Radio Białystok | Wiadomości | BCO pobiera najwięcej próbek do badań od osób z kwarantanny

BCO pobiera najwięcej próbek do badań od osób z kwarantanny

autor: Renata Reda

21.05.2020, 16:00, akt. 16:16

Ponad połowę próbek do badań od osób kończących kwarantannę w Podlaskiem pobiera Białostockie Centrum Onkologii.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

W działających od 10 dni mobilnych punktach, wymazy do testów na obecność koronawirusa pobrano od ok. 90 osób. W niektórych miejscach, jak np. przy szpitalach w Kolnie i Wysokiem Mazowieckiem nie zgłosiła się jeszcze żadna osoba z kwarantanny.

Tymczasem w regionie przybywa mobilnych punktów pobierania wymazów. Jak informuje Izabella Bołtruczuk z Podlaskiego NFZ, Fundusz podpisał kolejne umowy na działanie dodatkowych 3 mobilnych punktów pobierania wymazów.


- Robimy wszystko, żeby osoby na kwarantannie w całym regionie miały wygodny i szybki dostęp do takich miejsc. Nowe punkty powstały w Łomży, Kolnie i w Białymstoku. Tak więc teraz jest w województwie podlaskim 12 miejsc, w których osoby z kwarantanny mogą sprawdzić, czy są zdrowe - tłumaczy Izabella Bołtruczuk.


W Białymstoku są 2 mobilne punkty pobrań wymazów przy BCO i przy Szpitalu MSWiA. W Suwałkach i w Łomży punkty są przy szpitalach wojewódzkich. W Grajewie, Łapach , Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem i w Kolnie przy szpitalach powiatowych.

Każdy, kto jest na kwarantannie, w 11. dobie dostaje SMS, który informuje o bezpłatnym badaniu.


- W 12. dobie kwarantanny można dobrowolnie pobrać wymaz w jednym z 12 miejsc na Podlasiu - tam, gdzie jest najwygodniej. Na pobranie wymazu trzeba dojechać na miejsce własnym autem i z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Wymaz jest pobierany bez wychodzenia z auta. Wynik badania będzie przekazany przez laboratorium. Będzie też dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta - mówi Bołtruczuk.


Mobilne punkty pobrań działają 7 dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie. Szczegóły można znaleźć na stronie nfz-bialystok.pl. Można również dzwonić na infolinię: 800 190 590.

Mobilne punkty pobrań powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Nie wszyscy są zainteresowani testami w kierunku COVID-19

12.05.2020, 18:55

Pierwszych kilkanaście osób przebywających na kwarantannie skorzystało z bezpłatnych badań w kierunku koronawirusa. Przyjechały do mobilnych punktów, w których bez wysiadania z samochodu, pobrano od nich wymazy.


Smsy zapraszają osoby z kwarantanny do mobilnych punktów pobrań wymazów

11.05.2020, 16:29

Każdy, kto kończy kwarantannę, może za darmo wykonać test na obecność koronawirusa. Od poniedziałku (11.05) osoby będące już 11 dzień w odizolowaniu otrzymują SMS-y z informacją, że jutro mogą zgłosić się do specjalnych mobilnych punktów pobrań próbek do badań.


W całym kraju działają mobilne punkty poboru próbek do badań na obecność koronawirusa

10.05.2020, 16:01

Zorganizowane kilka dni temu, od poniedziałku (11.05) mają już działać w całym kraju mobilne punkty poboru próbek do badań na obecność koronawirusa. Testom mają być poddawane obowiązkowo osoby, objęte kwarantanną.


Mobilne punkty do pobierania wymazów zaczęły działać w Podlaskiem

6.05.2020, 14:06

Od środy (6.05) w Podlaskiem zaczynają działać na razie cztery mobilne punkty pobrań wymazów do testów na obecność koronawirusa. Z każdym dniem ma być ich coraz więcej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok