Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online (i nie tylko) - weekend bogaty w wydarzenia

Kultura online (i nie tylko) - weekend bogaty w wydarzenia

30.05.2020, 07:57, akt. 09:12

Ostatni majowy weekend jest bogaty w wydarzenia kulturalne, choć większość z nich jest dostępna wyłącznie online.

źródło: mat. pras. OiFP
źródło: mat. pras. OiFP

W muzyczną podróż w czasie - do lat 20. i 30. zabierze nas Opera i Filharmonia Podlaska. Usłyszymy takie przeboje jak: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Ta ostatnia niedziela”, „Bo ja się boję sama spać” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Kto chce odnaleźć klimat przedwojennej sceny kabaretowej albo poczuć się jak w starym kinie dzięki nieśmiertelnym piosenkom z „Kobiety szpiega” czy „Piętra wyżej” to propozycja dla niego.

Na operowym kanale na You Tube, wieczorem zobaczyć można będzie koncert Big Bandu białostockiej opery i solistów. Zespołowi kierowanemu przez Andrzeja Makala towarzyszyli Dorota Białkowska, Monika Ziółkowska, Bartłomiej Łochnicki i Maciej Nerkowski. Początek retransmisji o 19:00.

Natomiast "Viva Vivaldi", to tytuł wirtualnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Posłuchać można będzie także kompozycji innych mistrzów baroku. W Internecie, na stronie www.filharmonia.lomza.pl zabrzmią więc utwory m.in. Alessandro Marcello, Francesco Geminianiego, Tomaso Albinoniego i Arcangelo Corellego.

Tym razem z towarzyszeniem łomżyńskich filharmoników wystąpi aż sześcioro solistów: skrzypkowie Anna Maria Staśkiewicz, Cezary Gójski i Piotr Sawicki, altowiolista Adrian Stanciu, wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska oraz oboista Sylwester Sobola.

Orkiestrę poprowadzi - podobnie jak podczas poprzednich koncertów w sieci - jej dyrektor Jan Miłosz Zarzycki. Koncert udostępniony zostanie na stronie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej w sobotę, 30 maja o godz. 18:30.Dzień Dziecka online w BTL-u


W ten weekend BTL rozpoczyna świętowanie Dnia Dziecka online. Z tej okazji dziś i jutro zobaczymy dwa spektakle dla najmłodszych: „Palko” w reż. Katy Csato oraz „Ach, jak cudowna jest Panama” w – do obejrzenia od 12:00 do 19:00.

Ten pierwszy tytuł to kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla najmłodszych widzów.

Panama - natomiast to coś bardzo niezwykłego… To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami… Myśl o Panamie intryguje tak bardzo, że nasi bohaterowie postanawiają opuścić swój spokojny, przytulny Domek i wspólnie wyruszyć na poszukiwanie bananowego Eldorado – ale czy znajdą tam szczęście? A może szczęście okaże się być zupełnie gdzie indziej?

Młodzież i dorosłych zapraszamy na spektakl „Ony” w reż. Jacka Malinowskiego – dostępny od 18:00 do 23:00.

To propozycja dla całej rodziny. Każdy, bez względu na wiek, odnajdzie w niej coś dla siebie – od zaskakujących przygód tytułowego bohatera, przez liczne zabawy słowem, aż po filozoficzną refleksję.

Wszystkie prezentacje odbędą się na kanale YouTube.


 

 

30 - 31 maja (sobota i niedziela)

PALKO reż. Kata Csato (Węgry) – do obejrzenia w godz. 12:00 – 19:00

opis spektaklu: https://www.btl.bialystok.pl/spektakle/palko/

 

ACH, JAK CUDOWNA JEST PANAMA! reż. Ireneusz Maciejewski – do obejrzenia w godz. 12:00 – 19:00

opis spektaklu: https://www.btl.bialystok.pl/spektakle/ach-jak-cudowna-jest-panama/

 

ONY reż. Jacek Malinowski – do obejrzenia w godz. 18:00 – 23:00

opis spektaklu: https://www.btl.bialystok.pl/spektakle/ony/

 Teatr Dramatyczny na swoim profilu na FB informuje, że już pracuje nad możliwością wznowienia działalności artystycznej. Bo aktorzy chcą się spotkać z widzami jak najszybciej. Po weekendzie mamy poznać szczegóły. Z okazji Dnia Dziecka, Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza najmłodszych widzów do wspólnego domowego świętowania w wirtualnym kinie. W niedzielę 31 maja oraz w poniedziałek 1 czerwca obejrzymy wspólnie film „Pettson i Findus – mały kłopot, wielka przyjaźń”.

Ten film to historia przyjaźni człowieka z kotem. A tu jeszcze kot mówi i jest bardzo ciekawski i dowcipny. Taki właśnie jest Findus, pupil który trafia pod opiekę cichego Pettsona. Poznajcie tę nietypową parę przyjaciół i ich zabawne przygody. A po seansie w ramach warsztatów plastycznych można stworzyć własnego kociego przyjaciela!

Warsztaty “Stwórz własnego Kota Findusa” via YouTube BOK udostępni  po pierwszym pokazie filmu, ok. godz. 13:30.


Filmowy Dzień Dziecka Online:

31 maja 2020, godz. 12:00

1 czerwca 2020, godz. 18:00

Szczegółowe informacje -> tutajNiedziela online w Forum


Niedziela online w Kinie Forum i nakręcone w okolicach Wuhan "Jezioro Dzikich Gęsi" - stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem.

W wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminale Diao Yinana nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza...

Początek seansu  31 maja o godz. 19:00

Niedziela online w Forum: Jezioro Dzikich Gęsi - przedpremiera! 

Bilety

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kultura online (i nie tylko) - kolejne placówki otwarte, filmowy Dzień Dziecka i odwołany festiwal bluesowy

29.05.2020, 10:04

W Białymstoku kolejne placówki otwierają się na zwiedzających. Z okazji Dnia Dziecka Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza najmłodszych widzów do wirtualnego kina. Organizatorzy odwołują tegoroczny Łomża Blues-Rock Festiwal.


Kultura online (i nie tylko) - otwarte Muzeum Farmacji, atrakcje Klanzy i koncert Big Bandu

28.05.2020, 07:51

Kolejne przestrzenie kulturalne Białegostoku otwierają drzwi przed zwiedzającymi. Stowarzyszenie Klanza przygotowało wiele atrakcji dla najmłodszych, a Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na youtubową scenę na koncert Big Bandu.


Kultura online (i nie tylko) - otwarte galerie PIK, "Dziady" i "Viva Vivaldi"

27.05.2020, 08:04

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku otwiera swoje galerie, litewski reżyser Eimuntasa Nekrošiusa interpretuje "Dziady" a łomżyńscy filharmonicy przygotowują kolejny koncert online - bohaterem Vivaldi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok