Radio Białystok | Wiadomości | Mniejszości apelują do rządu o wsparcie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego

Mniejszości apelują do rządu o wsparcie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego

autor: Sławomir Sawczuk

5.04.2020, 08:18, akt. 08:26

Przedstawiciele organizacji mniejszości narodowych i etnicznych apelują do rządu o stworzenie "tarczy antykryzysowej" na rzecz zachowania ich dziedzictwa kulturowego, w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

W piśmie, wystosowanym przez stronę mniejszościową Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przedstawiają między innymi propozycje zmian zasad finansowania i rozliczania projektów.

Jak mówi przewodniczący strony mniejszościowej Komisji Grzegorz Kuprianowicz, jednym z głównych problemów jest brak instytucji kultury mniejszości oraz stabilnego, długofalowego finansowania, które obecnie jest oparte na jednorocznych grantach.

Przedstawiciele środowisk mniejszości postulują o bardziej elastyczne podejście do przesuwania środków między zadaniami, aneksowania umów, możliwość ogłaszania ponownych konkursów na dotacje. Sugerują także wykorzystanie kanałów komunikacji elektronicznej w procedurach związanych z prowadzeniem działalności.

Podobnie jak w przypadku instytucji kultury oraz ogółu tak zwanego trzeciego sektora, koronawirus sparaliżował także działalność organizacji mniejszości narodowych. Wśród przedsięwzięć, które z powodu pandemii nie odbyły się lub nie odbędą w zaplanowanym terminie można wymienić białoruski konkurs recytatorski "Ojczyste Słowo", Konkurs piosenki ukraińskiej "Z Podlaskiej Krynicy" czy litewski Festiwal Teatrów Dziecięcych.    


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent podpisał ustawy, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa

31.03.2020, 22:30

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.


Dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego rodzicom dzieci do 8 roku życia

28.03.2020, 20:47

Będzie przysługiwać dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Sejm uchwalił specustawę o wsparciu dla firm w związku z epidemią

28.03.2020, 06:47

Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok