Radio Białystok | Wiadomości | Kultura - "Katyń#Pamiętamy", projekt "Co kryje Puszcza Knyszyńska" i animowana "Wielka Księga Uczuć"

Kultura - "Katyń#Pamiętamy", projekt "Co kryje Puszcza Knyszyńska" i animowana "Wielka Księga Uczuć"

autor: Olga Gordiejew

10.06.2020, 07:24, akt. 08:19

Muzeum Pamięci Sybiru przenosi wystawę "Katyń#Pamiętamy" do świata realnego. Towarzystwo Przyjaciół Sokola poszukuje zdjęć krzyży, mogił, pomników i kapliczek. Na Youtubie możemy oglądać bajkę "Wielka Księga Uczuć" na podstawie książki Grzegorza Kasdepke.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

Wystawa "Katyń#Pamiętamy"

To będzie jedna z tych wystaw, które mogliśmy najpierw zwiedzić wirtualnie, a teraz trafiają do świata realnego. W atrium kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku w środę (11.06) wernisaż "Katyń#Pamiętamy".

W kwietniu obchodziliśmy 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W tym roku Muzeum Pamięci Sybiru postanowiło uczcić to wydarzenie w sposób szczególny, tworząc wystawę. Do tej pory ekspozycję można było oglądać w wirtualnej, uproszczonej odsłonie na stronie katynpamietamy.com. Teraz będzie można zobaczyć całość.

Otwarcie wystawy o 18:00 kościele przy ulicy św. Kazimierza 2 w Białymstoku.

Warsztaty dla animatorów kultury

To propozycja dla animatorów kultury i edukatorów, którzy chcą nauczyć się prowadzić zajęcia teatralne przygotowujące dzieci i młodzież do wystąpień publicznych (konkursy recytatorskie, akademie, przedstawienia). Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza na bezpłatne warsztaty "1, 2, 3, widownia patrzy".

Zajęcia odbędą się 16 czerwca (10:00-14:00) w Spodkach. Warsztaty poprowadzi Emilia Wyszkowska. Zgłoszenia można wysyłać do 10 czerwca do godz. 12:00. Szczegóły na pikpodlaskie.pl.

Bajka "Wielka Księga Uczuć"

W  sieci możemy znaleźć pilotażowy odcinek nowej serii animowanej na podstawie książek białostoczanina Grzegorza Kasdepke. Serial animowany "Wielka Księga Uczuć" oparty jest na bestsellerowej książce pod tym samym tytułem. Jest to zbiór zabawnych historii o pani Miłce, nauczycielce do zadań specjalnych, teatralnym pajacyku i grupie przedszkolaków, których nie da się nie lubić. Bohaterem każdego z odcinków jest  inne uczucie. Historie opowiadają między innymi o tęsknocie, wstydzie, pogardzie, zazdrości, miłości, nienawiści.

Można już obejrzeć pierwszy odcinek serialu nakręconego na podstawie książki.


Co kryje Puszcza Knyszyńska, czyli tropem krzyży, mogił, pomników i kapliczek

Na koniec prośba od pasjonatów lokalnej historii. Towarzystwo Przyjaciół Sokola pracuje nad nowym  wydawnictwem "Klisze pamięci". Tym razem tematem publikacji mają być krzyże, kapliczki, pomniki i mogiły rozsiane w tej części Puszczy Knyszyńskiej, która przylega do okolic Sokola. Niektóre obiekty zostały już odnalezione i sfotografowane, ale wiele jest wciąż nieodkrytych.

Towarzystwo Przyjaciół Sokola zwraca się z prośbą do turystów przemierzających szlaki puszczy, by w swoich tegorocznych rowerowych bądź pieszych podróżach zwracali uwagę właśnie na krzyże, kapliczki i zechcieli je sfotografować. Organizacja odwdzięczy się egzemplarzem nowej książki. Oprócz zdjęć mile widziane będą opisy miejsca wykonania fotografii i ewentualnie historii z nim związanej, jeśli jest znana. A może w swoich zbiorach mamy już takie zdjęcia, więc warto je odkurzyć. Kontakt e-mail: tpssokole@gmail.com.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Zaginęła 11-letnia Ewa Sienkiewicz z Wasilkowa, źródło: podlaska policja
UWAGA!
3.08.2020, 19:45, akt. 20:04

Zaginęła 11-letnia Ewa z Wasilkowa
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol
Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza

fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok