Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska KAS przekazała blisko 8 tys. litrów alkoholu na zwalczanie koronawirusa

Podlaska KAS przekazała blisko 8 tys. litrów alkoholu na zwalczanie koronawirusa

27.05.2020, 14:00, akt. 14:16

Prawie 8 tys. litrów alkoholu zabezpieczonego przez podlaską KAS w ramach jej działań kontrolnych trafi nieodpłatnie m.in. do szpitali w regionie na działania związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa. W środę (27.05) służby celno-skarbowe przekazały ten alkohol Podlaskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Białymstoku.

Podlaska KAS przekazała blisko 8 tys. litrów alkoholu na zwalczanie koronawirusa, fot. Grzegorz Pilat
Podlaska KAS przekazała blisko 8 tys. litrów alkoholu na zwalczanie koronawirusa, fot. Grzegorz Pilat

Podlaska KAS przekazała blisko 8 tys. litrów alkoholu na zwalczanie koronawirusa - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wysokoprocentowy alkohol zatrzymano podczas kontroli

Wysokoprocentowy alkohol został zatrzymany podczas kontroli przez KAS litewskiego tira na drodze krajowej nr 8 koło Jeżewa. W ładunku było ok. 10 tys. litrów nielegalnego alkoholu.

Jego przekazanie na działania związane ze zwalczaniem koronawirusa możliwe było dzięki stosownemu postanowieniu prokuratury w trwającym wciąż śledztwie. W postępowaniu przygotowawczym prokuraturze zezwalają na to przepisy znowelizowanego Kodeksu postępowania karnego, na mocy których w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii zajęte przedmioty "mające znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego", można nieodpłatnie przekazać wymienionym w przepisach podmiotom, m.in. placówkom leczniczym, instytucjom państwowym lub samorządowym czy służbom.

W ten sposób KAS przekazała w środę wojewodzie podlaskiemu prawie 8 tys. litrów alkoholu o wartości ok. 100 tys. zł, w czwartek 2 tys. litrów alkoholu z tego samego nielegalnego transportu ma trafić do Centrum Zdrowia Dziecka.

To wysokoprocentowy alkohol, który już może bezpośrednio służyć do dezynfekcji powierzchni. Przyczyniamy się w ten sposób do zwalczania tego nieszczęsnego koronawirusa

- mówił dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.


Przypomniał, że od początku pandemii podlaska KAS przekazała na potrzeby sanepidu, straży pożarnej i innych instytucji łącznie ponad 11 tys. litrów alkoholu m.in. zarekwirowanego w czasie działań kontrolnych, podczas likwidacji nielegalnych magazynów czy bimbrowni.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dziękował KAS i przyznał, że potrzeby dotyczące płynów do dezynfekcji wciąż są w regionie duże. Mówił, że Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku będzie pośredniczył w przekazaniu tego alkoholu do ok. trzydziestu placówek, głównie do szpitali, w tym szpitali powiatowych czy stacji pogotowia ratunkowego. Przy dostarczeniu alkoholu do tych miejsc pomogą wojska obrony terytorialnej.(PAP)

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


CBŚP z prokuraturą przekażą zabezpieczony alkohol i paliwo na walkę z Covid-19

19.05.2020, 09:17

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji przekazali alkohol i wspólnie z prokuraturą wszczęli procedurę przekazania prawie 15 tys. litrów paliwa na walkę z pandemią koronawirusa - powiedziała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.


KAS przekazała podlaskim szpitalom kolejną partię alkoholu - powstanie z niego płyn do dezynfekcji

13.05.2020, 11:56

Podlaskie szpitale otrzymały kolejną partię zatrzymanego przy próbach przemytu alkoholu, z którego powstanie płyn do dezynfekcji w walce z koronawirusem.


1,6 tys. litrów alkoholu trafiło do podlaskiego sanepidu od KAS i Straży Granicznej

30.04.2020, 12:29

Podlaski Sanepid dostał w czwartek (30.04) od Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej ponad 1,6 tys. litrów alkoholu, zatrzymanego przez pograniczników w nielegalnym transporcie jesienią 2019 roku. Będzie on wykorzystany do działań dezynfekcyjnych związanych z pandemią koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok