Radio Białystok | Wiadomości | Wodociągi Białostockie i powiat białostocki otrzymały pieniądze na odnawialne źródła energii

Wodociągi Białostockie i powiat białostocki otrzymały pieniądze na odnawialne źródła energii

2.03.2020, 14:59, akt. 15:18

Prawie 4 mln zł z UE dostaną łącznie Wodociągi Białostockie i powiat białostocki na trzy różne projekty inwestycyjne w odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę. W poniedziałek (02.03) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Wodociągi Białostockie i powiat białostocki otrzymały pieniądze na odnawialne źródła energii, źródło: fot. Małgorzata Sawicka/UMWP
Wodociągi Białostockie i powiat białostocki otrzymały pieniądze na odnawialne źródła energii, źródło: fot. Małgorzata Sawicka/UMWP


0:00
0:00
Wodociągi Białostockie i powiat białostocki otrzymały pieniądze na odnawialne źródła energii - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To jedne z pierwszych umów zawieranych po konkursie na takie dotacje

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że to jedne z pierwszych umów zawieranych po konkursie na takie dotacje. Ponad sto projektów, w ramach których powstaną instalacje OZE z wykorzystaniem energii na tzw. własne cele, otrzyma łącznie po tym konkursie ok. 60 mln zł wsparcia z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Nieco ponad 3 mln zł otrzyma gminna spółka Wodociągi Białostockie, która będzie budować farmę fotowoltaiczną na potrzeby stacji uzdatniania wody Pietrasze w Białymstoku. Prezes Wodociągów Beata Wiśniewska podkreśliła, że wyprodukowana dzięki tej inwestycji energia w całości pokryje zapotrzebowanie tej stacji na energię elektryczną w tej stacji. Dodała, że oszczędności jakie uda się w ten sposób uzyskać, pokryją rosnące koszty energii.

- To pozwoli, że w najbliższym czasie nie będziemy musieli podwyższać cen za wodę i za odprowadzanie ścieków - powiedziała Beata Wiśniewska.

Beata Wiśniewska zaznaczyła, że ceny energii "bardzo" odbijają się na branży wodno-kanalizacyjnej, bo potrzebny jest w niej prąd. Dodała, że ceny energii są znacznym kosztem w ogólnych kosztach przedsiębiorstwa; w przypadku Wodociągów Białostockich to kilkanaście proc.

Prezes przypomniała, że spółka realizuje od kilku lat inne inwestycje w OZE, by doprowadzić w przyszłości do tego, by być samowystarczalną energetycznie. Działa już np. podobna - choć mniejsza farma fotowoltaiczna (0,5 MW) - w stacji uzdatniania wody w Jurowcach. Farma, która powstanie na Pietraszach ma mieć moc prawie 1 MW.

Inwestycja to także pozytywne efekty dla przyrody. Beata Wiśniewska poinformowała, że będzie również poddany rekultywacji teren poprzemysłowy po starych zbiornikach stacji uzdatniania wody.

Łącznie ponad 800 tys. zł dostanie powiat białostocki na budowę małych farm fotowoltaicznych (100 kW) w dwóch domach pomocy społecznej: w Choroszczy i Jałówce (powstanie instalacja fotowoltaiczna i solary). Starosta białostocki Jan Perkowski poinformował, że rocznie oba domy zaoszczędzą ponad 100 tys. zł na kosztach energii. Koszty energii stanowią 35 proc. kosztów funkcjonowania tych placówek. "Koszty energii są dużymi kosztami w prowadzeniu każdej działalności" - mówił starosta Perkowski.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ministerstwo Kultury przekazało prawie 4 mln zł na regionalne przedsięwzięcia kulturalne

26.02.2020, 14:50

Spektakl dla dzieci ze spektrum autyzmu, promocja tradycyjnego tkactwa, warsztaty taneczne dla dzieci, zakup nowości do bibliotek i przebudowa budowa muzealnego magazynu - to niektóre projekty, które będą realizowane przez podlaskie instytucje kultury dzięki dotacjom z MKiDN.


Podlascy radni podzielili 12 mln zł na inwestycje i projekty

24.02.2020, 19:38

W Białymstoku będzie kolejna edycja Festiwalu "Disco pod Gwiazdami", ale imprezy na podobną skalę transmitowane przez ogólnopolską telewizję mają być też w dwóch innych miastach. Takie są plany marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.


Samorząd woj. podlaskiego może pomóc w remontach dróg powiatowych w regionie

22.02.2020, 08:26

Samorząd województwa chce pomóc remontować drogi powiatowe. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok