Radio Białystok | Wiadomości | Specjalista od broni spróbuje ustalić, kto strzelał do wilka z Puszczy Białowieskiej

Specjalista od broni spróbuje ustalić, kto strzelał do wilka z Puszczy Białowieskiej

30.05.2020, 13:10, akt. 13:17

Specjalistyczne badanie fragmentu kuli wyjętego z ciała zabitego wilka mogą pomóc śledczym ustalić, czy był to akt kłusownictwa zwierzęcia pod ochroną, czy może postrzał przez pomyłkę. Prokuratura Rejonowa w Hajnówce czeka na opinię dotyczącą broni, z której strzelano.

Fotolia.com
Fotolia.com

Martwego wilka znalazł rolnik

Martwego wilka znalazł przed miesiącem rolnik na polu we wsi Przybudki w gminie Narewka. To rejon Puszczy Białowieskiej.

Poinformował o sprawie nadleśnictwo Browsk, a leśnicy - Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, którego naukowcy przeprowadzili sekcję zwłok zwierzęcia. Wynikało z niej, że wilk został zastrzelony.

W związku z tymi ustaleniami Prokuratura Rejonowa w Hajnówce wszczęła śledztwo dotyczące przestępstwa wyrządzenia istotnej szkody w przyrodzie, poprzez uśmiercenie zwierzęcia pod ochroną. Grozi za to do dwóch lat więzienia.

Prokuratura liczy na to, że okoliczności postrzelenia wilk pomoże ustalić specjalista z zakresu badania broni; zajmuje się on fragmentem kuli wyjętym z ciała zwierzęcia. Jak powiedział szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk, biegły podejmie próbę ustalenia, czy była to broń legalna, zarejestrowana czy może jakaś własna konstrukcja. W ten sposób śledczy chcą zawęzić krąg poszukiwań sprawcy. Na razie bowiem możliwe są różne hipotezy: zarówno działalność kłusownicza, jak i np. pomyłka myśliwego.

Prokuratura liczy również na to, że specjaliści z IBS pomogą ustalić, czy i jak długą drogę mógł przebyć ranny wilk do miejsca, w którym padł. To również może przyczynić się do zawężenia kręgu poszukiwań.

Zastrzelone zwierzę było 10-letnim, zdrowym samcem

Zastrzelone zwierzę - jak informował wcześniej IBS - było 10-letnim, zdrowym samcem. Wicedyrektor IBS Krzysztof Schmidt ocenił wtedy, że był to sprawny osobnik w dobrej kondycji fizycznej. W trakcie sekcji Instytut zabezpieczył fragment płaszcza kuli użytej do strzału. Jak mówił Krzysztof Schmidt, sekcja wykazała, że wilk miał tylną część ciała uszkodzoną przez kulę, a dokładnie miednicę; ranne zwierzę musiało cierpieć, miało krwotok.

Wicedyrektor IBS mówił też wtedy, że w ostatnich latach nie było wykrytych oficjalnie przypadków zastrzelenia wilka w Puszczy Białowieskiej, choć informacje takie spływały z innych regionów Polski, zwłaszcza środkowej i zachodniej części kraju.

Niedawno hajnowska prokuratura prowadziła śledztwo dotyczące innego zwierzęcia pod ochroną - żubra, który wpadł we wnyki. Tu sprawcy lub sprawców nie udało się ustalić i sprawę trzeba było umorzyć.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kłusownicy zatrzymani na gorącym uczynku w gminie Miastkowo

14.02.2020, 12:51

Trzech kłusowników zatrzymali na gorącym uczynku Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Łomża.


Samiec żubra ofiarą kłusowników w Puszczy Białowieskiej

22.01.2020, 15:39

Samiec żubra padł ofiarą kłusowników w Puszczy Białowieskiej. Dorosłe zwierzę zadusiło się we wnykach zastawionych w lesie w okolicach Babiej Góry w Nadleśnictwie Browsk.


Nie będzie powtórnego dochodzenia w sprawie kłusownika, który zabił rysia w Puszczy Knyszyńskiej

17.11.2019, 08:43

Sąd w Sokółce oddalił zażalenie na umorzenie postępowania, jakie wniosła Fundacja "Dzika Polska". Śledczym nie udało się znaleźć sprawcy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok