Radio Białystok | Wiadomości | Konferencja wojewody podlaskiego ws. koronawirusa

Konferencja wojewody podlaskiego ws. koronawirusa

autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Wojciech Szubzda

11.03.2020, 13:43, akt. 20:13

W środę (11.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwołał konferencję prasową ws. koronawirusa. Podobne konferencje zorganizowały władze Łomży i Suwałk.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Powinniśmy walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kolejki w Białostockich sklepach - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ostrożnie, ale bez paniki - mówią białostoczanie - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Podlaskiem nie potwierdzono koronawirusa

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że dotychczas w Podlaskiem nie potwierdzono koronawirusa, ale wszystkie służby się do  tego przygotowują i są w związku z tym podejmowane różne decyzje, by  przygotować opiekę zdrowotną. W stanie podwyższonej gotowości jest osiem  szpitali i trzy stacje pogotowia ratunkowego. Wojewoda podał, że  placówki te dostały łącznie 3,8 mln zł z budżetu państwa na przygotowanie się, zaopatrzenie w środki ochrony osobistej, środki  dezynfekujące.

 

Cztery osoby poddane kwarantannie w Podlaskiem

Bohdan Paszkowski zapewnił, że w regionie są obecnie cztery osoby poddane kwarantannie, a ponad 300 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym. Przypomniał o ogłoszonych przez rząd decyzjach o odwołaniu imprez masowych, czasowo zamkniętych szkołach, przedszkolach, odwołanych przez  organizatorów imprezach kulturalnych, ograniczaniu działalności  placówek  kultury.

Będę zarządzać - do odwołania - zawieszenia przez organizatorów imprez artystycznych, rozrywkowych na terenie województwa podlaskiego, w  szczególności w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach,  muzeach, domach kultury i galeriach sztuki

- powiedział Bohdan Paszkowski. Dodał, że dotyczy to wszystkich tego typu placówek w regionie; ze  względów prewencyjnych - będzie też  zalecał samorządom zawieszenie do  odwołania działalności żłobków i  klubów dziecięcych.

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka zaapelowała do uczniów i  rodziców, o to, aby w trakcie, gdy nie będzie  zajęć w szkołach, młodzież  nie gromadziła się w innych miejscach, np. galeriach handlowych, kawiarniach. 

Chodzi przecież o profilaktykę, o to, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał. Liczę na to, że nasi uczniowie, nasza młodzież, są odpowiedzialni

 - powiedziała kurator. Zaznaczyła, że według MEN, nie ma  obaw, że z powodu zawieszenia zajęć  na dwa tygodnie, nie uda się  zrealizować w szkołach podstawy programowej.

Wojewoda i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Elżbieta Kraszewska, zaapelowali do wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego o zachowanie podstawowych zasad, by nie dopuścić do zakażenia i rozprzestrzenienia się koronawirusa, respektowanie rekomendowanych zaleceń, także tych związanych z  kwarantanną, stosowanie  się do nich. "To nas ochroni przed wystąpieniem infekcji" - mówiła Kraszewska. Telefony w sanepidzie działają całą dobę.

Wojewoda poinformował, że osoby będące w kwarantannie  domowej są pod  nadzorem sanepidu, ma je także odwiedzać policja i  sprawdzać, czy ta  kwarantanna ma miejsce. Mówił, że ma być udzielana  pomoc takim osobom  np. w zrobieniu zakupów przez skierowanych tam  pracowników, ale nie  podał jakiej instytucji. "Są przewidziane do  uruchomienia procedury, aby  właśnie takim ludziom również pomagać" -  dodał Paszkowski.

Władze Łomży chcą zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa

Nie  tylko odwołane zajęcia w szkołach, ale także zamknięcie obiektów  sportowych i odwołanie zaplanowanych imprez - tak rozprzestrzenianiu się  wirusa będzie zapobiegać Łomża. Decyzje w tej sprawie zapadły podczas posiedzenia władz miasta ze służbami i Miejskim Zespołem Zarządzania Kryzysowego.

Pracownicy  placówek zajmujących się seniorami będą dostępni dla swoich podopiecznych i można się z nimi kontaktować poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Działania prewencyjne przeciw przenoszeniu wirusa zastosowano także w komunikacji miejskiej.

Władze Łomży apelują do mieszkańców także o ograniczanie osobistych wizyt w  Urzędzie Miejskim i załatwianie wszystkich możliwych spraw telefonicznie  lub przez pocztę elektroniczną. Także płatności rekomendowane są poprzez bankowość internetową. Całodobowy dyżur w Łomży pełni Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego i tam, pod numerem 86 215 67 22 można zasięgnąć porady lub wyjaśnić wszelkie  wątpliwości związane z obecną sytuacją.


Prezydent Suwałk: Mamy opracowany plan działania w przypadku gdy koronawirus dotrze do Suwałk

Mamy opracowany plan działania w przypadku gdy koronawirus dotrze do Suwałk - mówił podczas  specjalnie zwołanej konferencji prezydent Czesław Renkiewicz. Podczas środowego (11.03) spotkania Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego prezydent podjął również decyzję o odwołaniu wszystkich zaplanowanych miejskich imprez.

- Postanowiliśmy, że wszystkie imprezy gdzie jest większe skupisko ludzi odwołujemy. Odwołane są nie tylko te imprezy masowe ale również imprezy  sportowe, miejskie i kulturalne. Podjęliśmy również  decyzję, że  wyłączymy z funkcjonowania aquapark w części basenowej - mówi Czesław Renkiewicz.

Jak dodaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach Elżbieta Bednarko, od dziś każdy kto właśnie wrócił zza granicy ma obowiązek zgłosić to do sanepidu.

- My zbierzemy dane tej osoby, oraz dane wszystkich z którymi przebywała i podróżowała. Nie ma znaczenia czy po powrocie ktoś czuł się dobrze czy źle - zgłoszony musi być każdy przypadek. My udzielimy wszelkich informacji i obejmiemy  taką osobę 14-dniowym nadzorem epidemiologicznym - mówi Elżbieta Bednarko.

W Suwałkach pod nadzorem epidemiologicznym obecnie przebywa 16 osób. U nikogo nie podejrzewa się koronawirusa.

źródło: PAP | red: mag, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: 84 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 2 osoby zmarły

13.03.2020, 07:35

W Polsce potwierdzono 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 84, w tym 2 osoby zmarły - poinformowało w sobotę (14.03) Ministerstwo Zdrowia.


Hotele mogą być przeznaczone na miejsca kwarantanny wz. z koronawirusem

11.03.2020, 09:35

Hotele i internaty mogą być miejscami kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.


Bohdan Paszkowski [wideo]

11.03.2020, 08:20

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok