Radio Białystok | Wiadomości | Przy budowie drogi do Budziska odkryto poniemieckie bunkry

Przy budowie drogi do Budziska odkryto poniemieckie bunkry

autor: Iza Kosakowska

29.04.2020, 12:42, akt. 14:04

Kilka betonowych poniemieckich stanowisk strzeleckich odkryli drogowcy podczas prac przy budowie drogi ekspresowej do Budziska.

źródło: GDDKiA
źródło: GDDKiA

Znaleziono je około 6 km na północ od Suwałk. To pozostałość umocnień z okresu II wojny światowej, tzw. Bunkry Kocha, wyjaśnia historyk Krzysztof Skłodowski.

Rozwój sztuki wojennej, rozwój fortyfikacji sprawił, że Niemcy wprowadzili do umocnień polowych, jednoosobowe schrony betonowe, które miały chronić żołnierza przebywającego na stanowisku strzeleckim, Wmontowano po prostu te schrony w linie umocnień przebiegająca przez linie frontu. Wiemy, że Suwałki były przygotowywane do obrony. Niemcy spodziewali się już wkroczenia Rosjan również w rejon Suwałk, przystąpili wtedy do umacniania tego terenu 

- mówi Krzysztof Skłodowski.

Być może to właśnie latem 1944 roku te stanowiska zostały dopiero usadowione, dodaje historyk. To ciekawe odkrycie, bo do tej pory w tym rejonie takich poniemieckich betonowych konstrukcji znaleziono niewiele. 

Wydaje mi się, że to dość ciekawe odkrycie. Ten front zatrzymał się latem 1944 roku na linii Pierty-Wigry-Puszcza Augustowska, i w puszczy, czegoś takiego chyba w ogóle się nie spotyka, na południe od Suwałk, a na północy, np. nad Szelmentem ciężkie walki trwały. Tutaj to pierwsze słyszę. To jakieś północne umocnienia Suwałk 

- dodaje historyk.

Jak informuje białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ te betonowe konstrukcje znajdują się w pasie budowanej drogi ekspresowej, zostaną wykopane i przesunięte.

| red: lma, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Linia Mołotowa - radzieckie fortyfikacje w naszym regionie.

10.06.2014, 13:21

Linia Mołotowa to pas radzieckich umocnień z lat 1940-41, które ciągnęły się wzdłuż ówczesnej granicy z III Rzeszą. Obaj okupanci Polski wyznaczyli tę granicę w pakcie Ribbentrop- Mołotow. Do dziś możemy spotkać betonowe bunkry w okolicy Grajewa, Zambrowa czy Siemiatycz. Gościem programu jest historyk wojskowości - dr Tomasz Wesołowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Bunkry nad Bugiem 20.06.2012

20.06.2012, 14:35

W Moszczonie Królewskiej w gm. Mielnik prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich. W wiejskiej świetlicy odbywają swoje próby dwa zespoły, we wsi ma powstać plac zabaw dla dzieci.
22 czerwca 1941 roku rozpoczęła sie wojna niemiecko - radziecka. Intensywne działania wojenne odbywały się wzdłuż ówczesnej granicy, między innymi nad Bugiem koło Siemiatycz. Koło wsi Słochy Annopolskie broniły się liczne załogi sowieckich bunkrów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok