Radio Białystok | Wiadomości | OiFP uczciła 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

OiFP uczciła 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

autor: Adam Klimiuk

18.05.2020, 07:11, akt. 13:58

100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II uczciła Opera i Filharmonia Podlaska. Opublikowała pieśń napisaną z okazji jubileuszu.

Opera podświetlona na żółto-biało, fot. Monika Kalicka
Opera podświetlona na żółto-biało, fot. Monika Kalicka

Białostoczanie pamiętają o papieżu Polaku - relacja Olgi Gordiejew

OiFP uczci 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II - relacja Adama Klimiuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Premiera utworu "Jeszcze będzie pięknie" inspirowanego słowami Jana Pawła II stworzona przez artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się w poniedziałek (18.05), w dniu 100. rocznicy urodzin świętego. Premiera odbyła się w internecie, chórzyści śpiewali w swoich domach.


"Jeszcze będzie pięknie"


Z okazji 100. rocznicy urodzin Karala Wojtyły Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała utwór "Jeszcze będzie pięknie", który skomponował jeden z artystów chóru opery Maksym Fedorov.

Inspiracją stały się słowa Jana Pawła II, które artyści śpiewają: "Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie". Premiera odbyła się w południe na kanale Youtube opery; nagranie jest dostępne także w mediach społecznościowych.


Podczas pracy nad utworem "Jeszcze będzie pięknie" przypomniały mi się wspomnienia z moich spotkań z Janem Pawłem II. Pierwsze to było w 1991 roku na Krywlanach. Zapamiętałam ważną maksymę ojca świętego: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali". To jest piękne i zawsze na czasie powiedzenie Jana Pawła II - dodaje kierownik chóru prof. Violetta Bielecka. 

Maksym Fedorov, który skomponował utwór, gra na pianinie; towarzyszy mu kilkunastu chórzystów pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej. Każdy z artystów nagrał wykonanie w swoim domu, następnie utwór zmontował Fedorov. W nagraniu udostępniono też wspomnienia artystów opery związanych z Janem Pawłem II.


- Chcąc włączyć się w wielki chór, który zabrzmi 18 maja w Polsce, gdzie miliony artystów w tym specyficznym momencie pandemii, zamknięci w domach, mimo wszystko nastawiają komórki, tworzą wielki piękny chór i nagrywają rewelacyjne teledyski, nowe kompozycje, żeby uczcić tego niezwykłego, naszego rodaka (Jana Pawła II) - powiedziała przed premierą dyrektorka Opery Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska.


Dyrektorka Opery Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska powiedziała, aby słowa Jana Pawła II "Jeszcze będzie piękniej" były "przesłaniem, że mamy wszyscy wielką nadzieję, że może ta dziwna, magiczna cyfra sto, setna rocznica urodzin papieża, odwróci trudny bieg historii dzisiejszej rzeczywistości i przyniesie nam światło".

Fedorov na końcu nagrania udostępnionego w sieci powiedział, że słowa Jana Pawła II są bardzo aktualne dzisiaj. "Dają nadzieję na lepsze jutro" - dodał.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział w nagraniu, że mimo pandemii, udało się uczcić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II oryginalnym projektem Opery i Filharmonii Podlaskiej, który - jak podkreślił - "połączył muzykę i wspomnienia ludzi, dla których postać i nauki świętego Jana Pawła II były i pozostają życiowym drogowskazem". Kosicki w poniedziałek złożył też kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w Białymstoku.

Od soboty Opera i Filharmonia Podlaska jest podświetlona w barwach papieskich: żółto-biało.Białostoczanie pamiętają o papieżu Polaku 

Mimo niepogody, w setną rocznicę urodzin papieża, białostoczanie przychodzą pod pomnik Jana Pawła II przy katedrze. Stawiają znicze, zatrzymują się, by zmówić krótką modlitwę.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011, kanonizacja odbyła się 27 maja 2014 roku w Rzymie.

| red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stulecie urodzin papieża Jana Pawła II - dziękczynna msza w białostockiej katedrze [zdjęcia]

17.05.2020, 07:04

18 maja to wielki jubileusz stulecia urodzin papieża Jana Pawła II, ale już w niedzielę (17.05) rozpoczynają się obchody tej rocznicy. We wszystkich świątyniach wierni mają podczas mszy dziękować za postać i spuściznę Karola Wojtyły.


Wirtualna Noc Muzeów w Podlaskiem

16.05.2020, 06:58

Nietypowa, bo wirtualna Noc Muzeów przed nami.


100-lecie urodzin św. Jana Pawła II w klasztorze nad Wigrami

15.05.2020, 13:16

Dwie uroczyste msze święte, nabożeństwa różańcowe, koncert oraz specjalna konferencja o młodości papieża. To wydarzenia zaplanowane w ramach wigierskich obchodów 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. We wszystkich będzie można uczestniczyć przez internet.


Opera oferuje maseczki i kombinezony ochronne

11.05.2020, 16:42

Mogą zgłaszać się placówki medyczne, ale też firmy, którym obecnie te produkty są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Opera i Filharmonia Podlaska dysponuje uszytymi w jej pracowni maseczkami i kombinezonami ochronnymi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok