Radio Białystok | Wiadomości | "Na cmentarzu prawosławnym w Hajnówce ksiądz w czasach epidemii daje wiernym krzyż do całowania" - alarmuje nasza słuchaczka

"Na cmentarzu prawosławnym w Hajnówce ksiądz w czasach epidemii daje wiernym krzyż do całowania" - alarmuje nasza słuchaczka

autor: Renata Reda

26.04.2020, 14:09, akt. 14:34

W Polsce cały czas obowiązują różne środki bezpieczeństwa, do których trzeba się stosować, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii. Tymczasem jedna z naszych słuchaczek informuje o sytuacji jaka zdarzyła się na cmentarzu prawosławnym w Hajnówce.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

W Cerkwi (26.04) jest obchodzona tzw. niedziela przewodnia, pierwsza niedziela po Wielkanocy. Wierni odwiedzają cmentarze i modlą się przy grobach bliskich.


- Jaki sens ma to, że spędzaliśmy święta oddzielnie, jaki sens ma chronienie rodziców i dowożenia wszystkiego, izolacja, jeśli ksiądz prawosławny w wielkie święto przy grobach podsuwa do pocałowania krzyż. W Hajnówce na cmentarzu widziałam jak ksiądz podsuwa ludziom stojącym przy grobach, którzy poprosili o modlitwę, do pocałowania krzyż. Jak można ignorować rzeczywistość, jak można tak narażać ludzi? - pyta nasza słuchaczka.


Nie udało nam się na razie uzyskać komentarza cerkwi prawosławnej na ten temat. Nasza słuchaczka o sprawie zawiadomiła hajnowski sanepid. Dodaje, że na innych prawosławnych cmentarzach inaczej przebiegają modlitwy.


- Księża mieli różne pomysły, bo rozmawiałam ze znajomymi. Wiem, że niektórzy do głowy przykładali, niektórzy akceptowali skłonienie się. No nie ma innej metody, nie można do głowy przyłożyć właśnie, czy innej metody znaleźć? Ci ludzie są bezbronni, bo dla starszych ludzi przywiązanych do wiary jest to niewyobrażalne, że można odmówić pocałowania krzyża - dodaje słuchaczka.


W niektórych prawosławnych parafiach modlitwy przy grobach będą także jutro i we wtorek.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielki Post i Wielkanoc w dobie koronawirusa. 17.04.2020

17.04.2020, 15:55

Cerkiew prawosławna przygotowuje się do największego święta – Wielkanocy.
W tym roku, ze względu na pandemię koronawrusa najważniejsze święto dla chrześcijan, będzie obchodzone w nietypowy sposób. Większość z nas spędzi je w gronie, jedynie najbliższej rodziny. Udział w cerkiewnych uroczystościach ograniczony będzie do transmisji radiowych i telewizyjnych.
W dzisiejszej audycji opowiemy również o tradycji przygotowywania wielkanocnych pisanek we wsi Ryboły.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Białystok Biega, fot. Joanna Szubzda
20.09.2020, 06:59, akt. 07:06

Biegacze z całej Polski opanują Białystok
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok