Radio Białystok | Wiadomości | Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

4.04.2020, 09:26, akt. 09:41

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zachęca do obchodzenia Niedzieli Palmowej w domach.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik zauważył, że zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych nałożonych w związku z epidemią koronawirusa, nie może brać udziału w mszach świętych i nabożeństwach w kościołach i kaplicach.

- Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień - zaznaczył ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.Rzecznik Episkopatu zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach mszy świętych i nabożeństw "Gorzkich Żali", które on-line transmituje wiele parafii. 


Transmisja mszy św. w Polskim Radiu Białystok


W Niedzielę Palmową na naszej antenie i w internecie będziemy transmitować mszę święta z białostockiej archikatedry. Początek nabożeństwa i naszej relacji o 18:00. 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęcił też do udziału w modlitwie "Anioł Pański" z papieżem Franciszkiem o godzinie 12.00. Transmisję z tego wydarzenia prowadzić będzie między innymi TVP1.


- Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach - powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Zaapelował o to, aby we wspólne robienie palm wielkanocnych angażować dzieci i młodzież.


- Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy - dodał rzecznik Episkopatu.

Zauważył też, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. "To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza" - powiedział.

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać "wirtualna procesja z palmami", która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych. 


- Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę - zauważył rzecznik Episkopatu.


Od 1986 r., decyzją papieża Jana Pawła II, Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku, ze względu na epidemię, uroczystości diecezjalne zostały przełożone na inny czas lub przybrały formę wirtualnego spotkania.

źródło: IAR, PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak zrobić palmę wielkanocną? [wideo]

3.04.2020, 07:47

Ponieważ nie wyobrażamy sobie Niedzieli Palmowej bez palm, to warto skorzystać z instrukcji online i zrobić palmę samemu.


W kościele i w plenerze. Duszpasterze przekonują: spowiedź nadal jest możliwa

3.04.2020, 07:19

Długie kolejki do konfesjonałów i nocne spowiedzi - do takich obrazków zdążyliśmy się przyzwyczaić na finale Wielkiego Postu. Inaczej jest w tym roku.


Kryzys odczuwa też Kościół

3.04.2020, 07:34

Ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa sprawiły, że wiele parafii znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.


ks. dr Marcin Maczan

2.04.2020, 10:33

- W tym roku szukamy sposobów, żeby nie tyle wszystko robić jak dawniej, co zrobić to inaczej, włącznie ze święceniem pokarmów - mówi ks. Marcin Maczan.


Rzecznik Episkopatu: nie jest możliwa spowiedź on-line lub przez telefon

28.03.2020, 13:45

Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej "nie ma sakramentów” - podkreśla rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.


abp Tadeusz Wojda

29.03.2020, 06:55

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnej w archidiecezji białostockiej

26.03.2020, 16:02

W tym roku w archidiecezji białostockiej nie będzie procesji rezurekcyjnej ani święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Takie między innymi środki ostrożności nakazał metropolita abp Tadeusz Wojda w związku z epidemią koronawirusa. Obszerne zarządzenie na najbliższy czas opublikowano w czwartkowe (26.03) popołudnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie
Noc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 07:00

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]


Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok