Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online (i nie tylko) - otwarte galerie PIK, "Dziady" i "Viva Vivaldi"

Kultura online (i nie tylko) - otwarte galerie PIK, "Dziady" i "Viva Vivaldi"

autor: Olga Gordiejew

27.05.2020, 08:04, akt. 10:32

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku otwiera swoje galerie, litewski reżyser Eimuntasa Nekrošiusa interpretuje "Dziady" a łomżyńscy filharmonicy przygotowują kolejny koncert online - bohaterem Vivaldi.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

PIK otwiera galerie

Zaczynamy od dobrej informacji dla wszystkich, którzy zdecydowane wolą bezpośredni kontakt ze sztuką. Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku otwiera galerie i zaprasza do darmowego oglądania ekspozycji na żywo.

Możemy już odwiedzać zarówno galerię w Spodkach, jak i tę przy ul. Kilińskiego 8. Na widzów czekają dwie wystawy. W Spodkach zobaczymy prace z Pracowni Batiku "Mamut", działającej przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Batik to oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników na tkaniny. Na wystawie można zobaczyć wybrane prace z takich kolekcji Mamuta jak "Muzycy", "Ikona – batik – inspiracje" czy "Kompozytorzy".

Druga propozycja to prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, stanowiące przekrój technik, tematów i talentów. Zobaczyć można prace malarskie, rysunkowe, grafiki oraz rzeźby, które powstały w szkolnych pracowniach – pełnych rekwizytów, aranżacji przestrzennych, zapachów, idei i koncepcji.

Wstęp na wystawy jest darmowy. Galeria w Spodkach przy ul. św. Rocha 14 czynna jest codziennie, w tygodniu od 9:00 do 18:00, w weekendy od 12:00 do 18:00. Natomiast do Galerii przy ul. Kilińskiego 8 PIK zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00.

Zwiedzanie odbywa się oczywiście przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych, a więc obowiązuje dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu między widzami i ograniczona liczba osób przebywających jednocześnie w salach.


"Dziady" w Teatrze Narodowym

Teatry wciąż odwiedzamy online. Dziś polecamy "Dziady" Adama Mickiewicza w inscenizacji Eimuntasa Nekrošiusa z Teatru Narodowego. W roli Gustawa-Konrada - Grzegorz Małecki.

Wybitny litewski twórca, wizjoner teatru - Eimuntas Nekrošius - przekuł tekst "Dziadów" na sceniczne metafory i ukazał go ze szlachetną prostotą. Zobrazował duchowość śmiertelników owładniętych potrzebą metafizyki, pokazał także sytuację człowieka wrośniętego w społeczność.

Sprawy osobiste stykają się tu ze zbiorowymi, kultura polska z kulturą litewską, wiara ze zwątpieniem, cywilizacja zachodnia z lokalną mądrością. Skargi ofiar politycznego terroru łączą się z namysłem nad mechanizmami twórczości.

Spektakl z napisami w języku angielskim dostępny będzie na kanale Teatru Narodowego na YouTubie w środę, 27 maja o 19:00. Czas trwania spektaklu: 3 godz. 47 min.


"Viva Vivaldi" w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego

"Viva Vivaldi" to tytuł najbliższego, ale wciąż wirtualnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Posłuchać można będzie także kompozycji innych mistrzów baroku. Zabrzmią więc utwory m.in. Alessandro Marcello, Francesco Geminianiego, Tomaso Albinoniego i Arcangelo Corellego.

Tym razem z towarzyszeniem łomżyńskich filharmoników wystąpi aż sześcioro solistów: skrzypkowie Anna Maria Staśkiewicz, Cezary Gójski i Piotr Sawicki, altowiolista Adrian Stanciu,  wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska oraz oboista Sylwester Sobola.

Orkiestrę poprowadzi - podobnie jak podczas poprzednich koncertów w sieci - jej dyrektor Jan Miłosz Zarzycki. Koncert udostępniony zostanie na stronie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej w sobotę, 30 maja o 18:30.

 

źródło: mat. pras. | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok