Radio Białystok | Wiadomości | Niektóre alergie wywołują podobne objawy do koronawirusa

Niektóre alergie wywołują podobne objawy do koronawirusa

autor: Renata Reda

26.04.2020, 07:34, akt. 14:11

Pandemia koronawirusa zbiega się z okresem, gdy u wielu osób zaczynają pojawiać się objawy alergii sezonowej. Może ona wywoływać objawy, które mogą utrudniać ustalenie, z czym dokładnie organizm walczy.

fotolia.com
fotolia.com


0:00
0:00
Niektóre alergie wywołują podobne objawy do koronawirusa - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Alergicy powinni zatem znać różnice między objawami alergii i zakażenia koronawirusem.

- Objawy alergii wziewnej to katar, kichanie, łzawienie oczu, świąd oczu i nosa. U części osób dochodzą jeszcze objawy ze strony dolnych dróg oddechowych pod postacią kaszlu, duszności, niekiedy specyficznego grania dochodzącego z wnętrza klatki piersiowej. Alergię od infekcji wirusowej odróżnia między innymi to, że w alergiach nie ma gorączki, bólu gardła, mięśni i osłabienia ogólnego" - mówi kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.

Profesor przypomina, by osoby z alergią wziewną nie odstawiały leków przeciwalergicznych, zwłaszcza w czasie panującej pandemii koronawirusa. Narażają się na większe ryzyko, niż tylko nawrót objawów choroby.

- Po pierwsze - zakażania samych siebie. Odczuwając świąd oczu i nosa mają naturalną potrzebę częstego dotykania, pocierania tych okolic. Po drugie - nieleczenie alergii sprawia, że błony śluzowe w nosie, oskrzelach zachowują się trochę tak jak pokruszony mur, który nie jest w stanie obronić organizmu przed inwazją wirusów i bakterii - zauważa prof. Marcin Moniuszko prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Moniuszko dodaje, że nieleczone osoby z alergią, w przypadku zakażenia koronawirusem, mogą być większym zagrożeniem dla innych osób.

- Niewłaściwie leczeni lub nieleczeni pacjenci z alergią częściej kichają i kaszlą. W przypadku nawet bezobjawowej infekcji koronawirusowej mogą tym bardziej zakażać osoby ze swojego otoczenia. To kolejny już ważny, nieegoistyczny, ale bardzo altruistyczny powód zadbania o prawidłowe leczenie alergii - dodaje.

Jakiekolwiek uczulenie występuje u około co trzeciej osoby.


| red: rbon, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


11 nowych zakażeń koronawirusem w Podlaskiem - w kraju choruje już ponad 11 tysięcy osób

25.04.2020, 17:45

Ministerstwo Zdrowia: 206 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 25 osób zmarło. Łącznie zakażonych 11 273 i 524 zgony.


Zmęczenie, ból głowy, dezorientacja, katar - rzadkie i mniej znane objawy COVID-19

5.04.2020, 13:47

Najbardziej charakterystyczne objawy COVID-19 to suchy kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem, ale mogą też wystąpić problemy z układem pokarmowym, zaburzenia węchu i smaku czy bardzo rzadko zmęczenie, ból, głowy, dezorientacja, katar - podaje portal naukawpolsce.pap.pl.


Klimatyzacja może szkodzić alergikom

26.03.2019, 00:44

Jak sobie radzić z alergią i jakie wpływ na skutki jej działania może mieć klimatyzacja , o tym mówić będzie prof. Marcin Moniuszko, kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok