Radio Białystok | Wiadomości | W poniedziałek rusza nabór rachmistrzów do Powszechnego Spisu Rolnego

W poniedziałek rusza nabór rachmistrzów do Powszechnego Spisu Rolnego

14.06.2020, 11:07, akt. 11:07

15 czerwca rusza nabór chętnych na rachmistrzów do ogólnopolskiego Powszechnego Spisu Rolnego, który odbędzie się w dniach 1 września - 30 listopada 2020 r - poinformowano w środę (10.06) na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Giuseppe Blasioli - stock.adobe.com
Giuseppe Blasioli - stock.adobe.com

Spis rolny odbywa się co dziesięć lat, ostatni miał miejsce w 2010 r. Jego główny cel to zebranie aktualnych informacji o rolnictwie w Polsce. Udział gospodarstw w spisie jest obowiązkowy. Spisywane są informacje takie jak np. obszar gospodarstwa, użytki rolne, urządzenia i maszyny rolnicze, inwentarz.

Dane uzyskiwane ze spisu są potrzebne do planowania polityki rolnej, programów na rzecz rolnictwa, trafiają też do Komisji Europejskiej, spis odbywa się we wszystkich krajach UE - przypomniano na konferencji rozpoczynającej w regionie kampanię promocyjną spisu rolnego.


Chętni na rachmistrzów mogą się zgłaszać do gmin

W całej Polsce jest ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, w województwie podlaskim ok. 84 tys. - podano na konferencji. W Podlaskiem będzie pracować 314 rachmistrzów spisowych. Chętni na rachmistrzów mogą się zgłaszać do gmin. By zostać rachmistrzem trzeba przejść szkolenie i zdać po nim egzamin.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który jest wojewódzkim komisarzem spisowym poinformował, że główną formą, do której organizatorzy spisu zachęcają rolników - także w związku z epidemią koronawirusa - jest tzw. samospisanie się. Można to będzie zrobić wypełniając formularz w internecie. W każdej gminie ma być dostępny komputer i osoba do pomocy dla tych, którzy będą tego potrzebować. Druga forma to ankieta telefoniczna, którą przeprowadzi rachmistrz. Jeszcze do końca nie wiadomo czy ze względu na sytuację pandemii koronawirusa nie będą wprowadzone zmiany w ustawie o spisie w sprawie bezpośrednich wizyt rachmistrzów w gospodarstwach.


Rolnicy mogą sami się zapisać

Także zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego, dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk zachęcała rolników do tego, by spisali się sami. Mówiła, że to najwygodniejsza forma, ale także najtańsza, bo pozwoli obniżyć koszty przeprowadzenia spisu.

Kamińska-Gawryluk podkreśliła, że rola rolników w spisie i wiedza, którą ze spisu można uzyskać jest ważna dla wszystkich, bo przez 10 lat zmiany zachodzące w rolnictwie są na pewno duże, a aktualne pozwalają planować politykę rolną. "Bo odpowiednia polityka rolna to też lepsza jakość życia nas wszystkich" - mówiła dyrektor Urzędu Statystycznego.

Pomoc w organizacji spisu ze strony samorządów lokalnych zadeklarował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

źródło: PAP | red: sk, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


PROT zinwentaryzuje gospodarstwa agroturystyczne w Podlaskiem

10.06.2020, 11:29

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zinwentaryzuje gospodarstwa agroturystyczne w regionie. To jeden z projektów, który dostał dofinansowanie w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) w Podlaskiem na 2020 r.


Zawody przyszłości - felieton Adama Dąbrowskiego

10.06.2020, 07:36

Tegoroczni maturzyści zapewne już wybrali swoją ścieżkę przyszłej kariery zawodowej. Prawdopodobnie właśnie pod jej kątem wybrali nawet zdawane egzaminy. Niemniej jednak firma „Personnel Service” zajmująca się, jak sama przyznaje zatrudnianiem pracowników z Ukrainy, postanowiła przekazać im sugestie nad wyborem jakiego zawodu powinni głębiej się zastanowić.


Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dotację na swoją działalność

9.06.2020, 09:25

Do końca września Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dotację na swoją działalność w tym roku.


Lewica walczy o pieniądze na walkę z suszą

8.06.2020, 17:32

Ile pieniędzy na walkę z suszą trafi do samorządów z budżetu państwa? O to pyta ministra rolnictwa podlaski poseł Lewicy Paweł Krutul. 


Rolnicy z Podlasia wygrali tegoroczną AgroLigę

5.06.2020, 18:44

To wyjątkowo prestiżowa nagroda, którą zdobywają najlepsi rolnicy w kraju. Mistrzowski tytuł 27. ogólnopolskiego konkursu AgroLiga otrzymało gospodarstwo z Chrołowic w gminie Drohiczyn. Prowadzą je Agata i Cezary Kosińscy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok