Radio Białystok | Wiadomości | MZ: 84 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 2 osoby zmarły

MZ: 84 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 2 osoby zmarły

13.03.2020, 07:35, akt. 14.03.2020, 09:40

W Polsce potwierdzono 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 84, w tym 2 osoby zmarły - poinformowało w sobotę (14.03) Ministerstwo Zdrowia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Co wiemy o koronawirusie? Jak chronić się przed zakażeniem? | Pobierz plik.


0:00
0:00
Sokólczanie o koronawirusie - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą 2 osób z woj. pomorskiego (Gdańsk), 1 z opolskiego (Opole), 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (dwa to Wrocław i jeden Bolesławiec), 5 z woj. lubelskiego (Lublin) oraz 3 z woj. łódzkiego (Łódź). Łącznie liczba zakażonych wzrosła do 84. 


2 osoby zmarły 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu w piątek wieczorem (13.03) zmarł 73-letni mężczyzna zakażony koronawirusem. Pacjent został przyjęty do szpitala w ubiegły piątek; od początku jego stan był ciężki. Starszy mężczyzna był niewydolny oddechowo i miła schorzenia towarzyszące.

Informację o śmierci pacjenta podał resort zdrowia, a potwierdziła ją rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka. "Pacjent przebywał na OIOM-ie" - podała rzeczniczka.

To druga osoba, która zmarła w Polsce z potwierdzonym zakażeniem nowym patogenem. W czwartek (12.03) zmarła 57-letnia pacjentka, u której stwierdzono koronawirusa. Była hospitalizowana w Poznaniu. Stan jej zdrowia był ciężki. Cierpiała na inne schorzenia. 


Resort zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformował 4 marca, ponad tydzień temu. Był to  mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala  zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę,  przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia  się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i  zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może  wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec  2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.


źródło: PAP | red: mag, ary, maj, lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ograniczone odwiedziny w białostockich Domach Pomocy Społecznej

11.03.2020, 13:57

W związku z zagrożeniem koronawirusem tylko najbliżsi opiekunowie podopiecznych domów pomocy społecznej w Białymstoku mogą odwiedzać przebywające tam osoby. Władze miasta ograniczyły odwiedziny w takich placówkach.


Konferencja wojewody podlaskiego ws. koronawirusa

11.03.2020, 13:43

W środę (11.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwołał konferencję prasową ws. koronawirusa. Podobne konferencje zorganizowały władze Łomży i Suwałk.


Rafał Tomaszczuk [wideo]

9.03.2020, 08:04

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.


Kobieta, która była na obserwacji w łomżyńskim szpitalu, nie ma koronawirusa

5.03.2020, 16:03

Pacjentka, która była na obserwacji w łomżyńskim szpitalu nie ma koronawirusa. Młoda kobieta trafiła na Oddział Zakaźny z wysoką gorączką i kaszlem. Wcześniej była też w Belgii, gdzie stwierdzono przypadki zarażenia wirusem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok