.02) południe były społeczne uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".


Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

23.02.2020, 07:15

W Hajnówce zakończył się V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w niedzielę przez środowiska narodowe, m.in. ONR. Uczestnicy marszu szli ulicami w centrum miasta pod siedzibę Hajnowskiego Domu Kultury.


Białoruskie MSZ jest zaniepokojone stanowiskiem polskich władz ws. marszu w Hajnówce

22.02.2020, 07:59

MSZ Białorusi wyraziło zaniepokojenie w związku z tym, że władze w Polsce nie zamierzają protestować przeciwko Marszowi Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Ma się on odbyć 23 lutego.


Radni Hajnówki przeciwko upamiętnianiu "Burego" podczas marszu

21.02.2020, 16:44

- Nie odmawiamy hołdu walczącym o niepodległą Polskę, ale nie zasługują na hołd ci, którzy wystąpili zbrojnie przeciwko ludności cywilnej - głosi stanowisko radnych miejskich Hajnówki, przyjęte w piątek w związku z kolejnym Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanym w tym mieście przez środowiska narodowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Mateusz Morawiecki, źródło: Kancelaria Premiera
KRAJ
31.03.2020, 12:16, akt. 13:49

Premier: dodatkowe ograniczenia w krajuźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok