Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - wystawa w Arsenale, koncert na dachu i fotograf w podróży

Kultura online - wystawa w Arsenale, koncert na dachu i fotograf w podróży

autor: Olga Gordiejew

2.06.2020, 08:06, akt. 3.06.2020, 14:58

Polecamy nową wystawę w Galerii Arsenał, koncert na dachu białostoczanki Karoliny Czarneckiej i spotkanie z podróżującą fotografką.

Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Solidarność i sprawstwo to nowa wystawa Galerii Arsenał którą możemy oglądać w przestrzeni wirtualnej. Ten projekt zainicjowała Galeria Arsenał w Białymstoku podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, kiedy 12 marca 2020 roku zamknięto instytucje kultury w Polsce. Do rozmowy o solidarności w kryzysie inspirowała twórców Rebecca Solnit, przekonująca, że to właśnie w momentach katastrofy stajemy się solidarni, altruistyczni i empatyczni. 

W ostatnich tygodniach wszyscy obserwowaliśmy akcje samopomocowe i solidarnościowe na ogromną skalę i w małych społecznościach lokalnych. Pomimo konieczności „społecznego dystansowania”, a może właśnie z jej powodu, znajdowałyśmy i znajdowaliśmy sposoby na działania wspólnotowe. Artystki i artyści prezentowani na wystawie kładą nacisk na postawy sprawcze i solidarne. Mamy nadzieję, że taki sposób obrazowania i upamiętniania kryzysu – chociaż tylko cząstkowy – może być inspiracją do dalszego praktykowania solidarności, wyobraźni, wiary w przyszłość i sprawczość każdego i każdej z nas. Koniec tej historii nie został jeszcze napisany.

Na wystawie zobaczymy m.in. prace: Adeliny Cimochowicz, Diany Lelonek, Jaśminy Wójcik i Jakuba Wróblewskiego, Weroniki Zalewskiej, Pawła Żukowskiego.

Teraz zaproszenie na jedyny taki koncert na świecie! To będzie "Praski odlot". Karolina Czarnecka wystąpi na dachu, z wiatrem we włosach, z widokiem na całą Warszawę, przy zachodzącym słońcu artystka zaśpiewa na dachu Galerii Wileńskiej. A my możemy uczestniczyć w transmisji online.

Karolina Czarnecka porusza się po różnych dziedzinach sztuki i bada ich granice. Zasłynęła piosenką „Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2014 r. Jest dyplomowaną lalkarką i prawie dyplomowaną aktorką dramatyczną; współtworzy grupę teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu i jest członkinią Żelaznych Wagin oraz Gangu Śródmieście. 

W 2019 roku ukazała się jej płyta „Cud”, którą promują single „Módl się za nami” i „Trzydzieści”. Artystka mówi o „Cudzie”: Jest rapowo i folkowo. Konserwatywne wartości i magię Podlasia zderzam z liberalną bańką, którą współtworzy Warszawa, miasto w którym żyję. Zderzam Wschód z Zachodem, sacrum z profanum, folk z rapem i nieustannie szukam świeckiej duchowości.

Koncert na dachu o 18:00. 

I na koniec zapraszamy na spotkanie online z białostoczanką Moniką Filipiuk-Obałek. "Fotograf wnętrz w podróży przez świat" we wtorek (2.06) o 20:00. Niekonwencjonalne sposoby podróżowania, które otwierają drzwi do poznania ludzi, miejsc, kultur oraz trendów wnętrzarskich i nie tylko. Monika Filipiuk-Obałek, zawodowy fotograf wnętrz, na co dzień publikująca w polskich magazynach wnętrzarskich łączy pasję podróżowania ze zdjęciami. Podczas spotkania online pokaże nam, jak kuriozalnym z pozoru pojazdem, jakim jest polski ciągnik rolniczy można dotrzeć nie tylko na pola, ale do ludzkich domów na całym świecie!

 


 

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok