Radio Białystok | Wiadomości | Uwaga na oszustwa "na koronawirusa" - ostrzegają policjanci

Uwaga na oszustwa "na koronawirusa" - ostrzegają policjanci

autor: Grzegorz Pilat

10.03.2020, 16:09, akt. 16:59

Zagrożenie związane z epidemią koronawirusa mogą wykorzystywać przestępcy - ostrzegają podlascy policjanci.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Z całego kraju docierają informacje o osobach przebranych za sanitariuszy, którzy podszywają się pod różne organizacje, zajmujące się zwalczaniem patogenu - mówi rzecznik podlaskiej policji nadkomisarz Tomasz Krupa.


Część osób może chcieć obecną sytuację wykorzystać na użytek szybkiego wzbogacenia się. Mamy informacje o tym, że pierwsze takie przypadki w kraju zaczęły się pojawiać. Oszuści podszywają się pod pracowników np. stacji sanitarno-epidemiologicznych, których rolą jest m.in. walka z koronawirusem - wyjaśnia rzecznik KWP w Białymstoku.


Nadkom. Tomasz Krupa dodaje, że w naszym regionie takich oszustw jeszcze policjantom nie zgłoszono, ale funkcjonariusze apelują o ostrożność.


Możemy spodziewać się osób, które będą pukały do drzwi pod kątem sprzedaży np. leków albo będą podawali się za sanitariuszy, z maseczkami na twarzach. Może się też zdarzyć tak, że oszuści będą próbowali przekonać nas, że są funkcjonariuszami policji. W każdym takim przypadku trzeba natychmiast dzwonić na numer alarmowy 112 - dodaje nadkom. Tomasz Krupa.


Policjanci przypominają, że oszuści mogą też działać w Internecie. Zgłoszono już fałszywe maile od Światowej Organizacji Zdrowia. Cyberprzestępcy chcieli w ten sposób wyłudzić dane do logowania i hasła do kont bankowych.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


UMB odwołuje wykłady dla studentów - pozostałe uczelnie przesuwają różne imprezy w związku z koronawirusem

10.03.2020, 14:57

Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku i Akademia Teatralna w Białymstoku odwołują bądź przesuwają na późniejszy termin imprezy zaplanowane w najbliższym czasie w związku z koronawirusem - wynika z opublikowanych przez te uczelnie informacji.


Przed USK w Białymstoku stanął specjalny kontener do wstępnej kwalifikacji chorych

10.03.2020, 09:54

By ograniczyć ryzyko związane z koronawirusem, od środy (11.03), każdy pacjent, który będzie chciał wejść na teren Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku będzie kontrolowany w specjalnym kontenerze, który ustawiono przed szpitalem - zapowiedziała we wtorek (10.03) dyrekcja placówki.


Policjanci zatrzymali podejrzaną o oszustwa "na wnuczka" w Podlaskiem

9.03.2020, 16:37

22-latka podejrzana o oszustwa metodą na "wnuczka" w rękach policjantów. Zatrzymali ją na dworcu w Warszawie, gdy wysiadała z pociągu z Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok