Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławne obchody Zesłania Ducha Świętego

Prawosławne obchody Zesłania Ducha Świętego

8.06.2020, 12:52, akt. 13:10

W białostockiej cerkwi Świętego Ducha, największej w kraju prawosławnej świątyni, odbyły się w poniedziałek (8.06) uroczystości związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego, jednego z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym.

Fotolia.com
Fotolia.com

Dzień Ducha Świętego, to święto tej parafii. Głównemu nabożeństwu przewodniczył prawosławny biskup supraski Andrzej.

Wyświęcona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku białostocka cerkiew Świętego Ducha, to największa prawosławna świątynia w kraju. Ma ponad 2 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej i może pomieścić łącznie 2,5 tys. wiernych. Z zewnątrz forma architektoniczna cerkwi przypomina płomienie, z których wyłaniają się ku niebu kopuły (jest ich pięć) i krzyż. Architektowi chodziło bowiem o odzwierciedlenie wezwania świątyni Świętego Ducha, jako biblijnych języków ognia.

Cerkiew ma dwie świątynie - górną Świętego Ducha i podziemną, w której znajduje się ołtarz Matki Boskiej Nieoczekiwanej Radości. Ze względu na unikatową architekturę i rozmiary cerkiew Świętego Ducha wzbudza zainteresowanie nie tylko wyznawców prawosławia i jest atrakcją turystyczną Białegostoku.

W 2012 roku wyświęcono przy niej dzwonnicę o wysokości ponad 70 metrów, która jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Dzwonnica architektonicznie nawiązuje do świątyni, przy której stoi.

Zesłanie Ducha Świętego to bardzo ważna uroczystość także w sanktuarium w Krynoczce niedaleko Hajnówki, leżącym w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałek wieczorem rozpoczną się tam dwudniowe obchody, zapowiadany jest w nich udział zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni pierwszy raz od Wielkanocy modlą się na kolanach

7.06.2020, 13:15

W tym dniu cerkwie przyozdabiane są zielenią i kwiatami. Prawosławni świętują w niedzielę (7.06) święto Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, popularnie zwane "Siomuchą", "Pięćdziesiątnicą" lub "Trojcą".


Cerkiew p.w. Św. Barbary w Milejczycach - jeden z najstarszych sakralnych drewnianych obiektów Podlasia 30.05.2020

30.05.2020, 00:32

W audycji odwiedzimy cerkiew p.w. św. Barbary w Milejczycach. Opowiemy o historii, zabytkowych ikonach i relikwiach świętych.


Cerkiew prawosławna czci pamięć świętych Cyryla i Metodego

24.05.2020, 07:05

Dzięki ich misji pojawiło się słowiańskie piśmiennictwo i kultura.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok