Radio Białystok | Wiadomości | Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Białymstoku - by pokazać seniorom, że są potrzebni

Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Białymstoku - by pokazać seniorom, że są potrzebni

25.02.2020, 14:19, akt. 14:44

Zachęcaniu seniorów do aktywności, a także pokazywaniu, że są potrzebni w społeczeństwie - służył zorganizowany we wtorek (25.02) w Białymstoku "Międzypokoleniowy Dzień Aktywności", w którym wzięli udział przede wszystkim seniorzy, przedszkolaki i młodzież.

Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Seniorzy są potrzebni w społeczeństwie 

Taki dzień został zorganizowany w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku po raz pierwszy - mówił podczas spotkania wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Powiedział, że spotkanie, które skupia zarówno młodszych jak i starszych, a dzięki temu tworzy swego rodzaju wspólnotę, ma służyć temu, aby wesprzeć przede wszystkim seniorów i pokazać im, że są potrzebni w społeczeństwie.


Naszym obowiązkiem jest, aby ta więź międzypokoleniowa była podtrzymywana, tak, aby seniorzy mieli poczucie, że są ważną, istotną i aktywną grupą społeczną, która ma służyć temu, aby nasze społeczeństwo się rozwijało, a nie dość tego, ich znaczenie (...) będzie się zwiększało 

- powiedział wojewoda dziennikarzom i dodał, że obecnie w województwie osób powyżej 60. roku życia jest blisko 300 tysięcy.


By łączyć pokolenia 

W spotkaniu wziął też udział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski, który mówił, że idea "Międzypokoleniowego Dnia Aktywności" jest bardzo prosta - ma łączyć dwa pokolenia najmłodszych i najstarszych. 


Takie łączenie tych pokoleń, przekazywanie tej wiedzy, doświadczenia osób starszych tym najmłodszym jest bardzo cenne i to wspieramy, bo to są te dwie grupy, który my, jako rząd, jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej wspieramy i chcemy jak najbardziej pomagać - mówił dziennikarzom Kazimierz Kuberski.


Ministerstwo pracuje nad rozwojem programów dla seniorów

Kazimierz Kuberski wymienił też ministerialne programy, dzięki którym ministerstwo wspiera i najmłodszych i najstarszych. Mówiąc o wsparciu dla seniorów powiedział, że odbywa się ono na trzech płaszczyznach: bezpieczeństwa finansowego, pomocy społecznej i pomocy najstarszym seniorom. Wśród realizowanych przez ministerstwo programów dla seniorów wymienił m.in. trzynastą emeryturę, program Senior+, w ramach którego powstają kluby seniora i domy dziennej opieki oraz program Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS), w ramach którego organizacje pozarządowe mogą realizować projekty skierowane do seniorów.

Wiceminister podkreślał też, że ze względu na to, iż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i seniorów będzie przybywać, ministerstwo pracuje nad rozwojem swoich programów.


Seniorzy są coraz bardziej aktywni 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że w regionie można zauważyć coraz większą aktywność w korzystaniu z tych ministerialnych programów. Wymienił, że m.in. rozwijają się kluby seniora (obecnie jest ich ponad 30 w całym regionie) czy realizowane są projekty zwiększające aktywność seniorów. "Ważną kwestią jest też, aby same środowiska się samoorganizowały i korzystały z tych możliwości" - mówił Bohdan Paszkowski i zauważył, że seniorzy są coraz aktywniejsi i istnieją organizacje senioralne, które się dobrze rozwijają jak Uniwersytety III Wieku.

W ramach "Międzypokoleniowego Dnia Aktywności" prezentowano też projekty skierowane do seniorów. Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych realizował w ubiegłym roku działanie "Seniorzy w Akcji" realizowanego ze środków ASOS. Jak powiedziała Anna Sędziak z tej organizacji, odbył się szereg różnych warsztatów aktywizujących seniorów, uczestnicy mieli też za zadanie przygotować wydarzenia dla innych osób. Anna Sędziak powiedział, że często były to międzypokoleniowe wydarzenia. Dodała, że sami seniorzy zwracali uwagę na potrzebę właśnie spotkań łączących i starszych i młodszych.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy seniorzy znów będą mogli skorzystać z pomocy "złotej rączki”

21.02.2020, 12:47

Po trzymiesięcznej przerwie białostoccy seniorzy nadal będą mogli korzystać z programu "Złota Rączka". Urzędnicy rozstrzygnęli właśnie przetarg na realizację kolejnej edycji.


Coraz mniej seniorów ma długi, kredyty i pożyczki spłaca prawie 340 tysięcy osób w wieku emerytalnym

27.01.2020, 13:27

Seniorzy mają coraz mniejsze zadłużenie. Wzrasta natomiast zadłużenie ludzi młodych - wynika z analizy Krajowego Rejestru Długów.


Jak przygotować miasto na zwiększoną liczbę seniorów

23.01.2020, 12:43

Za 10 lat będzie w Białymstoku mieszkało około 100 tysięcy emerytów. Nie widać jednak żadnych działań, które pozwalałyby przygotować się miastu do życia wespół z tą szczególną grupą społeczną.


Seniorzy z Sokółki będą mogli wspólnie spędzać czas

31.12.2019, 08:33

Seniorzy będą tam mogli spędzić czas w sposób kreatywny. W kamienicy przy Placu Kościuszki 26 w Sokółce powstanie w przyszłym roku miejsce dziennego pobytu dla osób starszych. Władze miasta otrzymały unijne dofinansowanie na remont budynku.


Seniorzy mogą wpływać na zmiany w lokalnym środowisku - uważają uczestnicy białostockiego forum

13.11.2019, 14:54

Seniorzy mogą i chcą wpływać na zmiany w lokalnym środowisku, angażują się w działania nie tylko dla swojej grupy, ale też szerzej, w działania obywatelskie – uważają uczestnicy środowego (13.11) forum osób starszych w Białymstoku.


W Białymstoku seniorzy będą mogli bezpłatnie nauczyć się, jak obsługiwać media społecznościowe

13.10.2019, 14:50

Chcą, by dziadkowie i babcie mogli porozumiewać się z dziećmi i wnukami przez internet. Białostocka agencja reklamowa SilverFox organizuje bezpłatne szkolenie dla seniorów z obsługi mediów społecznościowych pod hasłem "Zaproś wnuczka na Fejsie".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok